• Recenze Shalimar Millésime Iris vs. Shalimar EdP

Letošní Shalimar se stal nejočekávanějším Guerlainem roku 2023. Kosatec, IRIS, je u této značky superoblíbenou složkou, kterou opravdu umějí. A tak se bouřlivě diskutovalo o tom, jaký asi bude a jestli bude opravdu hodně kosatcový a líbezný… Před dvěma dny, 2. října, se začal prodávat. Splňuje očekávání? To vám napoví recenze Shalimar Iris Millésime / GUERLAIN 2023 a jeho srovnání s “obyčejným” Shalimar Eau de Parfum.

guerlain shalimar recenze

Jak voní parfém Šalimar?

Pojďme si nejdříve shrnout, co obdivovat na Shalimar EdP.

Devadesátiosmiletý Shalimar patří k nejdéle vyráběným parfémům na světě. Spolu s Chanelem No.5 (reportáž z oslavy “100 let Pětky” ZDE) a Habanitou (srovnání Habanit, které dělí 100 let najdete ZDE) patří k trvalkám světové parfumerie. Je až s podivem, že parfém s tak zastaralým konceptem se lidem pořád líbí!

Legendu o Shalimaru znáte, zobrazuje bájné zahrady Šalimar indické princezny. Na těžkém základu z husté vanilkové tinktury a kadidlové pryskyřice nabízí ostře palčivé citrusy, hlavně výrazný bergamot. Citrusy v kombinaci s kadidlem, takový “signature Shalimaru”, můžou někoho odradit – často se jim přezdívá “hořící guma”.

Proti nim stojí sladká vrstva: trochu ušmudlaný jasmín, těžká bulharská růže a mandlově vonící tonka. Je to těžké a husté… že?

Pro odlehčení je v Šhalimaru docela dost kosatcové složky (pravého orrisu i syntetického kosatcového květu – irisu), která má za následek kosmetické vyznění: pudrovitost a teplá vařená mrkev (nelekejte se, je to krásné).

Výsledkem je komplexní parfém, který se velmi proměňuje, od ostrých citrusů, přes líbezné květiny, až po závěrečnou gurmánskou sladce mandlovou vanilku. Shalimar je hodně náročný parfém, pro zkušenou nositelku a určitě to není na takové to denní žvýkání.

Ke kladům Shalimar EdP / Guerlain patří autenticita díky pravým složkám (prostě: nejde udělat DUPE SHALIMARU, fejkaři nemají k dispozici drahé ingredience) a dlouhá výdrž.

 

Co to je Millésime Shalimar?

Před pár lety se v Guerlainu rozhodli udělat pokus se Shalimarem. Poté, co přinesli několik odnoží (Shalimar Parfum Initial, Eau de Shalimar, Shalimar cologne, Shalimar Légere, Shalimar Souffle, Shalimar Philtre atd.), které měly přivést nové zákazníky k základnímu, starému dobrému EdP a moc se neujaly, se rozhodli vrátit Šalimar do rukou, kam patří: zkušeným a náročným zákaznicím Guerlin.

guerlain shalimar recenze

Každý rok přinášejí na podzim limitku, ve které je přesycená jedna složka vůně Shalimar: nejprve to byly různé druhy pravé vanilky (Shalimar Vanilla Planifolia, Shalimar Ode a la Vanille, Shalimar Ode a la Vanille Sur la route de Madagascar, Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique), loni vyšel Shalimar Millésime Tonka a letos padla volba na IRIS. Já osobně na příští rok tipuju kadidlo (kadidlo by bylo nádhera, jen ať to není bergamot!)

Limitka se prodává jen na vybraných místech v omezeném množství a jen pár týdnů. A pak se zase rok těšíme na dalšího Ježíška Šalimara…

Jak voní Shalimar Millésime Iris / GUERLAIN?

Taková limitovaná odnož se nevyrábí tak, že se pouze do stávající směsi naleje víc kosatcové složky. Když se drbne do struktury parfémy, může se to celé sesypat – složky přestanou ladit a dojde k disharmonii. Musí se to celé udělat znova. Úplně nový parfém, kde se musí třeba i přidat nějaké další složky – anebo ubrat.

A to se přesně stalo v Iris Millésime: kosatec je velmi něžná a neprůrazná složka, takže bylo třeba jí uvolnit místo. A k tomu došlo popravou citrusů a kadidla. Hallelujah! Volume hořící gumy je staženo na polovinu. Poprvé držím v ruce Salimar, o kterém řeknu: vyvážené citrusy!

Vím, že zejména obdivovatelé Shalimar Extrait  mají tuhle hořkost, která méně odolným jedincům vyvolává pálení v očích jako kouř, milují. Já k nim nepatřím, pro mne je to konfliktní složka, takže já velmi oceňuji! Pokud jste ale na pólu, kde vládne obdiv k hořící gumě, jsem si skoro jistá, že letošní Shalimar vám nesedne.

guerlain shalimar recenze

Shalimar je ale velmi vyvážená vůně a když se jí odebere takový kus DNA, bude chudá – takže díra byla zaplněná složkami, které krásně podporují kosatec: tupá, gurmánská vůně karamelového dřeva, tóny mléka a kakaa. Nezapomeňme na tradiční tonku: její mandlové  Teplý máslový karamel s velkou dávkou másla, které potlačuje sladkost – taková vláčná náplň do čokoládové tyčinky Milena.

Všechno nadávkováno jen tak, aby dalo vyniknout fazetě pravého kosatce: kožené tóny kosatcového másla, vařené mrkvičky a mrkvového semínka. Vím, asi to nezní zrovna sexy, ale věřte, ze toto je ten nejkrásnější kosatec na světě! Obvyklá pudrová fazeta kosatce je nevýrazná, ale to je dobře. Navíc tady máme druhý druh kosatce: syntetický. Studený, semišový kosatec, fantazijní vůně květu kosatce – stejný, jako najdete v L´Infusion d´Iris / PRADA – znáte ho, voní jako zmrzlé semišové kozačky. Do jisté míry saturuje snížený obsah citrusů svojí studenou svěžestí. 

Tři kompaktní vrstvy: gurmánský máslový karamel, výrazný dvousložkový kosatec a to, co zůstalo z Shalimaru: bulharská rudá růže, zbytky citrusů, vanilková tinktura a teplý balzámový základ s pižmem tvoří pro mne zatím nejpěknější Shalimar všech věků.

guerlain shalimar recenze

Projekce a výdrž Shalimaru Millésime Iris

Gurmánské složky jsou nesmrtelné a to se podepsalo na výdrži: oproti EdP, který po půl dni už nabízel jen lehký závan, gurmán kosatec jel pořád dál, v poměrně intenzívní formě. Ve finální fázi se sejde vanilka+karamel+kosatcový květ a je to velmi milé, originální a krásné.

Iris Ganache a Shalimar Millésime Iris – sourozenci?

Tak to je otázka s očekávanou odpovědí. A? Ano. Ne.

Ano – v SHM je zřetelně namíchaný stejný mix kosatců a gurmánských složek, jako v Iris Ganache. Jenže tam, kde IG šel do suché pikantnosti, modernosti a hořké čokolády, tam jde Shalimar cestou líbezného karamelu, trochu nudného oldschoolu. Takže ANO, výraznou stopu najdete. Ale NE, nepřipomíná jedna druhou a IG nenahradí.

A mimochodem: tento kosatcový trik byl použitý i v Shalimar Parfum Initial (s modrým střapečkem), takže i tady tu červenou niť najdete.

Kde koupíte Shalimar Millésime Iris

Tak špatná zpráva je, že jedině v buticích Guerlain a tam, kde prodávají exkluzivky.

Dobrá zpráva je, že si jeden můžete koupit přímo ode mne. Rozhodla jsem se zbavit nějakých svých zásob niche a exkluzívních parfémů, takže postupně je najdete v SUPERFUMEMARKETu včetně Shalimaru Millésime Iris. Anebo mi napište rovnou na mail romana@frangipani.cz

 

Hezky voňavý zbytek týdne!

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory a nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi této vůně na základě mojí recenze.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..