• Parfémy královny Lilibet

Královna Alžběta plnila, vedle své státnické úlohy, taky roli kulturní a módní ikony. Stylem pestře barevných propracovaných šatů, velkolepých perlových šperků s obrovskými kameny a trochu šílených klobouků vytvořila dress code pro celou britskou high society. O tajnomluvě i značce jejích kabelek víme všichni všechno. Anglické vévodkyně bezpečně poznáte na fotkách ze společnosti.

Ale víte, čím královna Elizabeth II. voněla?

Být na trůnu znamená starat se o prosperitu země. Aby země prosperovala, musí se dařit domácím podnikatelům. Britská královská rodina pochopila úlohu reklamy a PR už dávno dávno a na veřejnosti se prezentují v domácích značkách: oblečení, kabelky, auta, dovolená…takže: proč by voněli něčím z Francie nebo Itálie, když Království má tak skvělé parfuméry?

Tradiční glejt od krále “jste dodavatelem na královský dvůr” zaručoval nejen objem zakázek pro výrobce, ale podporoval ty nejlepší na volném trhu. A to se děje pořád, i když bez glejtu – vévodkyně Kate, asi budoucí královna, neváhá zveřejnit přes sociální sítě, kdo jí ušil šaty, vyrobil klobouk nebo kabelku.

Kdo jsou tedy dodavatelé vůní na Britský královský dvůr?


Královnina svatební vůně? Grossmith

Tak bohužel, o Elizabeth není známo, jako vůní byla navoněná na své svatbě s vévodou Filipem. Oficiálně White Rose od Florisu, neoficiálně L´Heure Bleue od Guerlaina. Já osobně sázím na Floris, protože…uvidíte dál.

Ale máme tady jednu vůni, která provázela anglickou královnu na její svatbě 1893 – byl to parfém Bethrotal postavený na “Rose de Mai” pro princeznu May. Svatbou se z ní stala slavná Queen Mary, neméně silná a výzmamná žena pro Království, babička Elizabeth II.

 

Zdroj: https://i0.wp.com/www.thecourtjeweller.com/

Bethrotal zažil znovuzrození v roce 2012, k příležitosti svatby Williama s Kate. Ale Kate dala přednost jiné vůni, jak se dočtete dál.

Zajímá vás, jak voní královnina svatební vůně? Dost oldschool, disponuje pravými drahými přírodními složkami a nosům zvyklým na sterilní syntetiku a přírodní složky prohnané moderními očistnými procesy asi moc vonět nebude. Mne přímo zaskočila vůní cibulových kroužků – celou recenzi si můžete přečíst zde. 

Já osobně Grossmith a jejich pohádkový příběh o tom, jak nic netušící geometr pan Brooke našel na půdě pozůstatky slavné parfumérské značky včetně pořád platného královského glejtu, považuju za veličenstvo všech královských parfumérů.

Rodina vzkřísila po 100 letech značku z ničeho, začali trojicí slavných vůní a protože smlouva s královnou je jednou smlouva s královnou, královnino slovo platí pořád, jsou tedy dodnes dvorním dodavatelem.

Celou story rodiny Brooke – Grossmithů si můžete přečíst v téhle reportáži z Pitti, kde jme se setkali.

Šedesát let na trůně si žádá oslavu: diamantové jubileum Diamond Jubilee Bouquet

Taky Grossmith, dámy a pánové. V roce 2012, k 60. výročí připravil Grossmith speciální vůni v limitované edici 60 flakonů Baccarat ručně dekorovaných zlatem. Vlastně jich bylo 59+1: ten poslední byl doplněný iniciálami Královny Elizabeth a šel přímo do jejích rukou.

Jak voní? Opulentní floral postavený na mastném kosatcovém másle s výraznou fialkou, růží, udělaný jako kosatcový pudrový soliflor orrisu. (A protože se říká, že Alžběta II. nosila parfém L´Heure Bleue od Guerlainu, hledejte podobnost).

Měla jsem možnost vůni zkusit a podrobnější recenzi parfému najdete TADY NA BLOGU.

Platinová 70´na trůně: Platinum 22 od Floris

Letos na jaře oslavila Alžběta sedmdesátku na trůně a z parfémových domů přispěchal poblahopřát londýnský Floris, tři sta let nepřetržitě otevřený velký parfémový dům, a také, samozřejmě, tradiční dodavatel dvora a stále jsou s nimi v blízkém vztahu: Floris připravoval každý rok pro Královnu narozeninovou vůni, kdoví, zda toto zadání bude dál dostávat i od Camilly.

Vůně pro Alžbětu vždy zobrazovaly britskou přírodu, a tak je logické, že platinový, sedmdesátkový PLATINUM 22 obsahuje její nejoblíbenější květiny ze zahrad, obkloupjící její sídla: kosatec, růže, černý rybíz, fialka, lípa, oves, šalvěj, a černý čaj a pepř ze zámořských území.

A protože Floris je partnerem královské iniciativy The Queen´s Green Canopy, ve které lidé po celém království vysazují stromy, je celá vůně postavena na dřevitém základě: ambroxan, tonka, ambra. Díky tomu má poměrně moderní čumák a ambici oslovit i mladé lidi – na rozdíl od Grossmithu se Floris profiluje jako populární značka, a tak si jeho vůně a koupelovou kosmetiku může dopřát každý poddaný. I nepoddaný, ano, vy také.

Díky noblese pro mne zůstává králem Grossmith, ale Floris má i další parfémové zásluhy: třeba svatební vůni pro Meghan. Ale ještě moment…

Ještě jedna platina: Oud save the QUEEN / Atkinsons

James Atkinsons si v roce 1799 osedlal někde u skotských hranic medvěda a vydal se do Londýna dělat vůně pro gentlemedvědy s dandyovskými hůlkami. Co se stalo s medvědem nevím, ale James si získal originálními vůněmi nosy všech velkých evropských panovníků: Napoleon, princ Tomasi di Lampedusa, ruská carevna, královna Margherita Savojská, slavná herečka lady Emma Hamiltonová a fashion ikona své doby Beau Brummel a kumpán prince Jiřího IV. Beau přivedl Jiřího k Atkinsonovi a jejich společná záliba vyústila do dodavatelského dekretu pro anglický dvůr. A medvěd s nimi zůstal – v logu značky.

K letošnímu 70. výročí královny na trůně Atkinsons přistoupil poněkud koloniálně: pohádkou o velké lásce a velké Británii. Nesmírně bohatý a významný egyptský princ Mohammed Ali Ibrahim prožíval vášnivou a zakázanou lovestory s americkou herečkou Mabel Normand. Našli útočiště v kosmopolitním Londýně, pod ochranou království, kam nedosáhly prsty přísných muslimských příbuzných. Mohammed Ali si obstaral převzácnou ingredienci ze své vlasti a přinesl ji do Atkinsons, aby vyrobili vůni pro něj a pro ni. Oud.

Vůně se nezachovala, ale Atkinsons se v roce 2019 připravil reminiscenci vůně k nadcházejícímu výročí: Oud save the Queen a Oud save the King kombinuje oud, anglický černý čaj, drahé kosatcové máslo, indická koření a kůže vzácných zvířat.

Vůni Oud save the Queen koupíte ZDE na Notinu. Pokud chcete ochutnat něco pravého královského za pár stovek, zkuste klasickou English Lavender ZDE  nebo slavný Californian Poppy ZDE.

A teď už můžeme zpátky na tu Meghan.

Svatební vůně Meghan: svěženka od FLORIS

Dneska už víme, jak to dopadlo. Ale když se Meghan vdávala, tak se doufalo, že podlehne, přizpůsobí se a najede do královských kolejí…

Přestože v téhle rodině je spousta umíněných a tvrdohlavých snach, od rozvedené Američanky Wallis Simpson, která přiměla krále Edwarda VIII. abdikovat a utéct do USA (a hodit trůn na krk nervóznímu a nestále hulícímu Jiřímu, otcI Alžběty), přes rozdováděnou zrzavou pařmenku Sarah Fergie, o zoufalé fifleně Dianě preferující francouzskou módu nemluvě, vždycky se doufá, že ta nová… takže Meghan byl přidělen parfumér, ale oficiální svatební vůni si mohla vybrat sama.

Přestože díky neomezenému rozpočtu mohla mít “na míru”, zvolila cestu úpravy parfému z běžné kolekce Bergamotto di Positano, jednoduché citrusové svěženky. Vy si ho můžete koupit za 125 liber, za jeho kustomizaci jako Meghan zaplatíte 4.500 liber.

Jestli chcete vonět stejným parfémem, jako Meghan na svatbě, jediné místo kde vůni v CZ můžete koupit, je ZDE.

Ale kdoví, čím se umanutá Meghan nekonec navoněla…

Svatební vůně Kate: od vrstevníků z Illuminum

Vévodkyně Kate je z jiného těsta: plní si královské povinnosti, ale papírová panenka to není. Na její dvatbu s Williamem připravil Floris Wedding Bouquet... čekalo se, jak se Kate rozhodne mezi Florisem a Bethrotalem a ona si vzala nečekaně řadovou vůni White Gardenia Petals od úplně nové a neznámé britské značky Illuminum. A co, měla průšvih? Neměla! Protože suverénní Kate podporuje anglické podnikatele a návrháře, stejně jako Alžběta II. – kdo ví, ten ví, že Alžběta osobně připnula řád Britského Impéria  Alexandru McQueenovi.

Přes její trvalou podporu Illuminum vypadá na odchod ze scény…zato Wedding Bouquet, jednoduchou syntetickou kompozici bílých květin, si můžete od Florisu pořád koupit.

Více o svatebních vůních Kate a Meghan si přečtěte v tomto článku.

Kolínské od Penhaligon´s

Penhaligon´s je z těch starých značek nejmladší a taky nejkratší dobu plní královskou službu. V roce 1870 William Penhaligon založil holičství v centru Londýna a sám si začal vyrábět kolínské, tehdy důležitou součást pánské údržby. V roce 1920 požádal lord Charles Spencer-Churchil o výrobu vůně jeho paláce v Blenheimu – vznikla Blenheim Bouquet, která ignorovala tehdejší květinový styl a přinesla “šokující” citrusy, koření a dřevo.

Přesto až v roce 1956 získal Penhaligon´s status královského dodavatele toaletních a holících potřeb od vévody z Edinburgu, což byl? …? Ano, Philip, manžel Alžběty.

V roce 1988 byla smlouva rozšířena o dodávky vůní a podepsána rukou princezny z Walesu, a to byla? …? Diana.

Penhaligon´s je asi nejzábavnější anglická značka, čistokrevný potměšilý Londýňan s motýlkem pod bradou. V jejich sortimentu najdete strašně moc vůní od starých klasických kreací zakladatele Williama Penhaligona až po úplně moderní vůně současných parfumérských hvězd – jen namátkou: Christian Provenzano, Bertrand Duchaufour, Olivier Cresp, Alienor Massenet, Quentin Bisch,  Alberto Morillas, Marie Salamagne, Fabrice Pellegrin, Olivia Giacobetti…

Ale nevím ani o jedné, kterou by se voněl někdo z královské rodiny. Ale asi vím, čím si holí nohy Kate.

My tady máme Penhaligon´s rádi, takže si můžete přečíst RECENZE ZDE.

Stephen Jones Millinery

Jedna specialita: Stephen Jones sice je královský dodavatel (a kamarád Boy George), ale ne stran parfémů. Tenhle veselý a trochu zvláštní chlápek obdržel od Královny Alžběty za své klobouky, čepice, kloboučky a fascinátory pro všechny (všechny!) nejslavnější návrháře světa Řád Impéria. Za podívanou v Ascotu si připsal velkou zásluhu.

Stephen Jones: Millinery
zdroj: archiv Stephen Jones

Proč sem patří? Stephen Jones vytvořil dvě vůně starých britských sídel, klasickou květinovou aldehydovku Millinery a zvláštní svěží čajovou Wisteria Hysteria. (Parfémy můžete občas koupit pod značkou C2G, se kterými na nich spolupracoval).

Recenzi na mýdlovou Millinery, která se kdysi prodávala i v Praze, můžete přečíst TADY.

Lilibet od LAURY TONATTO

Parfumérka Laura z čiré sympatie a obdivu ke Královně udělala vůni na základě oblíbených kytek Lilibet: růže, konvalinka, levandule. Veselou, hravou, nekomplikovanou. Dva roky za královnou jezdila dva roky na konzultace a posílala jí vzorky (děkuji věrné čtenářce Táničce za informace a upřesnění k téhle vůni).

Je to jediná vůně, která nese zdrobnělinu jejího jména, tak až pojedete do věčného města, zajděte do butiku Essenzialmente Laura a zkuste ji.


Nevím, čím voní královská rodina ve skutečnosti. Jak mi řekli Brooksovi z Grossmithu, je to předmětem obchodního tajemství. Co vím, že v Buckinghamském paláci se line vůně Grossmith. Ale je to státní tajemství. Neprozrazujte to.

Tak pozdravujte Káju a Haničku, Královno. God save King. A oud taky.

Některé odkazy v článku jsou affiliate,

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..