• Co to je.… bourbonská vanilka?

Vanilkový lusk známe všichni. Také víme, že v parfémech je pravá vanilka vcelku dostupná, na rozdíl od jiných složek, které nahradila syntetika. Ti zkušenější a mlsnější už zachytili, že vanilka může být mexická, tahitská, madagarská, indická, případně francouzská, ale nejčastěji narazíme na VANILKU BOURBON. Jsou mezi nimi rozdíly?

Jediná pravá: mexická vanilka

Trváte-li na opravdu přírodní vanilce, která vyrostla a dozrála přirozeným procesem, najdete ji (s malinkou výjimkou) na jediném místě na světě: v Mexiku. Kouzlo totiž je v opylování: jen zde v Mexiku žije horská včela, která dokáže proniknout přepážkou v květu a opylovat hluboké žluté kalichy. A kolibřík. Ale ten je špatný dělník, má malou výkonnost.

Vanilka se zde pěstuje na farmách a k opylování dochází přírodní, levnou, cestou, ale přesto není Mexiko hlavním světovým producentem vanilky. Jakto?

Když Guerlain uvedl v roce 2012 limitovaný Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route duMadagascar a rok později du Mexique, jeho milovníci se trumfovali, jak v popsat co nejpřesněji nuance a rozdíly mezi použitými vanilkami a srovnání s “obyčejným” Šulimérem. A přitom: pořád je to to samé… (Tady najdete moji recenzi Mexičana – evidentně jsem ho tehdy nenáviděla, smála jsem se dnes nad tím článkem celkem dost).

Otrok z Réunionu dostal vanilku do parfémů i pudinků

Na začátku 17. století se Francouzi rozhodli využít levnou pracovní sílu kolonií k pěstování něčeho závratně drahého, na čem by zbohatli. Do svých tropických kolonií rozvezli sazenice vanilky var. PLANIFOLIA z Mexika, kterým se tam náramně dařilo. S jediným problémkem: žádné lusky! Květy neměl kdo opylovat. Import horských včel neuspěl, na rozdíl od liány jim cizí prostředí neprospívalo.

Desítky let se snažili botanici přijít na to, jak květ opylovat. Nějaké techniky našli, ale nic nefungovalo tak, aby mohla být vanilka pěstovaná v průmyslovém množství. V roce 1841 dvanáctiletý otrok Edmond Albius na ostrově Réunion vynalezl techniku, jak pomocí dřívka a prstu rychle a efektivně opylovat květ. Velkopěstování na farmách bylo úspěšně zahájeno! Rychle a efektivně. Rychle a efektivně. Rychle a efektivně. Píšu vám to třikrát, protože moji představu o rychlosti tato práce nenaplňuje a nechápu jaktože vanilka nestojí tak 100x tolik. Podívejte se na videa dole.

Kde se vzal ten Bourbon?

To není taková záhada: Réunion se v té době jmenoval Île Bourbon na počest Ludvíka XIII Bourbonského. Až koncem 17. století byl přejmenován na Réunion, Sjednocení, oslavující sjednocení revolucionářů ve Velké francouzské revoluci. Na jméno ostarova se už zapomnělo, vanilka ho nese pořád. Na počest černošského otroka. Jak ta historie hezky oplácí…

 

Madagarská vanilka je jiná?

Réunion není jediná ostrovní kolonie Francie v Indickém oceánu. Sazenice vanilky byly dovezené na mnoho z nich: Madagaskar, Mayotte, Komorské ostrovy... všechny zdejší rostliny pocházejí ze stejného mexického zdroje, k jejich pěstování se používá stejná technika, podobné přírodní podmínky. Madagaskarská vanilka je stejná, jako Bourbonská, nekdy ji najdete pod názvem Madagaskarsko-bourbonská, ale i když uvidíte vanilku pojmenovaném po jiném ostrově, bude to pořád ta samá: bourbon. A nejen to…

Bourbon je přezdívka, rostliny jsou geneticky shodné s těmi mexickými. Nejvoňavejší vanilka na světě, bourbon, pochází z botanického druhu Vanilla PLANTIFOLIA, stejná rostlina, totožný produkt jako z Mexika.

Mmch: americká kukuřičná whisky stejného názvu nijak nesouvisí s tímto příběhem. Původ jména je stejný, u Francouzské šlechty, ale cesta k němu byla úplně jiná.

Ty méně voňavé sestry: indická, indonézská, západoindická..

Možná vás napadne, kde se tedy v Shalimaru bere vanilka, když zahrady Šalimaru jsou proklatě daleko od Mexika i Madagaskaru. No – nerostla tam. Museli ji tam přivézt kupci s jiným vzácným zámořským zbožím. Jestli mughalské princezny voněly vanilkou, jejich parfémy byly asi dražší, než těch dnešních petrolejových princezen.

co to je bourbon vanilka

Že byla vanilka vždycky vyvažována zlatem, pokusy o její rozšíření podnikaly lidé v mnoha tropických oblastech. A tak se můžeme setkat s různými geografickými názvy vanilek, ale vezte, že ty obvykle nepocházejí z nějvoňavější v. PLANIFOLIA, ale z jiných méně aromatických odrůd – ODORATA, POMPONA… To jsou právě ty malé výjimky, které rostou mimo Mexiko. Ale vzhledem k jejich malé voňavé výnosnosti došlo časem k jejich vytlačeni mexickou orchidejí, anebo…

Temná tahitská vanilka

Zajímavou kráskou mezi nimi je tahitská vanilka, která pochází z lusků v. TAHITIENSIS – je to uměle vypěstovaný kříženec druhů PLANIFOLIA a ODORATA a vyznačuje se temnou, likérově-čokoládovou vůní. Za mne velmi zajímavý parfumérský materiál, doporučuji zaměřit se na ni.

Francouzská pudinková vanilka

Když to vezmete kolem a kolem, tak vlastně francouzská je každá vanilka, která nevyrostla v Mexiku, protože Francouzi vyvezli asi každou sazenici, která se pak ujala mimo Mexiko.

V parfumerii a kulinářství se tím ale myslí konkrétní výrobek: jde o vanilku se žloutky jako základ pudinku pro zmrzlinu a moučníky. V parfumerii je to pak typ vailky, která je silně gurmánská, sladká, plná, hustá, teplá jako puding. Z přírodních ingrediencí toto sestavit nepůjde, takže syntetika postavená na bourbon vanilce.

 

Každý květ opyluje lidská včela

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Strašná lidská dřina, přestože jde o jemnou práci, za kterou zůstává několik set opylovaných květů denně. A nedá se vynechat, květ vanilky kvetejen jediný den. Jen se podívejte…

 

Tady to zoufalství vidíte v detailu:

Vanila neboli vagina

Přestože aztéské pojmenování je tlilxochitl, černá květina, západní jméno pro vanilku zdaleka tak romantický původ nemá. Vanilku pojmenovali Cortézovi námořníci, kteří objevili Mexico: španělské vainilla je zdrobnělina slova vaina, odvozeného z latinského vagina – pochva, lusk, pouzdro.

Vanilkový svatý grál

Každý mlovník vůní si projde vanilkovou vývojovou fází. Moje je zachycené v sérií recenzí HLEDÁM VANILKOVÝ GRÁL. Ale nenašla jsem ho.

  • Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

     

    parfémový supermarketparfémové recenze

     

    Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

     

You may also like...

3 Responses

  1. Dalia napsal:

    Velmi zajímavý článek! Až jsem díky němu dostala chuť na něco vanilkového. Nejlépe parfém, že?
    Ano, mám ráda vůně s vanilkou a zrovna předevčírem jsem objevila mému nosu vskutku lahodnou vanilku v Murmure des Dieux (Une Nuit Nomade). Jinak ji mám nejraději v parfémové klasice – v Shalimaru.

    • Romana napsal:

      Tyjo, ten Shalimar, to je král,prostě. Postupně jsem ho vzala na milost, teď už ho nosím ráda, je to fakt elegance. Ale ty odnože pořád nemůžu… 🙂

      • Mirka napsal:

        Tak tyhle odnože na téma vanilky jsou pořád Shalimary. Horší jsou ty nové Souffle cosik. Tam jsem vůbec nepochopila, proč se to ještě jmenuje Shalimar.

        Ale jsem zvědavá na letošní nový Shalimar Philtre de Parfum, co má vyjít v září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..