• Co to je PYRAMIDA parfému? (hlava, srdce, základ vůně)
Vůně je obvykle popsaná seznamem složek, které výrobci řadí obvykle do tří skupin: HLAVA (top), SRDCE, ZÁKLAD (báze). Dohromady tvoří OLFAKTORICKOU PYRAMIDU, pyramidu parfému.
Pyramida je marketingový trik?
Považujete to za marketingové řečičky a říkáte si, že přece když máte rádi růži, tak stačí aby parfém obsahoval růži a bude se vám líbit? Naco ještě vědět, kam ho producent nebo markeťák zařadil? Tak ne, takhle jednoduché to opravdu není. Skládání parfémové kompozice funguje stejně, jako skládání hudební kompozice – však si také parfumerie vzala výraz AKORD z hudební terminologie: souzvuk, lad, vyváženost prvků.
Pořád nerozumíte? Představte si to takhle: máte rádi tón vysoké C (a taky růži). Je vám jedno, kde vysoké C v hudební skladbě uslyšíte a říkáte si, že čím víc, tím líp? Třeba takto:
Tóny jsou krásné, ale i já, hudební analfabet vidím, že to nebude muzika. I když je tam hodně tónů, ingrediencí, které se mi moc, moc líbí. Co teda použít jen jednu, tu nejkrásnější notu, tu moji milovanou růžičku? Takové jednosložkové vůni se říká soliflor a vypadá takhle:
Není to špatný, krásná notička, mňam mňam……………………………………………………tady už je to trochu nuda, co? (prozradím: ani soliflory v parfumerii se nedělají o jedné notě – k dominantní složce jsou vždycky přidané další složky, aby výsledný AKORD dal vyniknout hlavní složce). Pořád málo, chtělo by to něco víc, bohatějšího, zábavnějšího. Co třeba takhle? Jako když se do toho opře Mariah Carrey a její tým profíků: krásné od pohledu, úplně si dokážu představit trylky jejího delfíního hlásku.
Pyramida parfému jako struktura skladby
Tak teď už asi víte, proč záleží na tom, JAK se složky v akordu výsledného parfému poskládají. Akorát…že je snadné některé noty zahrát na začátku, s některýma počkat a některé pustit až na na konci? A že vůně voní hned všechny najednou? Ingredience mají různou prchavost a jejich správné načasování právě zajistí výběr složek do jednotlivých partů vůně.
Ingredince v hlavě (top) ucítíte jako první: jsou těkavé, lehké, ostré a osvěžující. Má za úkol vás zaujmoutm, připravit na srdce a základ vůně, obstarat předehru. Vydrží vonět asi 15 minut a protože tvůrci mainstreamu vědí, že nákupy v parfumeriích jsou založené na rychlém rozhodntí, dávají si na “votvíráku” záležet nejvíc z celého parfému. Jak vás nechytí za 2 minuty, tak už si parfém nekoupíte. Niche parfuméři mají trochu jiné zákazníky, nechávají je přemýšlet nad dozráváním vůně a tak tóny v hlavě v niche a art parfumerii až tak důležité nejsou. Někdy se dokonce v lepší společnosti považují typické hlavové ingredience za banální a laciné, ale ve skutečnosti byla nedávno doba, kdy se pokoušeli umělečtí parfuméři vytvořt kompozice, které by po celou dobu životnosti voněly jako top noty – citrusy, mentoly a rajčatové listí. Taková povedená vůně je třeba Jardin du Poete / Eau d´Italie, jejíž složení může sloužit za příručku pro začínajícího parfuméra “co se dává do hlavy”: grapefruit, máta, bazalka, hořký pomeranč, andělika, pepř. Dále byste v příručce našli veškeré citrusy – bergamot, pomeranč, mandarinku, grep, citrony, a to šťávu, dužinu, oleje z kůry, listů i větviček; svěží ovoce (jahody, rebarboru, zelené jablko, červený rybíz) a všechno čerstvé a zelené (šalvěj, mátu, kopr, pelyněk…)
Srdce parfému by se mohlo jmenovat tady “duše parfému”. Je to ta část, o kterou v parfému jde, jeho tělo, vlastní symfonie. Nastupuje hned po úvodních drzounech a je to ten díl, o kterém říkáme “ta vůně je vanilková” nebo “ta vůně je o ovoci”. Jejich životnost se počítá na hodiny, cítíme ji nejdéle. Tahle část má těsný vztah na top i základ: top ji pomáhá utvářet (třeba s hlavovým bergamotem dostaneme nesladkou suchou vanilku, ale s jahodou už budete mít ve flakonku gurmánský zákusek). A báze jí zase pomáhá dosáhnout výsledného efektu půsoení na nositele – o tom dál.
Typicky srdeční ingeredience jsou…všechny. Rozličné květiny, těžká koření, dřeva, listy, orientální složky, zralé a sušené ovoce, kadidlo…prostě to, “o čem” je vaše vůně.
Basa tvrdí muziku a báze je to, co zabarvuje parfém. Neměly by nastoupit dříve, než po hodině, kdy začne slábnout srdce, jejich těkavost je velmi nízká, a u kvalitních parfémů vydrží s dechem i několik dní. Jejich interakce se srdcem tkví v tom, že mají podpořit ingredience jednak v barvě ( helitrop v srdci a vanilkový absolut v základu = čistá, vzdušná vanilková vůně, uvedená mandarinkovou kůrou v hlavě bude lehkonohá kráska na letní večer; helitrop nebo vanilkový extrakt v srdci, k tomu santál a pižmo v základu, do topu bych dala bergamot = můžete se směle vydat do mešity). Druhá část podpory spočívá v zesílení tónu srdce: zase použiju heliotrop a vanilku. Helitrop je charakterově podobný vanilce, užíváte si ho hodinku a pak se najednou začne lehonce měnit; vy si toho ale vlastně ani nevšimnete, protože stejně, jako je udělaný červeno-fialový přechod na mém obrázku pyramidy, stejně tak pozvona přechází heliotrop do vanilky a vy si ho užíváte mnohem déle, než kolik by sám vydržel. A nakonec vám zůstane vanilka, která je ovšem pořád lehce přibarvená heliotropem.
Chcete-li nechat svému milenci doma pachovou stopu, která by mu vás dlouho připomínala a zároveň varovala případné sokyně, sáhněte po klasickém parfému s vysokým obsahem ambry, santalu, pižma, cedrového dřeva, cibetu, pačuli, vanilkového absolutu (tinktury).
Pyramida parfému není dogma
Koncept OLFAKTORICKÉ PYRAMIDY není dogma. Jsou tvůrci, kteří používají vlastní schémata. Třeba Enrico Buccella pro svoji značku Cerchi nell´Acqua (doslova “kruhy na vodě”) vynalezl kruhovitý model uvolňování ingrediencí. Vůně není lineární, má vývoj, ale je poskládaná ze složek poměrně podobných, které se proměňují, takže po celou dobu jste zahrnování lavinou voňavých not a každou chvíli získáte nový vjem. Samozřejmě jde přdevším o složky bazální, což má za důsledek, že vůně jsou extrémně dlouhotrvající. Extrémně znamená: několik dní zcela zřetelné.
Už chápete, jako roli hraje Pyramida parfému? Pravá alchymie, že ano? A jak to pak funguje ve jednotlivých koncentracích EdP, EdT, EdC, čistý parfém… si přečtěte v článku Kolik vůně obsahuje váš parfém?
parada, diky za objasneni 🙂 neco o hlave, tele a zakladu jsem tusila, ale to prirovnani k hudbe je super…