• Maze / AL HARAMAIN: nehoří ti citron?

MAZE patří mezi vůně, u kterých podle složení nemůžete nikdy poznat, jak vlastně voní. MAZE je ústřel arabského parfuméra, který přišel ráno do práce, pohádal se se šéfem a řekl si: “A dneska si udělám natruc parfém naopak!” MAZE je moje suverénně nejoblíbenější orientálka. MAZE je doklad, jak se za pár korun dá vyrobit geniální vůně. Recenze: arabský parfém Maze /  Al HARAMAIN. 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

Není to poprvé, co o něm píšu. Tady na blogu, ale i na Instagramu. Není divu, často ho nosím a často ho fotím a ten kovový flakonek je nápadný a krásný a pokaždé se někdo zeptá. A ti, co už si koupili EdP, tak se ptají: potřebuju i  parfémovaný olej? Jsou podobné? Tak si to pojďme říct jednou pro vždy.

recenze arabský parfém

Recenze: arabský parfém Maze /  Al HARAMAIN

Recenze: parfémový olej MAZE / Al Haramain, arabský parfém naopak

Olej jsem poznala jako první, už dávno, a úplně mne uhranul. To se tady ještě prodával 12 ml za 3.000 a mně se to fakt zdálo hrozně moc. Především proto, že já prostě oleje neumím nosit a neužila bych ho. A tak jsem si pořídila jen vzorek a mnoho let jsem si s ním ťupkala na ruku a přemýšlela, jestli by z něj někdo neuměl udělat EdP…

V popisu složení najdete mnoho věcí, jako růže, pralinky, citron, pelyněk, jasmín, pomerančový květ, tonka…tak prosím vás: NIC-TAKOVÉHO-TAM-NENÍ. Tohle je arabská vůně, která vůbec ty typické orientální složky neosahuje a naopak citron, který v arabkách bývá úplně zatlučený do země, zde huláká na lesy. Doslova, na lesy oudu.

MAZE má vlastně jen dvě polohy: citronovou a hořké teplé dřevo. Citrusy znáte, k tomu nemusím nic psát: limetka, kůra ze zeleného citronu, grepfruitový olej z kůry, žlutý citron. Co je na tom jako zajímavého? No… je to arabský olej! Vsadím se, že tohle jste nikdy předtím necítili: citrusy jsou zelené, syrové, ale přitom kulaťoulinké a hladké. Nevoní jako citronový olej, ani jako likér: voní jako kulaťoučké neporušené plody pod hladinou olivového oleje. Vidíte barvu, tvar, strukturu, bezpečně je poznáváte, ale kontury jsou měkké, rozplizlé a vlní se.

Druhá poloha je to teplé hořké dřevo. Tahle složka je s jistotou syntetická. A je to přesně ta složka, která se vkládá do akordu moderních syntetických oudů: trochu šafránu s plastikovým pachem, dost nasládlého cedru, špetka pižma, kus černé vyčiněné kůže. A protože má teplý charakter, určitě obsahuje i sladké květiny: růži a jasmín ve stopovém množství. Je to oud, není to oud…? Je to takový ten pocit, co vám lítá v hlavě, a vy ne a ne si vzpomenout…

A teď si představte, jak to spolu pracuje: nejprve vás osloví ty zatemněné citrony. Hodně intenzivně a naléhavě, poprvé mě to úplně zaskočilo, jestli fakt cítím, co mám, jestli je jisté, že má paní v lahvičce voňavku… Jen co si to mozek přebere, že OK, znám, líbí… nastupuje pelyňková hořkost a vyvolává pocit lechtání vzadu na jazyku a hned ji následuje dřevo. Vyvolá hádku s citrusy a ty, samozřejmě, ztrácejí hlas…ale trvá to tak 8-12 hodin. Fakt. Ještě večer cítíte z ranní kapky na ruce citron.

A ten flakon polepený žlutozeleným sklem jste viděli? Něco, co má na poličce jen Šeherezáda a za týden vy?

(Já ho bohužel nevlastním, na mých fotkách je EdP – na skleněný se musíte podívat někam so e-shopu, nejlevněji třeba na SEM)

recenze arabský parfém

Recenze: parfémová voda MAZE / Al Haramain, hoří ti citron

…a on někdo EdP udělal a hodil ho na náš trh za čtyři stovky, navíc v parádním kovovém flakonu. Žádný plast, skleněný flakon v poctivé těžké pozlacené železné kleci. Když ho držíte v ruce, nutně vás napadne, kolik stál a kolik teda peněz zůstalo na obsah?

Tak jestli jste si ze složení CPO Maze ještě aspoň vybrali pár složek, které se dají najít, tak tady budete už úplně mimo. Výrobce pro EdP nabízí mnohem bohatší složení, než CPO, ale pravda to není: jsou stejné. Jen EdP je mnohem akvarelovější. Ale pořád velkolepá.

Počáteční citrusy nenabízejí olejovou kulatost, jsou blíž evropským parfémům, které znáte. Také podstatně rychleji vyklízí pole pro hořkou složku. Ale nikdy nezmizí úplně, setrvávají až do konce a později se změní ve sladký pomeranč. Ten v oleji nenajdete.

Hořce-dřevitá složka je zde méně hladká a tak dává prostor těm přímočařejším složkám: suché černé kůži, pelyňku a šafránu. Dřevo má trochu ohořelý puch, což je velmi zajímavé a vyvolává dojem, že vám v kapse zahořel citron. Bacha – lidi se vás na to budou ptát!

recenze arabský parfém

Recenze arabského parfém Maze /  Al HARAMAIN. 

 

Takže: cpo nebo edp?

Velké dilema: obě nabízí čistý luxus. Obě vám dopřejí elegantní a drahý dlouhotrvající ocas, oba flakony vzbuzují pozornost.

EdP je více mužská, výbojnější, ale jen o schodeček. Obě jsou čistý unisex, jen si myslím, že ženy víc ocení olej, protože jsou zvyklé na květinovo-jantarové harmonické vůně. Kdybych měla označit “lepší”, tak nakonec ukážu asi na olej, díky tekutému zlatu na pozadí.

Pro mne je ale problém intimita: mám ráda pořádnou siláž a nerada nosím vůni na kůži. Olej se drží u těla a nelze nastříkat na oblečení ani do vlasů, takže u mne zvítězila EdP.

Ale v poslední době čím dál víc přemýšlím, že bych si koupila i olej, už jen kvůli té lahvičce, a budu je kombinovat. Když je to za těch pár korun…

Kde koupit?

Ať už se rozhodnete tak nebo tak, rozhodně doporučuji koupit, dokud jsou za nízkou cenu. Cena klesla u CPO z kdysi 3.000 na sedm set a EdP pořídíte za čtyři stovky a chlup. Je neuvěřitelné, že takový luxus se dá pořídit za pár korun!

Nabízí více e-shopů vč. Notino, momentálně nejvýhodnější cenu jsem našla tady: OLEJ a EDP, a můžete si koupit i vzorek.

A můžete ji pořídit i svému muži.

recenze arabský parfém

MAZE je momentálně vlastně jediná arabka, kterou nosím. A co vy a arabské parfémy: baví vás ještě OUDY?

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

2 Responses

  1. Fubu napsal:

    A když máš depku, že nic nevonì nebo nejsou prachy na to, co ti vonì…tak prostě Mazej pro Maze! A bude blaze.
    Jak to ten Vesmír dělá???? V týdnu jsem na netu bloudil a sterilnì fresh nesladký chladný oud jsem loudil. A všude samá sweet spicy heavy bonbon stáj ,,originalita,,

    • Romana napsal:

      Prostě seš napojenej…nejprve tě osud nechal trochu poznat realitu, vyvolal duševní konflikt, utrpení….a na závěr tě dovedl ke katarzi sem. Protože dnes je úplněk, chápeš, spojilo se to a je zase rovnováha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..