• Recenze sportovní růže Lurra / URBIETA 14 a něco k tichému Santi Burgasovi

Tak už jsme doma! Letošní Esxence plná kreativity, nových značek, ale taky překvapivě s chybějícími značkami, bez kterých to dřív nešlo, objímání, oslavy a nakonec taky jedno pořádné drama… Letošek musí uzrát, než se dostaneme k ročníku 2023, splním sliby. Recenze Lutrra / URBIETA 14

Kdo sledoval můj instagram po dobu výstavy, tak si asi všiml nenápadného Santi Burgase – s mravencem v logu (jako sANTiago) a já jsem slíbila článek. Tady je a tím taky pokračuju v TOP10 z Esxence 22.

Ještě jednou se vrátím k Urbietě 14: do první desítky se mi probojovala ještě jedna jejich vůně. Protože se mi líbila celá kolekce s výjimkou Moře a bylo by škoda na ně neupozornit. A taky jsem se rozhodla trochu vás seznámit se Santi Burgasem, nenápadným parfumérem v pozadí mnoha značek.

Santi Burgas, tichá hvězda syntetiky

Nevím, čím to, že tenhle plachý hoch Santi pořád stojí nějak bokem. Má za sebou hromadu krásných vůní pro velké brandy, svoji vlastní značku, když se vysloví jeho jméno, lidi řeknou “ach, tenhle. OK, vímě!”, ale je tak tichý a plachý, že působí jako zahalený v oblaku (vůně). Přitom! Známe špičky syntetické parfumerie, chlapíci, kterých je všude plno, jsou oblíbení a na večírcích i v médiích vítaní. Nevím, jak vás, ale mně už ty Molecule a No perfume moc nebaví… Kdyby se bardi syntetiky pořádně ohlídli a nakoukli do obláčku, viděli by, že mají v zádech baskického chlapce, který se syntetikou nakládá po svém, odvážně, originálně, svojí cestou a přibližuje se ke klasickým kompozicím staré parfumerie. Tichá síla, známe to, že?

Mimochodem: Santi má asi tenhle poklid v krvi. Na výstavy sebou bere babičku, která mluví jen španělsky, a proto zcela mlčky, ale ochotně a mrštně obsluhuje u pultíku. Gestikulací a grimasami dokáže vyjádřit vetiver i vanilku (no, to už kecám).

SANTI BURGAS, Santiago Burgas Bou

Recenze LURRA / Urbieta 14

Lurra, po baskicku Země, na rozdíl od Bouře – Enbaty, je zcela fantazijní vůně. Má přinášet vše, co najdete na pobřeží oceánu. Ale mně přináší něco jiného a zcela výjimečného a strašně potěšitelného: pro mne je Lurra kosmicky ledovým odrazem klasických orientálních kompozic růže, kosatce a gerania s pačuli. Kdyby chladná z vesmíru Venuše nastavila zrcadlo Midnight Poison / DIOR, tak uvidí Lurru.

Urbieta 14 perfumes

Urbieta 14 perfumes

 

Začátek je hodně o geraniu, šafránu a čokoládovém pačuli. To je pačuli, které se dává do vůní s oudem, protože pomáhá udržet takovou tu zpocenost, živočišnost. Ale protože Santi pracuje se syntetikou, zpocený koník chybí a opravdu jde cítit hořkou čokoládu. Začátek vzbuzuje orientální a celkem mužný dojem.

Cypriol, tedy celkem nenápadný papyrus, je vlastně strašně nudná nota; když se dobře nadávkuje, tak dokáže divy a to se tady stalo: vůně je předávkovaná cypriolem a to všechny ostatní složky ovlivňuje natolik, že celou dobu cítím papírovou krabici. Chápete – navoníte si svetr, cítíte  parfém skrz vlnu, navoníte si šálu, cítíte hedvábí, navoníte si kůži a cítíte vlastní tělo…no a v tomhle případě jste si navoněli hnědou kartonovou krabici. Je to velmi příjemné a zneklidňující.

No ale to byl začátek. Hlavní orchestr teprve nastoupí. Famózní růže se svěžím i pudrovým kosatcem a mátou. Je to unisex, je, ale já v tom cítím takovou BABU, ženskou sílu, moderní, silnou, elegantní, která ale používá podpásovky: vytahuje staré dobré ženské zbraně, které od ní nikdo nečeká. Jakoby Geri Halliwel ve stáji Formule1 vybalila vlastnoručně upečené buchty Honzovky a nabídla všem s líbezným úsměvem a slovy “moc se mi nepovedly, ale vemte si…” (a přitom dobřé ví, že povedly).

Tohle jsem nečekala. Klasická rtěnkovitá růže, osvěžená moderní mátovou notičkou (protože když geraniu sebere ten indolický pach, tak vám zůstane jen mentol) a k tomu papyrový bonus. Celkové vyznění: růže sportuje.

Projekce jak blázen, výdrž taky, miluju to. A miluju Santiho. A jeho tichou, ale mrštnou babičku.

 

Připomínám seriálek  TOP 10 Esxence 2022. Ať nic nepropásnete, nechte si posílat čerstvé recenze a články přímo do vašeho mailu!

 

Na zítra mám připravenou – taky slíbenou – RUBY od Acampory. A přečtete si i konkurenční recenzi, kterou napsala umělá inteligence. Myslím, že vás to pobaví.

NICHE parfémy rádi nakupujeme zde:

anebo se můžete inspirovat nejlepšími nákupy v našem Supermarketu:

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..