• MY Tuxedo / UERMI: niche parfém pro dospělé muže

Často teď mám pocit, že niche parfémy se vydávají módními zkratkami na titulní stránky módních časopisů a nějak se zapomnělo na samotnou podstatu parfumerie. A že niche parfém je miláček, jen než ho vytlačí větší celebrita a větší počet tik-tok spotů a stories na Instagramu. A přitom poslání niche, parfémového umění, je přinášet nezapomenutelné a nadčasové zážitky do života. Asi můžete zapomenout na to, že jste si kdysi koupili malý obrázek od Theodora Pištěka do ložnice… ale že by se vám přestal po letech líbit? Nebo že by Pištěk najednou nedělal hezké obrazy, protože je tady digitální umění? To né… dneska vám ukážu jeden takový nadčasový niche parfém. Recenze MY Tuxedo / UERMI. 

niche-parfem-my-tuxedo-uermi recenze review


Jaký má My Tuxedo střih a barvu?

O značce UERMI jsme tady psali už mockrát. Teď, co se objevily na pultech v českém Douglasu, pomalu procházím jejich vůně a rozděluju si je na “chytače pozornosti” a “fakt umění” a něco mezi tím. Většina jejich vůní je něco mezi tím: skvělá, kvalitní parfumerie s dobrým nápadem. Ale My Tuxedo je fakt niche.

Recenze My Tuxedo / UERMI

Někdy v roce 2015 se v niche objevily tóny suché lékořice. Není to pendrek, ale hořký kořen byliny vytažené z vyprahlé země a vysušený na slunci na troud. Zachovává si silnou aromatičnost, ale nemá ani špetku gurmánskosti, ani miligram sladkosti. S pendrekem nemá nic společného, spíš s hořcovou tinkturou, je přítomný i lehounký medicínský tón. Šokuje přímočarostí, ale když překonáte první leknutí, stane se lepidlem vaší ruky k vašemu nosu.

My Tuxedo ho vystřelí na začátku a vy se fakt nenechte zastrašit, potřebuje čas vám ukázat, co umí.

Po startovacím výstřelu se začnou dít niche věci: nejprve se lékořice podbarví do šedé kůže, podzimní semišová pánská perka a prachově naléhává vůně luxusní vlny pánského trenčkotu, které proběhly podzimní studenou přeháňkou. Na pozadí se lehce objevují sladce dřevěné tóny, ale jejich čas ještě přijde.

Pak přijde chvilka na koňak v koženém křesle. Ale protože se bavíme o moderní vůni, má křeslo černou kůži a chromovanou konstrukci. Koňak víme, co je nejlepší, stará uleželá zlatavá pliska. Vůně suchého kořene lékořice zůstává pořád s námi v roli vedoucí noty, ale její počáteční naléhavost dávno pominula.

No a pak už to rozbalí dřevo. K aromatickům tónům přibydou piliny vysypané ze sudu, kde zrál koňak. Jemná, trochu amarettová nasládlost pomalehoučku přibírá jako souputníka velmi jemné, slabé koňské pižmo. Změna koňaku v amaretto je zajímavý okamžik: je to vlastně propojení toho původního lékořicového kořene a koňaku. Wow. Proste wow.

Po cestě ztrácí šedivou suchost i lékořicovou pichlavost a během hodin přejde do moderní kašmírové dřevité vlny.

Celkové vyznění My Tuxedo / UERMI: modernost a lehkost bytí!

Jako výhodu téhle vůně vidím, že je moderní: odlehčená, vzdušná. Koňakové (rumové, whiskové atd) parfémy obvykle disponují těžkou koženou strojeností. Člověk si fakt musí rozmyslet, kam jde, když si to bere. My Tuxedo je civilní, denní vůně, do práce, na odpoledne, dá se vzít IMHO i na sport, ale klidně i na velké události. Je to univerzálka.

To z ní dělá celkem neobvyklou vůni, kterou jen tak přes den na ulici nebo v práci neucítíte. Nemá konkurenci tohoto typu mezi denními vůněmi. Dobrý kandidát na signature (jak najít svůj signature parfém? Čtěte ZDE)

Kašmeran je persona non grata, ale nakouknout může

Umělecká ředitelka značky Aurora Carrara miluje kašmeran. Říkala, že by ho nejradši měla ve všech vůních, v čem se tedy neshodujeme. Ale kdyby byl kašmeran ve vůních zasazený tak, jak je to tady, tak by mi vůbec nevadil. Slabě na pozadí vytváří parfému My Tuxedo takový lesk modernosti, současnosti, a plní přesně tu roli, co mu dali jeho rodiče: ohřívat a zaoblovat parfémy.

Není dominantní, neucpává nosní dírky, plní svou roli knedlíku ke guláši. Chuťové buňky ho moc nevnímají, ani o něm nevíte, ale je nezbytný a bez něj to nespolknete. A když je víc, než guláše, tak je po zážitku.

Lehká tvůrčí ruka při dávkování kašmeranu zajistila, že se z My Tuxedo za dva roky nestane fialové sako, ale dala mu do vínku mu nadčasovost. Pěkná práce.

Nesnáším lékořici v parfémech!

Já taky. Prosímvás, opakuji druhou větu: není to pendrek, ale kořen byliny vytažené z vyprahlé země a vysušený na slunci na troud. Tuhle bylinku si můžete koupit v lékárně v pytlíku, je z ní dobrý čaj. Já taky nesnáším pendrek. Ale vůně sušená lékořice bez cukru má kouzelnou přitažlivost mandragory. Zkuste to a uvidíte! (Nebo zkuste prostě My Tuxedo a uvidíte taky…)

Rozcvička s lékořicí

A ještě doporučím jedno parfémové cvičení pro zájemce: až suchou lékořici načicháte, mrkněte se na vůně, kde je lékořice spolu s gurmánskými, sladkými složkami – vanilka, ethylmaltol, karamel, med (třeba Angel, Lolita…) a kde ji ve složení nenajdete (třeba Map of the Hearth). Ta druhá skupina je pro vás bezpečná – v té najdete právě to přitažlivé, aromatické kouzlo suchého kořene.

Až příště uvidíte ve složení vůně “lékořice”, nezavrhujte ji rovnou, ale koukněte se ještě na další složení…

niche-parfem-my-tuxedo-uermi recenze review

MY Tuxedo / UERMI – unisex? Mužská záležitost.

Všechny parfémy UERMI jsou prezentované jako unisex. Tak XXL-Latex třeba jo, ale já jsem přesvědčená, že OH Denim Extréme je pro baby a Tuxedo je pro chlapy. A to konkrétně pro dospělé muže.

Zdatné niche ženy se ho jistě zhostí, já ho taky nosím. Ale celá ta kompozice, jak jsou ty složky za sebou, jsou jako z učebnice “den muže”. Nenajdete tam jedinou něžnou chvilku ve smyslu kytiček, moučníků, svěžích okamžiků… zato na chlapovi, a zejména teď v zimě. Erotikon.

Minulý týden jsem byla na svařákové tour Prahou (kdo sleduje můj INSTAGRAM, tak viděl) s chlápkem, který ji měl na sobě. Začínali jsme na Pražském hradě, kde byl ve fázi šedé kůže, tak to hezky šlo k tomu elegantnímu hradnímu náměstí. Pak jsme se spustili Nerudovkou dolů, na Karlův Most, skrz Klementinum okolo Národní Knihovny, přes Mariánské Náměstí okolo Magistra Kellyho na rohu magistrátu, až na Staroměstské náměstí a zakotvili jsme na Malém náměstí, to je ten plácek, kde je nádherný historický dům Železářství u Rotta. To už byl ve fázi pilin vymáčených v koňaku a každou chvíli, co jsme šly – my ženy – za ním, přišla řeč na to, co z něj vane… (ne svařák!). Normálně se za ním otáčely baby! I turistky z Ameriky.

Kde koupíte MY Tuxedo / UERMI

To je právě dobré, protože jsem si říkala, že po dlouhé době zase napíšu o něčem, co si můžete koupit bez problémů u nás – koupíte ho v českém Douglasu, určitě je v Praze na Příkopech a na Chodově ve Westfieldu, jinak on-line. Za mě je nejkrásnější flakon třicítečka, těžký, luxusní, do aktovky. Víčko drží jak přibité!

Ale taky myslím, že pokud hledáte krásný niche dárek pro chlapíka, tak nikam nemusíte a můžete mu koupit kapesní balení 8,5 ml My Tuxedo. Je balený v hezké krabičce a ten flakonek je takový… citlivá elegance. Prostě co očekáváme od mužů.

recenze niche parfemy

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Flakon My Tuxedo jsem dostala jako dárek od paní Aurory Carrara z UERMI. Děkuji! Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráci se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

7 Responses

 1. Hanka H napsal:

  Základ je voda a mýdlo!

  • Romana napsal:

   Tak s tím jsme také trochu bojovali, ale už jsme se propracovali i k šamponu a hřebenu. Ale je to fuška. Nejen práce polidštila opici…

 2. Hanka H napsal:

  Romano, už o žádném parfému takto svůdně nepiš! Jsem odpůrce kašmeranu, lékořici také jedině suchou, (nesnáším čvachtavý pendrek), okouzlila mě fáze, kde líčíš přerod v pánská semišová perka (a Hradčany k tomu!). Až tohle dopíšu, sednu si na ruce, abych nekoupila aspoň to malé balení!
  A teď už fakt o tom Ganymedovi …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..