• Recenze Enbata / URBIETA 14, svěží pobřežní bouře z Baskicka

Prví na paškál přichází úplně nová španělská značka Urbieta14. Přesněji baskická, na tom hrdí majitelé trvají, a svoje město, kde v rodinné parfumerii na ulici Urbieta č. p. 14 v době covidu založili svoji vlastní značku, nazývají Donostia, přestože celý svět ho zná pod jménem San Sebastian. Všechny parfémy dostaly jména v baskičtině a vztahují se k tomu, čeho si Baskové váží a co prožívají: Země, Moře, Vítr, Bouře…

Mně sedly v podstatě všechny jejich vůně, Většinu připravil talentovaný španělský mladík Santi Burgas, a nesou jeho rukopis: kvalitní syntetika, vyvážená svěžest se suchými dřevy, cypriolem (papyrem) a tělnatostí.

Klíčové slovo v tomto případě je “svěžest“, miluju svěženky a jsem šťastná, že se zase dostávají na výsluní. A to v době, kdy mají parfuméři k dispozici nové, krásné, svěží, symtetické složky, které dřív nebyly dostupné a tak všechny svěženky šly do vodnatých citrusů, nebo fréziového rybízu ala Sophia Grojsmann (jako třeba Calyx nebo Paris YSL),

 

Urbieta 14 perfumes

Urbieta 14 pefumes

Recenze ENBATA / Urbieta14

Baskická Enbata znamená bouři. Bouři na moři. Vůně je pacho-malebná, začíná zelenou mořskou trávou vychrstlou na břeh. Třeskutě zelená rozmačkaná stébla, nahořklá, pichlavá, se škrábavou solí a zbytky vápnitých lastur. Studená voda oceánu, temná, nelítostná.

Ale – což hodnotím velmi kladněbez mořských pachů z řas nebo ozonu. Tahle bouře je na hony vzdálená všem těm vodním vůním, jak je známe z parfumerií.  Já bych zelenou složku nazvala list kopřivy nebo vetiver s trochou pačuli a papyru, Santi říká “čerstvý koriandr”, tak o.k. může být.

Po nějaké době se lehce vyjasní, víc vystoupí kořeněné tóny koriandru, citrusy a suchý kosatcovo-semišový tón. Vůbec ne pudr, ale chlap, který brousí suchou vepřovici, aby z ní vyrobil pořádné boty a okolo něj lítá dusivý prach.

Dojezd je ve znamení dřevité suchosti, piliny a papyrus. Postupně zmizí všechny svěží tóny a vyplavené vybělené dřevo a hořké stonky trávy schnou na plážích až do vůně sena. Dojezd ve stylu slaného bylinkového sena je famózní a trvá mnoho hodin, až nakonec se promění v šedivé strniště na bradě ostříleného mořského vlka.

Strašně se mi líbí, tahle Enbata, i když  ke konci je dost pánská. Moderní, syntetická, pravda je, že v niche trochu generická, tyhle tóny ani kompozice nejsou nic nového. Ale já bych ji brala hned.

Připomínám: každou sobotu najdete na blogu novou recenzi z TOP 10 Esxence 2022. Ať nic nepropásnete, nechte si posílat čerstvé recenze a články přímo do vašeho mailu!

 

 

NICHE parfémy rádi nakupujeme zde:

anebo se můžete inspirovat nejlepšími nákupy v našem Supermarketu:

You may also like...

2 Responses

  1. Martin napsal:

    Jako nejsem trendy, tak to bude intuice, nebo něco jako beat on the wave…svěženky, sem s nimi….zelené, minerálnì, lesovocné, …pobřežnì, i lučnì…už je na čase zhluboka dýchat a vlát.

    • Romana napsal:

      Ano, ano, ano, moje řeč!! Lidi mají být svěží a živoucí, ne sexy a smyslní, v našem věku už se to ukazuje jako poněkud zbytečná námaha… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..