• Nová Lattafa od niche parfuméra je tady: Teriaq
Sice to zní jako nový název pro další škodovku – Škoda Teriaq. Ale ne. Teriaq je první Lattafa, kterou vytvořila superstar parfémového vesmíru. A byl to… sám Quentin Bisch. Cože? Quentin pro Lattafu, která si vydobyla jméno tím, že když chcete nějaký známý drahý parfém, ale chcete ho levně, tak u nich najdete něco podobného… ? Lattafa vyputila bombu! Zatím nejsou recenze, ale něco už se ví…
A ta bomba od včera boří sociální sítě fanoušků parfémů.
Milovníci Lattafy se ptají: to znamená, že Lattafa už od teď nebude laciná značka? Jsou totiž zvyklí, že u Lattafy najdou dupe a parfémy, které napodobují niche zaměření (úmyslně nepíšu “kvalitu”), ale za čtvrtinové či třetinové ceny.
Třeba tohle: podoba je náhodná? A vůně… prý taky náhodou podobná. Srovnejte ceny: Khamrah / LATTAFA najdete třeba TADYna Notinu, Angels Share / KILIAN na Parfumdreams TADY
Obávají se, že vzhledem k raketovému nárustu cen mainstreamu v loňském roce využila Lattafa situace a posunula se do segmentu “kvalitních, a taky pěkně drahých vůní”. Ironií je, že Quentin je autorem právě těch vůní, které loni nastavovaly ty nejvyšší cenové laťky na trhu: Gucci Guilty Elixir (recenze ZDE), “zlaté prsa” Jean Paul Gaultier, Ganymede / Barrois nebo třeba Guidance / Amouage…
Odpůrci Lattafy, kterým ta přílišná podoba některých vůní vadí a považují se za znalce, jsou totálně zmatení a říkají: Jak nám to ten Quentin mohl udělat? Je to Lattafa, bude to stejně dobré, jako práce pro Barrois?
Quentin je momentálně úplně nejvýš na parfumérském nebi, jak parfumér může být. Na rozdíl od Francoise Kurkdjiana, který se “usadil” do noblesního angažmá u Diora a věnuje se mimo tvorby také bohulibým činnostem, jako třeba Parfumérské zahradě Ludvíka XV. ve Versailles, lítá Quentin z projektu do projektu, niche, mainstrem, designer, arabské, všechno stíhá… a na co jeho ruka sáhne, to pozlatí. A navíc vypadá zajímavě, je tak akorát mladý a komunikativní, takže ho milují i fanoušci.
Myslím, že by měl brzy založit značku se svým jménem a pak dostat nabídku do nějakého velkého domu – co třeba Hermés, kde na horkém křesle sedí Christine Nagel a od té doby, co převzala otěže, nepřinesl Hermés jedinou pořádnou vůni, neřku-li pecku? (Recenze loňské nezajímavé Zahrady Un Jardin a Cythére čtěte ZDE). Vůně Hermés už nikoho nezajímají, hmmm? I když Quentin je pojetím tvorby spíš těžká olejomalba, než průsvitný akvarel, na který jsme u Hermése zvyklí, myslím, že jeho všestrannost by pokryla i tohle.
Takže: recenze Lattafa / Teriaq kdy?
Není to poprvé, co parfumérská hvězda “upadla” do nízké vody. Jen si vzpomeňte, co dělá JC Ellena po odchodu právě z Hermése: jemné a levné vody Le Couvent de Minimes (najdtete je ZDE na Notinu). Jsou špatné? Vůbec ne! Kdo umí, ten umí.
Lattafa má kromě skupiny dupe parfémů i vlastní tvorbu a dokonce i něco, jako “prémiovou” řadu – Lattafa Pride, dražší a originální vlastní kreace. Tam ale Teriaq nepatří. Zařadili ho pod normální Lattafu.
Její složení je totiž typicky opulentně orientální:
- Top – Růžový pepř, Karamel, Hořké mandle, Meruňka
- Srdce – Bílé květiny, Růže, Rebarbora, Med
- Báze – Vanilka, Pižmo, Vetiver, Labdanum, Kůže
Podle prvních recenzí i má být opuletně orientálně gurmánká. Já osobně mám moc ráda spojení růže+meruňka+rebarbora+med+vanilka, to mi zní báječně. A žádné dřevo!! Super.
Anti-Poison nebo Jako-Poison?
Perličkou je, že Teriaq znamená protijed – takže Anti-Poison? Byl by to dobrý slovní vtip, a když se dívám na složení Hypnotic Poison – mandle, růže, bílé květiny, meruňky, vanilka, pižmo… hm. Hm! Ale pevně věřím, že do toho by se Quentin nepustil: ani do dupe, ani do války proti Dioru. To určitě nemá zapotřebí za jakékoliv peníze.
A taky možná víte, že Jako-Poison už v nabídce Lattafa má… Američtí bloggeři tvrdí, že Yara / LATTAFA je dupe Poison Girl / DIOR. Němečtí bloggeři tvrdí, že není a já netvrdím nic, protože se tím nezabývám a myslím, že by měla Lattafa s tímhle skončit, jestli chce seriózně vstoupit na trh s Quentinem na přídi.
Zdroj obrázků: Parfemy.cz
Takže proč?
Myslím, že tím chce Lattafa upozornit na svoji originální tvorbu a přesunout zájem zákazníků od “dupes” k jejich původním parfémům. Nekteré jsou dobré, ceny okolo 1000-1500 Kč za 100 ml je výborná koupě a tvrdá konkurence pro evropské značky.
Co se týká kvality, předpokládám, že ať měl Quentin k dispozici cokoliv, vůně bude dobrá a originální. Zatím není v prodeji mimo emiráty a vlastně se neví, jestli tenhle trh vůbec opustí. Což by bylo škoda, tohle by mohla být moje první Lattafa.
Nepochybuju, že se Lattafa od Bische ujme, že bude dobrá a bude stát na poličce každého příznivce vůní. A jestli ve výrobě “autorských” kvalitních vůní bude Lattafa pokračovat, zaplaví západní trhy a někoho z velkých (a bohužel i malých) značek by to mohlo pěkně bolet…
Cena Teriaq / LATTAFA
Takže teď ta napínavá informace: cena pro asijský trh je 150 AED = 930 Kč! To by byl nejlevnější originální Bisch na světě! Američtí bloggeři to nazývají “převratný okamžik v historii parfumerie”, já ta tak dramaticky nevidím. Ale je pravda, že kdyby sem, na evropský trh, začaly proudit arabské značky s kvalitními parfémy od špičkových parfumérů… tak by to s trhem mainstreamu asi zahýbalo. Chanel, Dior, Guerlain… ty nikdo neohrozí, ani cenou. Ale celý ten zbytek pole, který se mlátí po hlavách v cenových srovnávačích?
Je to nepravedlivé. Niche parfumerie tvoří nápady, které pak vykrade mainstrem, když se ukážou životaschopné. Mainstream stvořil “parfuméra se jménem”, kdy začalo táhnout jméno parfuméra pomalu víc, než značka. A teď jim to všechno “vybere” levná arabská parfumerie? Není to fér, ale spotřebitelé se radují.
Těším se na recenze Kodiaq… Teriaq / Lattafa.
Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.