• A’ Grazia / NOBILE 1942: dva zázraky z krve⚡TOP10 Z Esxence 2024
Než odjedu na Paris Perfume Week, chtěla jsem vás potěšit nějakou rychlovkou z Esxence 24, než stihnu napsat report z akce – sáhla jsem mezi vzorky a… ruka šmátralka vytáhla další v řadě bizarních italských pověr zpracovanou do vůně. Dobře! Tady ji máte: recenze A’ Grazia / NOBILE 1942
Dobrá volba z mnoha důvodů: A´Grazia je pokračováním Anti Mallochio, vztahuje se k nejbizarnější neapolské pověře o St. Gennarovi, a to nás baví. Miguel Matos je v poslední době poněkud urvaný z řetězu – a to mě taky baví. Doporučuju: vykašlete se na ty populární parfuméry a sledujte Matose, je s ním sranda a ještě bude. No a třetí dobrý důvod je, že obě holky na stánku Nobile zuřivě ťukaly do mobilů a neměly úplně náladu bavit se s hosty (z čehož plyne poučení: chcte-li po mládeži práci, seberte jim mobily), takže jsem si dodatečně musela nastudovat ROSE OXID v chemických análech – a to budete, dámy a pání, čučet, co to je za parádní složku! ROSE OXID IS NEW BLACK!
Kult San Gennaro: neapolský zázrak
Začneme tou pověrou, bo to je největší legrace. Pamatuju, že když jsem na ni narazila v Neapoli, tak jsem pak několik nocí četla všechno o jeho životě Svatého Gennara a hlavně o krvavém rituálu, který se třikrát ročně odehrává v Neapolské katedrále.
V Itálii čím vím na jih, tím víc drama. Svatý Gennaro byl biskup, který ve 4. století n.l. šířil dobro, uzdravoval, obracel lidi na křesťanství a páchal zázraky: například dokázal vystoupit z hořící pece, kam ho uvrhl nepřátelský feudál, a ještě rozšířit plameny na okolostojící dráby. Poslední pokus o jeho usmrcení měl být sežráním divokými šelmami v aréně. Ale Gennaro na medvědy a vlky ukázal prstem a zvířata si krotce lehla k jeho nohám. Guvernér Dragonzio tedy rozhodl o smrti setnutím. Gennara a jeho skupinu vezli na sopečné pole Solfataro a cestou potkali ženu, která prosila Gennara o kousek oděvu jako relikvii. Gennaro jí řekl, ať si po jeho smrti vezme šátek, kterým měl zavázané oči. Když na popravišti zvedl ruku, aby si uvolnil šátek, kat spustil sekeru a usekl mu prst. Žena pak odnesla jeho hlavu, prst a naplnila dvě lahvičky jeho krví. A o ty lahvičky jde.
Gennarovo exhumované tělo a ostatky se staly předmětem politicko-náboženského obchodu a pak staletími putovaly po různých kostelech. V 15. století nadobro zakotvily v Neapolské katedrále a od té doby opět San Gennaro páchá dobro. Například v roce 1631 zastavil výbuch Vesuvu díky procesí, které neslo jeho ostatky na sopku. Ale má na svědomí i malé službičky pro jednotlivce: ti ho často prosí o pomoc se symbolem hořícího srdce v ruce a na závěr poděkují: A´Grazia, San Gennaro!
Ale to není všechno: San Gennaro dokáže předpovídat neštěstí pomocí své krve! Třikrát do roka se v katedrále uskuteční obřadná mše, kdy biskup vynese lahvičky s 1.700 let starou zaschlou krví před shromáždění věřících a za rituálních modliteb se čeká, zda krev ztekutí.
Pokud ano, je vše v pořádku a všichni si viditelně oddechnou. Pokud ne, bude problém. Funguje to? Krev zůstala tuhá v roce 1940 (zapojení Itálie dp války), 1943 přišlo do Neapole nacisti, 1980 zemětřesení v Irpinii a v roce 1920 – všichni pamatujeme…
Tohle je tak spolehlivé, že si někdy v 16. století dokonce španělský král odlil a ukradl část krve pro potřeby své země!
SPOILER: chcete vědět, jak to s tou krví doopravdy funguje? “Zaschlá krev”, nebo cokoliv v lahvičkách, je gel s obsahem oxidů železa a sodu získaných z Vesuvu. Ty jí pomáhají k tzv. tixotropii (kdo má krátce ze školy – “ne-newtonovská kapalina”). Tixo-gely se dokážou díky pohybu stát tekutými, využívá se to například u gelových laků na nehty – čím víc šmrdláte štětečkem, tím je lak tekutější a líp se roztírá, jakmile pohyb ustane, tekutina zase zgelovatí a hezky se “scukne” do kompaktní hladké kapky na nehtu. Při obřadu kněz pohybuje držákem s lahvičkami tak, že tixo-krev roztřese do tekutiny… celý zázrak.
Moderní zázrak jménem “rose oxid”
Takže – zvykejte si! Rose oxid is new kashmeran, konečně! Když se vešlo posledních 6 let na jakoukoliv výstavu parfémů, čpěl tam kašmeran s ambroxanem. Letos mě namísto nich zarazila ve dveřích Esxcence vůně zmoklého chodníku, prašného petrichoru, acylpyrinu… Nemohla jsem to vypátrat, ale už ho mám: je to rose oxid, vůně hemoglobinu (krevní barvivo s oxidem železa), a je to myslím to, co vám uhranulo v Ganymedovi.
No, a teď nastává klasický konflikt v označování složek v parfémech: co tam napíšeme? Hlavně ne pravdu! Opište to nečím, co lidi znají. Tak… růže? Jenže “rose oxid” nevoní jako růže. Vůbec! Ani píďu! Nebo jo, ale jen malilinko.
Tak jak to voní: jako suchá krev! Cože?
OFICIÁLNÍ DEFINICE: Tvrdě zelený, velmi kovový tón s železitou vůní. Mírně medicinální s „prašným“, ale spíše železným tónem. Má částečně pach zaschlé krve (tedy železa) na rukou. Zeleninově zelená, podobná hrášku (Fulvio Ciccolo, Scentspiracy — https://www.scentspiracy.com/fragrance-ingredients/p/roseoxide)
Napsat do složení parfému “zaschlá krev na rukou” chápete… takže nejčastěji ho najdete jako “železitá růže” anebo “železo” či “kovové tóny”.
Mně voní jako prach rozvířený na zmoklém betonu – PETRICHOR (Co to je… petrichor), víčko od konzervy s třešňovým kompotem, medicína proti kašli, suchý kyselý polykací aspirin, a taky v něm dokážu najít výrazný suchý papír, papyrus (Co to je …cypriol).
Ne, že by byla složka v parfumerii neznámá. Ale používala se zatím malinko, jen pro dostínění tónů třešní, višní, liči, manga, malin, samozřejmě pro kovově lesklý tón třešňového květu nebo zelené tóny pro růži, geranium… až poslední době se začaly její dávky zvyšovat a za mě: zatím je to prima! Nutno říct, že jde o látku s velmi moderovaným projevem, jemnou řekněme.
A jinak, co se týká bezpečí pro život: vyrábí se z přírodního zeleného materiálu (z lýkovce, pelargonie), nám lidem je neškodná, používá se i jako dochucovadlo ovocných dezertů a bílého vína. Ale je také součástí jedu na mšice. Tak si vyberte, v co se převtělíte v příštím životě.
BTW: zdálo se vám, že “po covidu” najednou cítíte v parfémech acylpyrin? Tak vás nos nešálí, je to tam!
Recenze A’ Grazia / NOBILE 1942
Že si Miguel vybral “rose oxid” pro ztvárnění tradice zaschlé krve je teda jasné a logické. Rose oxid je dominantní linkou téhle vůně, podle které nechává parfumér poskakovat přidavače charakteru, jako všichni ti barevní panáčci důstojně poskakují okolo biskupa se zaschlou krví v rukou.
Chlapská rvačka před kostelem
Začátek oslní, a to doslova, kombem římského kmínu a slabounké hořké čokolády, WOW! Jestli tohle přežijete, a já doporučuju, abyste to udělali a nešli si umýt ruku, dostane se vám po minutce pohlazení hnědým papírovým pytlíkem, který vzápětí doplní zelený, příjemně nahnilý list puškvorce… nebo spíš nějakého zeleného kadidla. Jo, kadidlo, nezapálené, studené, kovové, bez kouře. Divoká rvačka složek hned v úvodu! A ano, rvačka je záležitostí můžu a ten začátek je hodně maskulinní. Doufám, že ještě pořád to chápete jako POZITIVNÍ recenzi.
Bude z toho mešita?
Drama před kostelem, však jsme v Jižní Itálii, završí příchod růží. Takhle hezky se vyvíjí právě rose oxid, tím, jak je jemný, nechá vyniknout všechny ty ostré složky i svoji zelenost, a pak vyjeví nesladkou, růžovou podstatu. Růži v hezkém, klasickém a trochu arabském akordu doplňuje zmrzlá malina a šedivý, prášivý, právě vyrobený semiš se suchým papírem. Římský kmín se přesunul na pozadí a dává tomu neklid, takový “nemám stání, pořád mě cos popohání”, protože to není pořádně cítit, ale stejně každou chvilku z toho vyletí molekula cumminu do nosu a píchne. Je to takové celé nervózní, rozrušené ještě po rvačce. Teď už je to čistý unisex, tak jak máme v niche rádi.
Nekonfliktní dojezd
Po hodině už se vše sjednotí do růžovo-ovocného nakyslého proudu s kadidlem (takovým synteticky studeným, jako je často v Eau de Lutens) a na orientálním pižmovém základě. Tahle fáze je poněkud orientální, a docela nudná a vlastně není ani originální. Je to taková velmi slušná Montalka, ostudu si s ní neuděláte, ale ta bomba ze začátku se už nezopakuje…chce to přiživit! A to klidně můžete, protože projekce téhle vůně je moderovaná, drží se u těla a i celkově nemá žádnou konfliktní složku.
Líbí se mi A’ Grazia / NOBILE 1942?
Ano i ne. Ve srovnání s papričkou je méně originální, nenabízí takovej vodvaz, což já oceňuju. Pravda ale je, že já většinu těch divných vůní nosím sama pro sebe nebo na plavání… a mezi lidi si beru neškodné Chanely.
Takže, na druhou stranu – vám ji vřele doporučuji! Tohle je bezpečná vůně na slepáka, teď se prý říká: blind buy. Vysoce nositelné a nekonfliktní! Což paprička není… Pokud máte rádi ty arabské základy pižmo+růže+malina, ale chcete něco moderního, tak toto je přesně ono: rose oxid jí dodává naprosto současné, módní, chladné, medicínské vibrace a dokážu si představit tuhle vůni střídat s Ganymedem a milovat obě.
Kde koupíte A’ Grazia / NOBILE 1942 z dnešní recenze?
Samozřejmě brněnský Vavavoom! Běžte, zkuste, ale ještě chvíli počkejte, myslím, že je tak nový, že ještě nedorazil.
Na vůně Nobile 1942 se jinak můžete podívat SEM na Beautinow, máte tam pořád 10% kód* FRANGIPANI10 + doprava ZDARMA nad 50€, a hezký výběr je taky na Makeup.cz
Do této kolekce patří ještě citrusová La Dea Bendata věnovaná numerologii a šťastným číslům, ale to musím nejprve najít vzorek, tak uvidíme, zda budu mít štěstí.
Parfumdreams – slevový kód na 250 Kč – při nákupu nad 1.483 Kč
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.
Klíčové slovo: recenze A’ Grazia / NOBILE 1942
*/** při prvním nákupu na Beautinow; při nákupu nad 1483 do 31/3 24 na Parfumdreams
Tak právě testují Grazia( levá ruka ) a Anti Malochio( pravá ruka ) Tvůj popis je geniální ! Vlevo mám poprášený chodník po rvačce, vpravo začíná karamel. První nástřik Grazia mi okamžitě evokoval Negroni, pak už byla ta rvačka! Ta kovová růže je . super! Oba dva parfémy jsou zajímavé, nevím, jestli bych je nosila, , jsou unisex, není tam oud, ani sladké květiny, ale je tam duch jižní Itálie! Moc děkuji za rozbor, teď jsem si našla chvilku, abych si vůně užila.
Marti, na tobě bych zcela jasně viděla Papriku! To je taková pikanterie, jako ty. 🙂