• Tobacco Honey / GUERLAIN: vánoční perník na strouhání

Ráno jedu do Drážďan na voňavky, ale přistálo mi už několik požadavků na recenzi téhle novinky od Guerlaina. Inu, řekla jsem si, medových vůní moc není, a jestli chtějí lidi vonět takhle, jdu do toho! Tak aspoň blesková popůlnoční recenze Tobacco Honey / GUERLAIN.

recenze tobacco honey guerlain

Zdá se, že tahle zpočátku nenápadná vůně se stává hitem. Nejdřív jsem si říkala “nic pro mne, další arabizující gurmánka”, jenže jak ji zkouším dál a dál, tak jsem jí začala propadat. Nejen, že je v ní pěkný med, ale ona obsahuje něco nového, neokoukaného, kouzlo, kterému v Guerlainu říkejí zřejmě “seznam”, ale já tomu říkám “režný chleba”.

Jak voní režný chleba?

Tohle je důležité si vyjasnit, protože každý máme jinou představu a pro mě tento tón naprosto – naprosto – determinuje tuhle vůni a kdyby tam nebyl, tak jed o obyčejný kousek z hezké, ale celkem nudné řady “Les Absolus d´Orient”.

Když se peče režný chleba, připraví se kvásek, který je jemně a teple cítit kvasinkami. Pak se přisype žitná mouka, jež má sama o sobě specifický pach suché s kyselým tónem. Přidá se panáček octa, aby byly bubliny stejnoměrné. Smíchá se s vodou, osladí se hodně medem a máme základ na tmavý, režný perník.

Po přidání koření a upečení se pláty perníku usuší, aby se mohly nastrouhat na sypání dobrot. Tenhle perník má pořád nakyslou vůni, na rozdíl od pšeničného chleba je v něm pořád cítit obilí, či mouka, a samozřejmě voní medem.

Jestli je to pro vás moc složité, tak si představte, co znáte: německé vánoční perníky bez polevy; celozrnný hnědý mokrý chleba pumpernickel; žitnou kostku z Lidlu. Ta vůně tam prostě je: nakyslý, příjemný, pach žitného chleba.

Ale protože do Tobacco Honey přidali perníkové koření (hřebíček, vanilku, anýz) a mandle, máme tady režný perník.

Recenze Tobacco Honey /  GUERLAIN

Vcelku opulentní start: krotký ne moc sladký med, žádná přeslazená petarda jako například v Soir de Lune / SISLEY, vůbec ne! K tomu dominantní náš sezam (režný perník), santálovo-oudový základ (známý právě z Absolus d´Orient, to je hodně povědomý tón) a ten tabák? Já vám nevím, podle mě ho zapekli do toho perníku. Není. Prostě není.

Po půlhodině takového bouřlivého mlácení složek sem a tam nám zůstává jen dvojice med a žitný perník s mandlemi. Ten kyselkavý žitný tón (budu se držet názvu “seznam” podle složení, ale není to sezam) přejde až do vůně černého piva, zavání z něj kvasinky. Svíravě trpké.

Koření a mandle v perníku jsou, ale tenhle akord je nádherně vybalancovaný, nic z něj nevyčnívá, nic není ostré, všechno se podřizuje perníku (všímejte si, že nepíšu “perníčku”, máme tady plát tlustého perníku na strouhání, anebo ten pětikilový vánoční na německém vánočním trhu, ze kterého se odkrajuje řeznickým nožem).

Tahle fáze žito+med+černé pivo+jemná orientální báze je brilantní. Za toto by se nemusela stydět žádná nichovka. Jak to mohlo projít přes výstupní kontrolu v konzervativním Guerlainu nechápu. A jak se to může líbit tolika lidem taky nechápu, protože lidi převratné novinky moc rádi nemají. A já si myslím, že tohle gamechager je – nesladká gurmánka, jejíž delikatesní nabídka je založená na úplně jiném chuťovém schématu, než je pouhé cukrové obžerství.

Fáze “Žitný perník” vydrží asi hodinu. A to jsme teprve v polovině!

Po další hodince se začne nad medem prosazovat tonka – mandlový tón a orientální podstata, a žito ztratí kyselost a změní se nám hádejte – v tabáček, takový milý, malý tabáček. Objeví se pižmový základ, pižmo není ani orientální, ani bílé, takové akorát polotmavé, aby si sedlo s mandličkama. Není to zlé, je to vlastně hezké, ale oproti tomu bouřlivému žitnému bříšku bledé a bezvýrazné. V podstatě jsme se dostali někam na level slabšího nástřiku Musc Noble / GUERLAIN nebo Oud Essentiel / GUERLAIN, což není špatné, ale my jsme chtěli něco lepšího! V tuhle chvíli to chce přiživit! Jenže…

…siláž, projekce a výdrž…

… jsou tak naboostované, že přiživování během dne by mohlo trochu přizabít okolí. Proto radím, až si ji koupíte – a já věřím, že si ji někdo z vás koupí – dávkujte lehkou rukou a nechejte si prostor na přiživování během dne tím nádherným perníkovým tónem.

Mně se Tobacco Honey líbí moc, ta komplexnost a originalita. Nevím, jestli natolik, abych si ho koupila a nosila. A myslím, že spoustě lidí bude vadit ta jeho komplexnost a vývoj – není to úplně bezpečná vůně, když po hodině voníte jinak, než jak jste se navoněli a za další hodinu zase jinak. Ale pokročilý uživatel musí být okouzlen…

recenze tobacco honey guerlain

Kde koupíte Tobacco Honey / GUERLAIN?

Protože patří do exkluzívní kolekce, koupíte ji jen v buticích GUERLAIN. O víkendu začnu publikovat průvodce pražskými parfumeriemi, a tam se dozvíte, KDE v Praze a za KOLIK ho koupíte (a co si na něm můžete nechat personalizovat). Abyste o to nepřišli, přihlaste se k odběru článků mailem TADY.

Zatím si můžete v Notinu zkusit výše zmíněné Musc Noble / GUERLAIN nebo Oud Essentiel / GUERLAIN, anebo třeba v Douglasu medový Soir de Lune / SISLEY. Třeba vám některá z jednodušších vůní sedne líp.

Ať se vám podaří vánoční perníčky a hezky voní!

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

2 Responses

  1. Ivana R. napsal:

    Díky za recenzi. Já jsem vůni Tobacco Honey zcela propadla, i když až na druhé přivonění. Mám vzorek a celý den si ve vůni rochním a je mi v ní báječně, blaze. Já ho chci a už na něj šetřím. Jo a Soir de Luna mám a miluju a vůbec mi nepřijde medová .

  2. Hanka H napsal:

    Dobrý rozbor, i když bez otření se o mého miláčka Soir de Lune by se to také obešlo ! A kdy bude konečně slibovaný Ganymede!? Už se k němu vyjádřili snad úplně všichni, jen Ty mlčíš!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..