• Muzeum lidských pachů

Die Geruchskonserve. Konzerva lidského pachu. Každý z nás má jiné složení potu, který v reakci s pokožkou vytváří originální pach, jedinečnou chemii, unikátní parfém lidského těla; zachovat si vůni svých babiček, dědečků, předků nejen v paměti, ale taky v zavařovačce…no, někomu to možná může připadat jako dobrý nápad. Proč ne, není to škodlivé, jen možná trošku divné. Tak máte-li zájem, račte objednávat pachové urničky:

Zdroj: www.geruchskonserve.de

Zdroj: www.geruchskonserve.de


Jenže originální Geruchskonserve není nic bohulibého. Když v lednu 1990, po pádu Berlínské zdi, demonstranti vstoupili do sídla Stasi, nalezli spoustu reliktů komunismu. Velká část byla již zničena zaměstnanci Stasi, jistě, stejně jako u nás, nejdřív zmizely důkazy o zaměstnancích a nejvýznamnějších StBáscích, kteří dnes vesele podnikají na státních zakázkách. Hromady důkazů ale zůstaly a v oddělení sledování narazili na zásoby konzercv lidských pachů.
Stasi v 70. letech vyvinula metodiku uchovávání lidského pachu disidentů, zachyceného na sterilních porézních hadřících a hermeticky uzavřených v označených skleničkách.Vzorky se odebíraly tak, že při výslechu osoba seděla na speciálním dírkovaném křesle, pod jehož potahem byl hadřík vložen nebo získávali oděvy disidentů při vloupání do jejich domovů (tady u nás někdo loupí levé ponožky, ale podezřívala jsem manžela, že je bordelář).
Vzorky sloužily k možnému pozdějšímu sledování osob podezřelých z nepřátelství k režimu. Špičkově vycvičení psi dokázali rozeznat v místnosti pach lidí, kteří ji již opustili, a tím zjistit, kde se sledovaná osoba pohybovala. Orwell by zíral!
Geruchskonserven der Stasi

Zdroj: http://germanhistorydocs.ghi-dc.org/sub_image.cfm?image_id=3062


 
Pachové konzervy můžete vidět v Berlíne ve STASI muzeu, nebo v zbrusu nově otevřeném špiónském SPY muzeu. To druhé se mi zdá lepší, neboť zde mají další zajímavé exponáty, jako například podprsenku se zabudovaným fotoaparátem, zvětšující poprsí minimálně o dvě velikosti. Stasi-push-up.
podpis_ROM

You may also like...

9 Responses

 1. mirkau napsal:

  vliv má snad úplně všechno, od momentální nálady, přes měsíční cyklus až po množství snězeného masa. A analyzovat to, to by bylo na Nobelovku

 2. Sedmi napsal:

  tak to ziram teda… btw nebyl by nejaky clanecek o tom, jak presne reaguje parfem s tim prirodnim pachem cloveka na kuzi? nebo jsem to nekde prehlidla?

 3. mirkau napsal:

  A znáš pražské mini-spy muzeum – pozorovatelnu stb ve věži sv. Mikuláše? Jak tam ti chlápci špehovali lidi a mezitím si normálně zapisovali do kalendáře něco jako “čtvrtek: Božena narozeniny – koupit květiny”… fascinující.

 4. Lenka napsal:

  Co ty všechno nevyštracháš?! V některých provozovnách by nebyla nouze o zdroje takových zápachů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..