• Recenze Lira / XERJOFF (Casamorati 1888) – vanilla fudge

Italský Xerjoff je jedna ze značek, kterou nemám ráda; jednak jejich vůně stojí jako malý Fiat, druhak jsou děsně nafrnění a třeťak, nevím jak se řekne superspisovně zatřetí, mají hrozně velkou kolekci pojmenovanou zkratkami a čísly a já to nemám ráda, když se v tom nevyznám. Přesto se mi v tom jejich chaosu podařilo objevit pár výjimečných vůní a jedna dokonce aspiruje na moji dokonalou vanilku. • Recenze Lira / XERJOFF (Casamorati 1888) 

recenze niche Xerjoff

Xerjoff


Mezi ostatními Xerjoffy je možná Lira z těch míň zajímavých a je zařazená v levnější kolekci Casamorati (nejlevnější…no, jak se to vezme, 75ml EdP stojí 220€, ale zato dostanete takový hezký střapeček na flakonku). Lira je vlastně úplně klasická kompozice, nejobyčejnější z obyčejných, nejfádnější ze všech vanilek: vanila, karamel, trocha skořice, nějaké ty citrusy a nepostradatelné pižmo. Bez koukání do nápovědy bude mít takové složení uvedená YSL Cinema, Vintage od Kate Moss a hromada dalších v celé cenové škále. Tak ja se tak obyčejná vůně dostala mezi šlechtu? Nedávno jsem tady psala, že nerozeznám kvalitu složek. To ale neplatí o Liře – tady ano. Tady je kvalita právě to, co dělá mezi vanilkovými gumánkami Visu favoritkou.

Originální niche parfémy XERJOFF koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10%.

 

Od začátku voní naprosto šíleně vanilkově. Chvilku na začátku můžete postřehnout sladké pomeranče, ale to trvá jen pár minut a podle mne je to tam proto, abyste si pomaličku zvykli na to, co vás čeká a nemine, a to celý den: Lira totiž nejde smýt z rukou ani mýdlem! Jakmile pomine ten kroký (relativně) začátek, zaoblí se do do teplé koule z vanilky a karamelu a tak už zůstane. Ještě zacítíte trošinku skořice, ale pižmo jako samostatná složka postřehnout vůbec nejde. Je to to jako dědečkův duch ve strém domě: víte, že je tam s vámi, jste si tím zcela jisti, ale nikdy ho neuvidíte, neuslyšíte, neucítíte…stejně tak mimosmyslově vnímáte pižmo v Liře. Dodává vůní tvar té dokonalé, měkké koule, spojuje u uhlazuje složky tak, že nic neškrábe, nepíchá, nevyčuhuje, není nakřivo.

recenze niche Xerjoff

kolekce Casamorati

Jestli se máme bavit o složkách, tak můžeme zapomenout na cokoliv jiného, než na vanilku a karamel. Vanilka je krásná, čistá, přírodní vanilka. Je to spíš opravdová vanilka, znka z lusku, teplá od pečení, než Guerlainovská sofistikované ztvárnění představy o vanilce. Je dokonalá, ale to samo o sobě nestačí, potud by to byla obyčejná sladká vanilková gurmánka. Co je naprosto excelentní, je karamel. Ano, vážení, mně se líbí KA-RA-MEL. Pačuli a karamel=moje smrt. U pačuli už jsem pár výjimek našla, u karamelu, pokud je dominující, jsem dosud byla nelítostná. Nepředstavujte si totiž nic takového, jako je třeba v Angelu, Lolitě…, cukr připálený na pánvičce. V Liře je fudge; sladká, máslová anglická karamelka, konzistence a barvy lískového nugátu, která voní po másle a oříškách. Zubům neklade žádný odpor a hned se v puse rozplyne do hladivé a teplé kaše, lahodně klouže do krku a laská ho. To je můj dojem z Liry. Už tomu rozumíte, proč je mi ta vůně kulatá, oblá?

recenze niche Xerjoff

Limitovaná kolekce čistých parfémů XJ 17/17 Murano v ručně foukaných flakonech ze slavného benátského ostrova. Kousek za 550€, bez střapečku, ovšem.

Přes tu cenu: jeden malý střik a na celý den máte vystaráno. Chce to umístit někam, abyste ho neměli pořád pod nosem, ať neztratíte čich na celý den (taky vám to může pokažit oběd). Doporučuju takový kalibr nanášet jen na zápěstí. Tak, jak hýbete přes den rukama, šíříte kolem sebe vanilkové kuličky, pro potěchu nosu svého, kolemjdoucích, kolegů i ptáků Diogenových. Jestli nevíte, o co si napsat Ježíškovi, Xerjoff má v nabádce discovery sety, což jsou krabice miniflakonů (14ml), začínají na 140€, právěmu za kolekci Casamorati obsahující Liru, kde končí psát nebudu, aby vás někoho nenapadlo prodat Fiata kvůli voňavce.

Flakony z kolekce XJ Shooting Stars s čého křišťálu s pozlacenými detaily.

Flakony z kolekce XJ Shooting Stars z čirého křišťálu s pozlacenými detaily.

Lira moje dokonalá vanilka nebude. Nepřekonám ten karamel, přestože je velejemný. Ale milovníci gurmánek zkuste, spoustě z vás se splní sen.

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory. Nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě mojí recenze.

You may also like...

9 Responses

 1. derad napsal:

  Stejně je nemáš ráda jen proto, že mně dal ten sladký asistentík hrst vzorků a tobě jen čuchnout! 😀

 2. Regina Nıne napsal:

  … i když – ledvina za vanilku, to nezní moc romanticky.
  Raději prodám pajšl, koupím Fiata a ten vrazím do vanilky.

 3. Joj, to zní nádherně. Úplně slintám… A ten nápad Niny… Hmmm. Ledvina za vanilku???

 4. Regina Nıne napsal:

  Fiata nemám, ale třeba berou orgány …
  Sugestivní recenze. Ten karamel bych asi taky nezvládla, ale ta vanilka zní dobře – přírodní, z lusku. To by se mi lýbylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..