• Ayurvéda na vlasy: ELIAH SAHIL má konečně konkurenci jménem RADICO. Nebo ne?

Dobrý den po roce, máme tady Dětský den a tradiční výroční článek o ayurvédě na vlasy. Letos jsem konečně po devíti letech více méně spokojeného manželství s Eliah Sahilem kápla na alternativu tohoto dokonalého, 100% přírodního šamponu. Jmenuje se RADICO Organics a jak se mi líbí?

Proč a jaký přírodní šampon

Krátká rekapitulace pro ty, kdo na můj blog tak dlouho nechodí: v dětství jsem trpěla atopickým ekzémem, mám citlivou pleť a jemné vlasy. Můj obličej, dekolt i zadní ramena zažívaly trvalé podráždění, vyrážky, pupínky. Pokožka vlasů, zadní linie vlasů, skráně, čelo…katastrofa. Svědení, vyrážky, lupy, seborhoia. Řešila jsem to pečlivým výběrem kosmetiky, prošla jsem si kosmetikou z lékárny, propracovala jsem se k šamponům Urtekram a celým sortimentem BIOO i šampuků a ve finále jsem objevila práškové (ne suché, pozor!) šampony – mleté ayurvédské byliny Eliah Sahil.

Jaký je rozdíl mezi suchým a práškovým šamponem? Je to úplně jiný výrobek. Suchý šampon se vetře do vlasů a vykartáčuje. Práškový se používá jako normální šampon, zředí se vodou a pak normálně mydlíte a oplachujete.

A ty mi vyřešily všechno ostatní, i na těle, nejen na hlavě: zdraví pokožky na zádech, ramenou a v dekoltu, zdraví pleti v obličeji, kvalitu a hustotu vlasů a zdraví pokožky na hlavě.

Zjistila jsem, že univerzální zlo je tekutá složka jakékoliv, i přírodní, vlasové kosmetiky. To je to, co způsobuje trvalé podráždění a záněty všude na těle. Jakmile je kůže vyléčená, není třeba nic moc v kosmetice řešit. Můžu si dovolit na obličej používat ty svoje krémy ze supermodernách laborek.

A druhé poznání: zdravá pokožka na hlavě znamená zdravé vlasy a pak není moc co řešit co se týká kvality. Řešením ale není no-poo metoda, protože ta sice funguje na pokožku, ale vlasy jsou po ní, pardon, hnusné, nemyté. Eliah umí zlepšit i vzhled odrostlých vlasů. Howg.

Všechno o použití a účincích si přečtěte například v TOMTO DÍLE mojí ročenky o ayurvédě.

Alternativa Eliah Sahil

Říkala jsem si, že už seriál ukončím, protože psát 9 let o jednom bezproblémovém výrobku furt dokola, že… Ale Eliah Sahil, poté, co se vrátili k původní kvalitě a vylepšili balení, má přece jeden problém: dostupnost.

Občas prostě není a můžu vám říct, že v době covidu a zastavených dodávek zboží z Asie mne polévalo horko při představě návratu k tekutým šamponům a všem těm problémům. Já bych to dokázala saturovat samotnýma ayu bylinkama, ale ty mají svoje nevýhody, jsou hrubě mleté (nepění a špatně se vymývají a musela bych si je namíchat). Proto hledám alternativy.

Na chvíli se zde před pár lety v BIOOO mihly šampony tuším z Litvy nebo Estonska, které měly složení z evropských bylin, nějaké angrešty, ale po krátké době přišly o atesty a zmizely.

Až teď: objevila jsem RADICO ORGANIC Práškový šampon s kondicionérem Amla+Ritha+Shikakai

Recenze RADICO Práškový šampon s kondicionérem Amla+Ritha+Shikakai

Šampon stojí polovinu, což je dobrá vlastnost oproti Eliahu. Tím, bohužel, výčet konkurenčních výhod končí. Je to v podstatě totožný výrobek, ale postrádá tu hlavní výhodu: superjemné mletí. To je to totiž to kouzlo, co dělá z Eliahu přípravek pro každodenní mytí bez toho, abyste museli desítky minut vymývat a vyčesávat drobečky listí.

Jinak se RADICO chová stejně: pění, voní stejně, myje stejně, kvalita po umytí je stejná. Super. Jenže strávíte ve sprše deset minut pečlivým vymýváním, což je daleko od konceptu šup-šup Eliahu. A další drobečky vykartáčujete při sušení a další vám budou vypadávat z hlavy i potom.

Nejde o to, že by z vás padaly závěje strouhanky. Ale každý cizí předmět ve vlasech, vzpomeňte na písek v hlavě, znamená podráždění pokožky, nervozitu prstů, škrábání hlavy… a vracíme se zpět. To je to, proč jsem skončila u Eliahu.

Taky se mi moc nezamlouvá balení: celofánový pytlík v papírovém pytlíku s alobalovým vnitřkem. Musíte si ho přesypat z igelitu do papíru a ani jedno z toho po použití nejde hodit do recyklace. Proč? U produktu této kategorie by to měl být standard.

Základní složení obou dvou je stejné: byliny amla, aritha, shikakai. Rostliny obsahují saponiny, odmašťující složky, arithu možná znáte jako “prací ořechy”. Eliah má navíc zelený jíl, co je bezva složka pro komfort mytí, ale na výslednou kvalitu péče o vlasy vliv nemá. Eliah pak ještě podle druhu šamponu obsahuje další bylinné složky, z mé zkušenosti spíš zpříjemňující mytí, než s nějakým vlivem.

Plusy:

  • stojí míň, než polovinu ceny Eliahu
  • skvělé účinky a výsledek

Mínusy

  • hrubé mletí, tedy špatné vymytí, zdržuje

 

Takže a ALE

Takže RADICO šampon není špatný výrobek, naopak, je super. Až na ty drobečky. Já ho pravidelně kupovat nebudu, myju si hlavu ráno před cestou do práce a tohle mne zdržuje. Ale ve chvíli výpadku v prodeji Eliahu po něm ráda sáhnu, jako alternativa je perfektní.

Jestli vám nevadí dlouhé mytí, ale naopak vám vadí cena Eliahu, tak si Radico ho klidně kupte.

ALE: jestli jste ještě nikdy práškový šampon nezkusili, nezačínejte s Radicem! Odradí vás! To mytí je fakt celkem nepohodlné a málokdo to dá. Přes ty benefity, které tím získá. Až mne překvapilo, jak dámy, které neustále řeší zdraví pleti v obličeji, pupínky, kvůli nekomformitě mytí ayurvédou se vrátily ke konvenčním šamponům a nekonečnému hledání “správného krému a makepu”, místo vyléčení obličeje a možnost “dát si tam co chceš”. Chápete to?

Já moc ne. Proto vám doporučuju: jako první si kupte dražší Eliah Sahil, zkuste si jeho účinky, a jakmile usoudíte, že to je vaše cesta ke zdraví pokožky těla, pak teprve zkuste levnější RADICO, jestli je pro vás akceptovatelný. 

Kde to koupit?

Práškové šampony Eliah Sahil sem dováží pouze BIOOO a mají i testovací jednodávkové balení. Pro první použití doporučuju koupit Eliah Sahil plechovku 100g za cenu okolo 390 (je to tak na měsíc při obdenním mytí vlasů). Pokud se vám líbí nějaká jiná varianta, je to jedno, všechny fungují stejně. Vemte tu, co mají skladem, nebo se vám nejvíc líbí.

Jestli chcete rovnou risknout ten levněší, tak RADICO ORGANIC 100g za 154 Kč  jsem kupovala na Lekarna.cz, jinde ho nemají, resp. našla jsem tuhle značku na jiných shopech, ale ne tento výrobek. Ten druhý – Ritha – nekupujte! Je potřeba, aby tam bylo kompletní trio: amla, ritha (aritha, reetha), shikakai.

 

 

 

Některé odkazy jsou reklama.

You may also like...

1 Response

  1. klarkae napsal:

    Dobrý den, našla jsem další alternativu na ekokoza – ayurvedske práškové šampony. Opět jsem se k nim po nějaké době konvenčních šamponu vrátila a jsem nadšená. Mám jemné, plynoucí vlasy, ale po kúře z těchto prášků mám úplně jinou kytici- hedvabnejsi a zároveň zpevněnější. V. Dříve jsem používala i praskovy šampon od Khadi,ale cena šla výrazně nahoru a změnili recepturu. Mám pocit,že kdybych nepozivala alternativní šampony, vlasy buď nemám,nebo působí řídce a splyhle. Prošla jsem vším možným., umývání živnou moukou, vajíčkem, condicionery – no poo, etc. Ty ayur bylinky jsou ale trida,nepřekonatelné.dokonce jejich vůni miluji, je to pro mě uzemnujici. Děkuji Vám za Vaše vtipné a trefné recenze, vždy zaujmou a pobaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..