JACOMO: Art Collection #02 (čarodějné vanilkové semišky)

Kdo by hledal niche v laciném mainstreamu, že? Nenápadná a úchvatná umělecká trilogie Jacomo vznikla v roce 2010 jako muzeum výtvarných a voňavých dílek.
Dvojka (brr, ten název) má být vzpomínka na dětství Cecilie Carlstedt a typově orientálně-kožená gurmánka. No, tak ani jedno. Teda vzpomínku nepopírám, pokud Ceciliny vzpomínky vypadají takto (obrázek vlevo); smyslná žena v krajkách a s eroticky přimhouřenýma očima je spíš předmětem snů pubertálních chlapců (Cecilia je holka, kontrolovala jsem to), ale je to individuální, OK. Moje dětství stálo na úplně jiných pilířích (třeba…koprovka a rajská – Eau de Campagne?).

Zdroj: Jacomo

Zdroj: Jacomo


Dvojka není ani orientání, ani gurmánská, ani kožená. Nevleze se ani do jednoho chlívečku a pohybuje se přesně na hranici těchto tří kategorií, ale ani do jedné z nich nespadne.
Na začátku byl blikanec, pichlavý bergamot, nezvykle citrónový, kyselý, pikantní, skoro šafránový, plastikový. Ale jen na chvilinku, což je škoda, moc se mi ten okamžik líbí a funguje jako píchnutí špendlíkem pod nehet “hele, jsem tady, čuchej a těš se!” Mmch. nenechte se zmást čichnutím k rozprašovači, tam najdete právě jen tuto nuanci a jestli neradi plasty, odradí vás to. Dejte Dvojce čas s prostor!
Následuje příšerná druhá fáze, která zavání jako jódová tinktura. Nechápu, kde se bere, nenabízí žádnou složku, je to čistý doktorský plášť a ledový stetoskop na prsou. Napadá mne jedině, že použili nějaký zlínský líh a ten se pomalu odpařuje. Tinktura naštěstí odezní po pár minutách a pak už následuje jen lábuž.jacomo art collection 02 romana granatova www.frangipani.cz
Zahulená, semišová tonka s vanilkou a trochou pačuli. Četla jsem před nákupem hodně recenzí, kde zmiňovali plastelínu (pro Pražáky: modelínu). Já ji tam nemám. Jistý umělý tón cítím, stejný jako při otevření krabice s novýma semiškama. Ale je tak hezky vypointovaný, že vůbec není nadbytečný; naopak, dodává tomu základnímu, sladkému kouřovému  matrixu, pikantní špičku, příchuť (jako když strouhnete muškátový oříšek do mrkvové polívky – neladí, ale zaujme a potěší smysly). Matrix vyvolává dojem, že složky nevoní z pokožky, ale jsou filtrované přes semiš a ještě za rohem. Po dvaceti minutách totiž přejde vůně do fáze, kterou znám jako závěrečnou u jiných parfémů: všechny složky se zapojí, téměř nejdou rozeznat, maximálně jedna výraznější vykukuje. Stane se z ní doznívající, dojezdový tón, drydown. Jenže! Přestože u Jacomo Dvojky nastává drydown dvacet minut po začátku, má sílu, rozlévá se po okolí a neuvěřitelně drží: po 12 hodinách je pořád zřetelně cítit. Není silná, ve smyslu výrazná; line se jako teplý dým.
jacomo art collection 02 romana granatova www.frangipani.cz
Nesmírně mi připomíná něco, co dobře znám, ale už dlouho přemýšlím co (aha, to by mohl být ten dětský parametr). A tak mne napadlo, díky tomu fast-dry-down efektu, že vlastně všechno: v závěru takhle může vonět každá hořká vanilkovka, Habanita/Molinard, Vanile-Tonka/P de Nicolai, Nuit de Noel/Caron…
JACOMO Art Collection #02 rozhodně není vůně postavená pro rychlé rozhodování v parfumerii, přitom je hodně civilní a dobře nositelná. Začátek bude zřejmě pro běžného spotřebitele šokantní a asi by ji v Sephoře nikdo nekoupil (v Marionnaudu už vůbec nikdo, protože tam už nikdo nechodí, za babama jedovatýma). Škoda, přeškoda, levná linie Jacomo je celkem běžně dostupná a ART se skoro nedá sehnat, přitom taky stojí pár rýnských: okolo 60€ padesátka, 90€ stovka.
POZOR: nemůžu najít v komentářích, kdo mi psal, že taky hledá vanilka+tonka – ozvi se, ráda pošlu vzorek!
podpis_ROM

You may also like...

9 Responses

 1. Regına Nıne napsal:

  Tou hledačkou budu já. Ráda vyzkouším, předem díky.

  • Romana napsal:

   Prima, takže to sfouknu jedním vrzem.

   • Regına Nıne napsal:

    Romano, díky za vzorečky. Došly v pořádku.
    Jacomo je povedená vůně. Líbí se mi od krátkého (škoda, mohlo to vydržet dýl) bergamotového začátku až do uhlazeného teplého základu. Cítila jsem hlavně tonku s vanilkou a taky mi hned problesklo ´tohle přece znám … ´. Ale třeba jsem byla jen ovlivněná Tvojí recenzí. Velká škoda nedostupnosti!

    • Romana napsal:

     Regino, to jsem ráda, že ti to už dorazilo. Já jsem s tím posíláním prostě na štíru…a jsem ráda, že se ti Jacomo líbí. Mám na cestě další barvu a číslo, jsem na ni zvědavá. Co Caligna, jaký máš názor?

     • Regına Nıne napsal:

      To nevadí, stejně jsem nebyla doma. Na dalšího Jacoma jsem zvědavá. Caligna, nic moc, to se dalo čekat. Já teď jedu trochu v ambře, takže to bylo pomalu jako když dopadne paprsek světla na upíra.

      • dzona napsal:

       K ambře mám jeden tip, protože teď jsem zkoušela moc pěknou. A to musím říct, že já ambru moc nevyhledávám, protože na mě bývá 1. moc sladká, 2. moc mastná. A to často současně.
       Tenhle vzorek jsem objednávala v Itálii, je to Il Profumo Ambre D´Ore. Je příjemná, nepřeslazená, voní trochu jako vaječný koňak rozlitý na dřevě. Taky připomíná Myrrhiad bez kůže a temnější tónů.

       • Regına Nıne napsal:

        Díky za tip.
        Myrrhiad mám vzorek. Zkoušela jsem jen jednou, musím znova. Napoprvé to byla jemná, sladká čokoláda a trochou myrhy.
        Teď mám v úmyslu vyzkoušet ambru od Goutal.
        Teď

       • Regına Nıne napsal:

        A když si tak vzpomínám, můj zájem o ambru probudila až Classique edt 😉

 2. dzona napsal:

  Tak na 90 % tipuju, že by se mi příšerná druhá fáze líbila nejvíc. Tyhle složky typu tinktura a chirurgická převazovna miluju. Myslím, že jsem to cítila i v některém Tauerovi, ale už přesně nevím – Maroc pour Elle? Už je to dlouho, co jsem to zkoušela. Nějakou dobu jsem ji pak chtěla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..