• SHISEIDO: Dignita (pobledlá tuberóza)

Dignita v italštině znamená “důstojnost” a těžko říct, proč pro tuhle vůni zvolili právě tohle jméno. Ne že by byla málo důstojná, ale pro mne tento soliflor tuberózy je spíš civilní a milý.

Důstojné ženě bych ji doporučila tak na koupaliště nebo na školní besídku. Aby nedopadla jako já, když jsem vešla a všechny maminky se otočily, jejich zraky se neomylně zabodly do epicentra vysílajícího molekuly smrtelného Fracase / Piguet a až do konce besídky mne propalovaly. Když pak pančelky vymyslely soutěž, že se maminky schovají za plachtu, vystrčí spodem ruce a děti si je mají poznat, byl mi vypálen cejch marnotratné povrchní poběhlice, nestarající se o svou ratolest; ve chvíli, kdy jsme všechny na povel vystrčily ruce pod prostěradlem, Žaba zařval “to je moje maminka, má zlaté nehty s modrýma srdíčkama!!!”. Nemohl mi posloužit líp, kdyby zařval “Moje maminka má tenší hlásek!”, dílo bylo dokonáno, všichni dobří rodiče se zaměřili na moje blýskavé dvoucentimetrové drápy a bylo jasné, že s tím se nedá ani vařit, ani plést, ani dekupážovat, ani umýt pokakaná prcka (svatá pravda!). Myslím, že Žabovy spolužačky si o mně myslí, že jsem Sněhurčina macecha. Od té doby vozí manžel, já čekám, až se na to zapomene, a už stejnou chybu neudělám. Kdybych místo Fracase aplikovala Dignitu, získala bych si vřelá mateřská srdce a všichni by moje pařáty decentně přehlídli.

dig3

Dignita není deklarovaná jako soliflor tuberózy a při troše snahy v ní najdete i jiné složky – jasmín, lilii, citrusy. Úplně na počátku mi hodně připomněla Splendor / Elizabeth Arden (najdete ho taky tady u hesla hortenzie) neuspořádanou změtí bílých květin, z nichž asi nejvíc křičí pohřební bílá lilie. Ale po půl hodině dominantní tuberóza na sebe strhne veškerou pozornost, vůně se zklidní a přestane řvát a už se pak nese v duchu oblíbené sladké žvýkačky Pedro. Tedy spíš jen žvýkačkového vánku. Je poměrně jemná, má slabou, neobtěžující projekci a bohužel taky poměrně krátkou životnost.

dig2

Tím, že vznikla v době, kdy byla tuberóza ještě nemoderní, takže není bílým nektarem přepálená, není gumová (znáte ten šílený kaučukový tón v moderních tuberózových vůních, který někteří niche producenti dovedli až na nesnesitelnou hranici fetiše?), ale taková pěkně old school, klidná, babičkovská. Kdybych ji měla popsat jedním heslem, tak řeknu: tuberózová kolínská. Doporučila bych Dignitu tomu, kdo má rád tuberózu, ale na žádnou z moderních kompozic vycpaných silnou květinovou vůní si netroufne. Anebo vlastně bych ji nedoporučila nikomu – je nesehnatelná, vyráběla se jen krátkou dobu jako součást sezónní linie dekorativní kosmetiky a žádný zázrak to není; kupovat ji za sběratelské ceny nestojí za to, pokud ji nepotřebuje do kolekce. Výše zmíněný Splendor není tak ušlechtilý, ale docela dobře ji zastoupí (tip pro případné pamětnice). Ještě poznámka: překvapivé pro mne bylo, že ve stejném roce 1998 byl na trh znovuuveden Fracas, který je bílýma květinama až k nesnesení overdosed – a měl (a má) úspěch. Fracas byl probuzen k životu z historických důvodů, ne že by byla zrovna móda bílých květin; zřejmě se ale trefil do začátku správné doby.

 

Vlastně ano, jedno doporučení bych pro milovnice tuberózy měla: zkuste Infusion de Tubereuse / Prada (už taky špatně sehnatelnou, ale myslím, že jsem ji zahlídla v outletu Fannu ve Štěrboholích a je celkem běžná na e-tržnicích). Lehká a prachová, nevtíravá a nenápadná.

915_001

Za zmínku stojí flakon Dignity: nejdřív se mi zdál ošklivě jednoduchý, jako obyčejný hranatý refan k přelití vůně, nemá ani pořádné víčko, jen takový přepravní návlek. Časem se mi začal zamlouvat, tekutina má elegantně karamelovou barvu ladící se starým zlatem kroužku rozprašovače, zboku jednoduše prohnutý flakonek tvoří světelné efekty, doplňuje ho drobný detail šikmo seříznutého kroužku a jemný, elegantní nápis je úplně přesná tečka nenápadné elegance. Vlastně je to ohromně promyšlený supermoderní design. Určitě by vysoká štíhlá lahvička slušela kolekci nějakých drahých nichovek. Vlastně je škoda, že dnes, v době křiklavých a masívních kusů skla a plastu tyhle elegantní střízlivé krasavice, které vypadají jako The Flapper od Coco Chanel vedle Diorových krinolín, nejsou populární. Snad jejich doba zase přijde.

podpis_ROM

You may also like...

11 Responses

 1. Žofka T. napsal:

  Hmmm, tak tu ještě neznám! Musím ji co nejdříve vyzkoušet v parfumerce…. Teď mám Green Tea od Elizabeth Arden a ta je bezva 🙂

 2. Anonym napsal:

  tutto

 3. Anonym napsal:

  A tak to já jsem mimo mísu. Byla jsem přesvědčená, že e-tržnicemi máš na mysli elnino a spol.
  Nicméně automat na parfémy – dobrý:-)
  Nevím proč, ale při pohledu na tu srandu se mi vybavil Grand Budapest hotel a potažmo l´air panache.

 4. tuttobene napsal:

  V žádném případě neslevuj ze zajetého standardu a na den maminek minimálně něco ve stylu Madoniny bělokvětové pecky Truth or Dare.
  Která máma se může pochlubit, že ji její dítě pozná v pikosekundě?
  A e-tržníce? Člověče, ty víš, jak člověka pobavit. Mimichodem nakupuju tam ráda, ale to ty víš.

 5. Sedmi napsal:

  LOL 🙂 jeste by to chtelo fotku nehtiku >

 6. Anonym napsal:

  Jediná tuberóza, kterou snesu a kterou používám dokonce na spaní, je od Artisana Nuit de tubereuse.
  Většinou jsou to pro mě bolehlavy. Takže v podstatě jsem spokojená, že si o Dignity mohu jenom přečíst, nebude mě honit touha zkoušet. 🙂
  A že Fracas způsobil takové pozdvižení?! Vysvětluji si to, že dámy tomu nerozumí. 🙂

  aangie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..