• OH Denim Extreme / UERMI: casual tuberóza

Řeším největší otázku lidstva: proč se tahle véně jmenuje “denim”, když nemá rozhodně – rozhodně ne! – šlechtična Tuberóz, nic společného s džínovou kulturou? Džíny si dnes vezmu kamkoliv, kromě slavnostních příležitostí. Existuje milion lepších vůní k riflím! Ale myslím, že jsem to nakonec rozlouskla. Chcete to taky vědět? Tak: recenze OH Denim Extreme / UERMI.

recenze OH Denim Extreme UERMI

Česká značka niche parfémů: UERMI, věděli jsme?

Název UERMI čtěte jako WEAR ME, tedy naopak. Fonetický přepis anglického “Obleč si mne”. Italští majitelé značky se snažili ztělesnit tu obyčejnou myšlenku, že každá příležitost má svůj outfit a každý outfit by měl mít svoji vůni. Znáte to “čím se mám navonět do divadla”?

Přinesli kolekci parfémů, které vám usnadní tohle rozhodování: buď voní jako samotný textil (LATEX – recenze ZDE, SILK), nebo voní jako používané suroviny (IKAT) anebo prostě se hodí k nějaké příležitosti (TUXEDO, SOLAR – dovolená na italských ostrovech) anebo vystihují módu nějaké doby (70´ s čokoládovým květem). Dostaneme se k nim postupně, nebojte.

Anglický název, italští majitel a sídlo Kde? V centru Prahy. Fakt. Takže UER-MI je česká značka, můžeme být na ni pyšní! Trvalo jim sice pár let, než se dostala na český trh, a teď ji můžete koupit v českém Douglasu.

No, tak k jaké příležitosti ten OH Denim?

 

Jak voní niche OH Denim Extreme / UERMI?

Drama Queen Tubereuse na začátku vyvolává, že bude tóčo. Všechny ty bílé kytky se seběhnou do chumlu, některé sebou vzaly i své nezbedné haranty: Jasmínová si nese v náručí malinkého řvoucího Indola, Ms. Ylangylang drží za ruku zelenou pichlavou Větvičku, a Mme. KvětPomerančová sebou přitáhla frflajícího puberťáka Pepře. A nastane vřava. Mnohovrstevnatý výbuch bílých květin, jedna mluví přes druhou. To vás napadne jediné: ples! V tomhle jedině na ples.

recenze OH Denim Extreme UERMI

Energie davu se ovšem po krátkém čase zklidní a Tuberózová začne konečně řídit sbor. Nastolí lehkou žvýkačkovou benevolenci, ke slovu pustí i velmi jemné citrusy, možná je to slečna Mandarinka, spíš její brácha bezpohlavní Pomelo, a taky se slabě ozývá nějaké sladké koření. Nechci obvinit přímo Skořici, kdo nám to tam zezadu do toho furt kecá, protože je obvykle všudypřítomná a hlučná, ale asi má angínu a zezadu jen tiše do davu pronáší pikantní prasárničky. Všichni ostatní už jen lehce šumí v davu.

Žvýkačková náladička zůstává. Sladkost už je vyžvýkaná a tak se ke slovu dostává, jako u každé způsobné Tuberózy, ten příjemný kaučukový pach. Teď už má Tuberóza sólo. Příjemným, moderovaným hlasem povídá a povídá, celé hodiny vypráví příjemní zážitky z civilního života. Nese se éterem, jako klidné vyprávění s občasným stříbrným smíchem.

Úplně mne při tom napadla tahle hudba:

Znělka večerníčku STV

Obrázek neodpovídá, ale stříbrná hudba, to je přesně ono!

Po hodině přejde vůně OH Denim / UERMI do polohy jemné tuberózy lehounce propichované neroli. To je moje favorizovaná fáze a vydrží nejdéle. Hodiny!

Tuberóza má dobrou pověst, co se týká výdrže a projekce, takže jenom potvrdím, že svoji pověst dodržela i zde.

Historická vložka: serge de Nîmes

Ve středověku jihofrancouzské město Nîmes prosperovalo výrobou textilií. Zpracovávali zámořské suroviny dovezené do přístavu Gênes, italského Janova, který byl tehdy francouzský. Z vlny a hedvábí tkali mimořádně odolnou tkaninu s důkladnou vazbou: kepr, neboli serž, serge. Později seržovou vazbou začali zpracovávat taky bavlnu. Mimořádně levná, pohodlná a odolná tkanina určená na plachty a pracovní oblečení, se proslavila pod názvem serge de Nîmes, “serž de Nim”, zkráceně “de Nim”.

Látku barvenou indigem pak vozili do Janova, kde ji místní velkoobchodníci posílali do celého světa jako “Bleu de Gênes”, modrou z Janova. V anglicky mluvícím světě se stala “blue de Jeans”.

Mimochodem, víte, jak poznáte keprovou, seržovou neboli “džínovou” vazbu? Vytkaná vlákna na líci vždy ubíhají do diagonály, napříč vazbou, jak račte vidět na obrázku. Konec školení.

recenze OH Denim Extreme UERMI

Odhalení: ordinérní tuberóza na každý den

Takže jak je to s těma džínama a tuberózou? Nejprve se mi v hlavě spojila žvýkačka. Takový druhý symbol pop kultury. Ale ne. Po několika dnech nošení na den jsem přesvědčená, že tahle tuberóza je vhodná všude tam, kam vezmete džíny. Ten začátek je sice taková ta obvyklá bělokvětná opulence, ale než dojede do práce, kompozice se uklidní, usadí se v té neroli-tuberóza poloze a to je naprosto perfektně nositelné pro všední den, celý den, i do kanceláře. Dokonale casual. Vlastně taková ordinérní tuberóza.

 

Kde koupíte OH Denim Extreme / UERMI?

Jak jsem psala výš: v českém Douglasu! A teď zrovna (začátek listopadu) ho mají v zaváděcí slevě: třicítečku niche parfému, kterou mám já koupíte za příjemných necelých patnáct stovek TADY. Což je na niche neobvyklé, jak to malé balení, za mne super pro niche fandy, tak ta fajn cena.

 

Dodržujte parfémový dress code!

 

recenze niche parfemy

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

Disclaimer: Parfém jsem obdržela od značky UERMI na základě zkoušky a vlastního výběru a na objektivitu recenze to nemá žádný vliv. Parfumerie ani značka recenzi neschvaluje a je zcela mým vlastním názorem. Tato recenze shrnuje moje dojmy a subjektivní názory a nenesu odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi této vůně na základě článku. Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..