• SHISEIDO: Koto (staromódní chypre kůže)
Tak zaprvé: Koto není ani trochu moderní. Vlastně je totálně nemoderní a poplatná době, kdy vznikla. Za druhé: přestože se to lidem moc nezdá, je v ní kůže. A za třetí: ano, voním, jako obvykle, když nosím svoje aldehyďáky.
Koto jsem si kdysi pořídila ze zvědavosti. Vůně z roku 1967 byla úplně první Shiseidovskou kreací, už dlouho se nedělá, nikde žádná zmínka kromě pár náznaků o kůži, tak jsem si myslela, že přijde nějaký exot. A je toooo…celkem běžná chypre. Hezká a krotká, slušná holka. Moc se mi nelíbila, vůbec mne neoslovila, přišla mi strašlivě nudná, fádní a nezajímavá. A oldschool. Mne moc neberou osmdsátkové chypre, přijde mi, že na větvičníkovém základě nemá šanci vyniknout nic jiného. Tak jsem ji do minulého týdne ignorovala.
Pokud si pod pojmem chypre představíte Cristalle / Chanel, Ivoire / Balmain, O de Lancome, Y / YSL nebo Diorellu / Dior, tak jste přesně tam! Kromě Diora jsou to vůně postavené moderně, s důrazem na citrusové a svěží zelené tóny na začátku. Koto nabízí na začátku místo toho lehké květiny. Začátek vůně je lišejníkově trpký, s výraznou, ale málo sladkou vůní žluto/bílých květin na pozadí aldehydů (o aldehydech psát zbytečně nebudu, čtěte u Verunek). Aldehydy jsou nenápadné, ani bych si jich nevšimla, kdyby mne na to neupozornily kolegyně. Zaujala je lahvička u mne na stole, zkoušely a říkaly “to je tvoje vůně, tím voníš vždycky, to jsi ty!” Překvapily mne, měla jsem ji tehdy právě poprvé a zdála se mi tolik odlišná od vůní, které normálně preferuju. V poslední době jsem skoro denně nosila Chanel No.5; když cestuju, nechce se mi přemýšlet, čím bych neotrávila lidi na pobočkách, Pětka je sázka na jistotu. Vytáhla jsem si ze šuplíku flakon a srovnala jsem je: není tam žádný přesný styčný bod. Jde o to, že obě působí: luxusně, teple, plně a čisťounce, jako umytá vlahá kůže. No jasně, aldehydes.
Po zklidnění nastoupí kůže. A to je právě ten kámen úrazu: já jsem chtěla kůži! Buď pěknou, suchou, dehtově ostrou kůži, jak se teď dělá za pomoci březového dehtu a salycilátů, fenolická, kouřová; nebo nějakou starou, hladivou, mastnou ruskou juchtu, vyrobenou z cístu, vanilky a pižma, co voní jako leštěnka na boty. No a tady je něco úplně jiného, co mne ze začátku strašlivě zklamalo: klasická španělská kůže, která je postavená na castoreu a rostlinných složkách: mízách a květinách. Castoreum? Pche! Tomu jsme už odvykli! Na tenhle typ kůže se zákazem castorea (kvůli ochraně bobrů) a následně i jeho nejčastější chemické náhražky pyrokatechinu (kvůli karcinogennosti) a zároveň s tím, jak do módy přišly jasnější, ostřejší, ovocně-květinové a citrusové vůně, bez živočišných tónů, se úplně zapomnělo. Každopádně teď už ho v Kotu jasně rozeznávám: není ho tam ale moc a je pěkně zapojený do větvičníku jako jin s jangem. Koto rozhodně není kožená vůně, Koto je ale vůně s kůží. Pro mne málo, bohužel. Zdaleka není tolik kožená, jako Alix / Grés (ta je ale asi ještě větší raritka, než Koto), kterou mi hodně připomíná.
Jemná, něžná, nenápadná a elegantní květinová chypre. Žádnou z mladých holek asi neohromí, není současně líbivá a atraktivní. Ale starší maminky a babičky, které zažily bouřlivé sedmdesátky/osmdesátky, pánské obleky na dámách a emancipaci, se v ní najdou.
Velmi málo se vyvíjí, jen větvičníková gumovost ustupuje kytkám. Výdrž je slušná, okolo 5-6 hodin, siláž se vyrovná Pětce EdP. Divné? No jasně, když je to KOLÍNSKÁ. Vzhledem k tomu, že existuje i EdP, nejde o omyl v označení.
Strašně mne zajímalo, čím se pro první vůni v Shiseidu inspirovali. Šla jsem po názvu KOTO: こと. Koto je japonský výraz pro “věc”, to se mi moc nepozdávalo. Porozhlídla jsem se po google japonské kultuře a vylezla mi nějaké kočička, která mi tedy do obrazu něžné vůně neseděla (ne, že bych neznala vůně, kde bych tomu věřila: náš bílý kocour právě hárá a jeho ohromující siláž nás dokáže ráno probudit ze sna).
Další kočička, tady jsem pochopila, že jdu slepou cestou. Navíc nikde na flakonu není ten znak…
Zkusila jsem googlit “koto tradition” a hned první obrázek byl bingo! Tohle 琴 na flakonu mám!
A navíc: ne moc hezký flakon má tvar tradičního japonského hudebního nástroje, harfy, na který hrají gejši (prý proto, že je hra na něj jednoduchá a zvládne to každá, složitejší nástroje jsou určené mužům).
Snad jsem se trefila, a protože vím, že někdo z Japonska to tady čte, zkusíme ji přivolat krásným vkusným obrázkem gejši s kotem.
Jo a krásná vůně s kůží je Dzing!.
Ó, děkuji za obsáhlou odpověď, vrhám se na průzkum! :o)
Já bohužel v mejnstrímu dobrou kůži nenacházím. Shodnu se s Romanou na Cuir Venenum a Cuir Ottoman – obě špička. Miluju Montalku Aoud Cuir d’Arabie (a miluju, jak z ní Romana omdlívá). Jednou jsem zkoušel Leather od Demetera, což je přesný hologram obchodu s koženýma bundama. Ikonické kožené vůně, jako Cuir de Russie nebo Cabochard jsou pro můj nos paradoxně naprosto nekožené. “Svoji” kůži jsem prostě zatím nenašel, a bude to těžké, musí to totiž být úderný kožák jako třeba Montale, ale bez oudu. Nechci super zjemnění jako z nichovek Venenum/Ottoman, koření tam může být, ale ne moc. Nesmí být suchá, přebitá jinou složkou, nesmí mít stopu semiše..
Podobně to mám s jasmínem – mému vysněnému šťavnatému jasmínu se zatím nejvíc podobá první půlminuta La Haie Fleurie od Artisana, ale jinak je to je to zřejmě nedostupná fata morgana.
Pěkně prosím, smutně koukám, poraďte mi kožené vůně.. pokud možno sehnatelné.. :o))
Moje tři top z těch dostupnějších:…..
Jo a Skin / Trussardi! Už se nedělá, ale občas se objeví za super cenu v některém e-shopu nebo v Makru. Doporučuju nastavit hlídací psy a počkat si a ni. To je ale spíš vůně pokožky, lidské kůže, než kůže hovězí.