• Lilibeth / ESSENZIALMENTE LAURA: upřímná veselost růže

Slíbila jsem recenzi, plním. Vůně dedikovaná 60 letům Královny Elizabeth II. na trůnu vznikla na základě výzvy britského královského dvora a o její historii jsem psala nedávno v článku “Parfémy královny Lilibeth”. Ale prý jsem nenpsala, jak voní. Takže…


Parfém Lilibeth má ztvárňovat jaro v královských zahradách. Nevím, co na ostrovech na jaře kvete, ale Laura tvrdí, že jsou to konvalinky a růže a Královna to schválila.

Četla jsem kdysi rozhovor s Laurou Tonnato, kde říkala, že jde udělat špičkový a nezapomenutelný parfém pouze ze dvou ingrediencí, pokud je jedna z nich růže. Když je základem dobrá růže, pak ta druhá složka už může být cokoliv: bergamot, ambra, fialka nebo rukola. Na tomto principu je postavená Lilibet.

Na začátku jara bylo na zahradě víc zeleně a bláta, než květů

Lilibet nezačíná úplně hned po konci zimy. Půlka dubna, zahrada plná konvalinek, ale pořád je přehlušuje čerstvá zeleň trávy, medvědího česneku a tlejících zbytků zeleně, která nepřežila zimu. Spíš hnědý, než zelený tón.

Úplně první střik sice odhalí svěže sladké kytičky, ale hnědozeleň se přes ni přeleje, prvních pár minut intenzívně (řekla bych ráda, že je to pačuli, ale byla jsem v jarní irské zahradě a ta byla plná kvetoucího medvědího česneku, nebudu kazit hru – je to medvědí česnek). Po zaschnutí se zeleň přemění v krásný dřevitý tón.

Když říkám krásný, myslím tím “dřevo hezky pěkně postaru”, žádné ambroxany, kašmerany… v roce tahle látky 2012 neletěly a evidentně tady se nereformulovalo. A postaru není oldschool, jen období před hromadnými reformulacemi okolo roku 2018-2020. Tady je svět ještě v pořádku.

Pravé dřevo, usychající rozřezaný pařez, je demokraticky vybalancovaný s květinovou složkou, která postupně získává navrch. Během půlhodiny už zůstane jen kytice.

Ale pak rozkvetly záhony

Květinová fáze mi dopřála jeden z nejveselejších parfémových zážitků: zas tolik parfémů, které se neberou vážně, ale chtějí prostě nositele jen potěšit, na světě není. Lilibet je taková: lehkomyslná konvalinka podpořená něčím zeleně citrusovým – já sázím na levanduli, protože citrusy tak dlouho nevydrží a tady v té svěžesti zcela chybí taková ta pichlavost citrusové kůry. Kdybych měla k něčemu tuto půlku přirovnat, tak Muguet Porcelaine – Hermessence / HERMES nebo Pur muguet / CARTIER.

Na druhé misce vah je pak ta jarní růžička, nekomplikovaná, veselá, plná vanilkovo-medového nektaru. Spojením s konvalinkou se úplně rozsvítí. Autentická růže postupně získá dominanci a zůstane až do konce.

V bázi jde slabě identifikovat prášková vanilka, ale jinak se vůně chová jakoby měla jen hlavu a srdce. Je to zajímavá skladba a podporuje veselou nekomplikovanost parfému, jenže… Jenže růžový olej v základu není dostatečně fixační a absence pořádné báze se ukáže po pár desítkách minut na intenzitě a výdrži. Moderovaná intenzita mi nevadí, někdy vyhledávám parfémy držící se blíž u těla. Ale výdrž, chm. Škoda. I když cena není vysoká, mohlo by to být lepší.

Kde ji koupit

Vůně Laury Tonatto (pozor, nejde o značku Laura Tonatto ani Tonatto profumi – tyto značky patří rodině Diletty Tonatto, se kterou Laura už nespolupracuje) koupíte jen v jejím butiku v Římě, anebo pohodlně přes internet na jejím webu TADY – balíček dorazil asi za tři dny. BTW: Nečekejte žádné mašle a luxusní balení: v použité krabičce olepené izolepou, ohromit vás má vnitřek lahvičky, ne placené efekty okolo. Cena 62€ za 50ml nebo 108€ za 100ml je senzační!

Upozorňuji na možnost objednat si vůně v mini flakonkách po 7 ml – ZDE: 7 MERAVIGLIA  po 16€, nebo si sestavit vlastní kolekci  8 těchto mini-MERAVIGLIÍ za super cenu 79€ za 8 kousků.

Cena poštovního do ČR je vyšší, ale vzhledem k nízké ceně vůní nad ní zavřete oči.

Jiné niche růže, které asi neznáte a budou se vám líbit

Protože je mi jasné, že koupit takovou vůni naslepo není hrrr, tak vám doporučím dvě dostupnější a taky krásné, bez moderních dřevitých syntetických složek.

První z nich Iris Rose/E.Coudray je přesně to, o čem řeknete WOW, tak voněla babiččina rtěnka! Na rozdíl od moderních rtěnkových akordů, kam se k akordu růže+kosatec+fialka přidává malina je tady vanilka a vanilkový heliotrop. Díky čistému pižmu je vůně hodně “kosmetická” a vzhledem ke stáří značky tipuju, že její základ mohl být klidně v aromatech do kosmetiky.

Druhý zázrak se jmenuje Tea Rose a není to nic jiného: soliflor čajové růže. Značka Perfumer´s Workshop začínala jako producent luxusních parfémových olejů a když si získaly fanoušky mezi celebritami, překlopily je do toaletek a parfémovek. To je osud i Tea Rose a podle průvodního slova značky je to oblíbená vůně Nicole Kidman. Je to trochu neučesaná růže, vůně květu s trochou indolů. Co je na ní nejzajímavější v tuto chvíli? Cena, ta jakou se u nás prodává, protože je asi 4x nižší, než oficiální.

Obě vůně jsem vám s nějakým povídáním přidala do SUPERMARKETU, kde najdete i tipy, jak získat slevové kupony 10% a 15% na Iris Rose.

Některé odkazy jsou affiliate. Ceny a nabídky platí v den vydání článku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..