• L`ARTISAN PARFUMEUR/Explosions d’Émotions: Amour Nocturne (oříškový medovník)

Moje kožené nároky mne ženou do oblastí, kam bych v životě nezabrousila, třeba tyrolské kožené kalhoty.
Zajímá mne kůže laciná i drahá, kůže něžná, luxusní i kůže opravdová, prostě všechny kůže světa.

Když Bertrand Duchafour představil kolekci L´Artisana Explosions d’Émotions, zaujal mne samozřejmě Skin on Skin. Název, složení, pověst, všechno, všecičko říká, že ji Bertrand vyrobil pro mne. A jen tak BTW prý jsou v linii ještě dvě vůně, nějaký dryjáky. Třeba něco, co se jmenuje Noční láska. To jako sex? No dobře, zkusím to.

Vyráběli jste někdy likér ze zelených ořechů, které se sbírají do Sv. Pavla? Tu černou břečku, do které se mimo ořechů s již ztvrdlou skořápkou nasypala hromada hnědého cukru, vyškráblo několik vanilkových lusků, zalilo rumem a nechalo zrát do Vánoc, aby se to nabízelo návštěvám, které nechápaly kdy odejít, jako šláftruňk? (Až na maminčinu kamarádku Štěpánku si nikdo nikdy druhého panáka nedal, radši vypadli). Tak to máte pojem o tom, jak voní Amour Nocturne. Černá, hořká, cukrově sladká. Ale jen do chvíle, kdy vyprchá alkohol a poleví ořechová trpkost. Poleví, nemizí.

ořech

Asi pět minut se složky usazují, aby vytvořily prostor po velkolepý nástup orchestru mastného, máslového karamelu, který jste zrovna stáhli z ohně a zjemnili ho neslazeným kondenzovaným mlékem, aby z něj později vznikla jemná náplň do medovníku, a semiše, prachového, šedivého, suchého semiše. V pozadí pořád cítím ořechový likér, hořké ořechy v lihu, ořechové amaretto.

Zdroj: http://www.medova.eu/ (klikněte, je tam krabice i s návodem pro kuchařky, jako jsem já)

Karamel se rozvíjí do jemné vanilkové vůně, a světě div se – vůbec mi nevadí! Já karamel silně nesnáším, hraničí to s alergií. Kdysi jsem si koupila kouzelný kelímek Oriflame s karamelovou vůní (popravdě proto, že byl ve slevě), a ta byla tak pravdivá a intenzívní, že jsem jen otevřela kelímek, ani jsem ho nepoužila, a místo oběda jsem si koupila kefír na uklidnění žaludku. Takže moje optika, co je „příjemný karamel“ je velmi úzká a přesná. Duchafour dokázal očistit karamel od spáleniny, přílišné cukrovosti, nepříjemně přehnané sladkosti. Možná příjemnost způsobuje tak absence kytek, i když občas postřehnu paprsek hvozdíku.

Časem se velejemný máslový karamel zcela vpije do semiše, který mu nabídne svůj prachový charakter, složky se dokonale spojí, výsledkem je velmi intenzívní, silná, ale vyladěná teplá vanilková kompozice (možná s troškou tonky, která se převlíká za ořechy?).

L´Artisan

L´Artisan

Gurmánka pravá. Drahá, luxusní, záhadná. Záhadná proto, že mi strašně připomíná věci, které znám, ale v neobvyklých, nových relacích. Přestože můj původní zájem se točil kolem Skin on Skin, tato vůně mi od zkoušky leží v hlavě. No však je taky kožená…
Nevýhoda? Cena. Láhev 125ml EdP za 165€. O třicet procent víc, než považuju za „dobrou cenu“ u nichovek, což je sto za sto. Druhou nevýhodu vidím ve velkém balení, pro mne je moc už stovka, mimo Mandragory a Pětky se mi snad nepodařilo nikdy spotřebovat víc. Ale my máme kamarádku, která má řešení: Parfémy Exclusive z Bratislavy. Paní Sára s manželem Miroslavem prodávají ve svém fantasticky zásobeném a spolehlivém e-shopu dekanty všech vůní z této kolekce, a to za slušné ceny. Můžete mít od 2ml vzorku až po 10 ml kabelkáč. A navíc je každý obchod se Sárou radost.

podpis_ROM

You may also like...

No Responses

  1. derad napsal:

    Šmarjá, já tam čichám úplně jiné věci! Fíkový list s bužírkou, žádný karamel. Ale shodnem se na tom mléčném tónu – úplně stejný je v Amaranthine. A že je to skvělá vůně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..