SLUMBERHOUSE: Punk’s not dead!?

V okamžiku, kdy se mi dostal do rukou vzorek Kiste od americké značky Slumberhouse, mě vůně natolik zaujala, že jsem se rozhodla napsat recenzi. Mám takový standardní postup: napřed si píšu bokem, do poznámek, dojmy z vůně a pak si dohledávám informace o značce a samotném parfému.

Nebylo tomu tak vždy. Když Romana publikovala můj první článek na tomto blogu, byl jenom o mých dojmech a za to jsem dostala od jedné z tehdejších spoluautorek pořádný poj… za uši. Že si mám napřed najít aspoň základní informace o brandu, zjistit si konsekvence a pozadí pro lepší pochopení parfému o kterém píšu. Měla pravdu a vzala jsem si z toho ponaučení: od té doby vždycky googlím jako o život. A občas se doberu k věcem, které jsem původně ani nehledala. Tak třeba vznikl článek o “neviditelném” Pierre Montalem nebo o IFRA. Dost dlouho existovala v e-prostoru jediná fotka Pierre Montaleho a to ta, kterou kdesi ulovila Romana.

V případě Slumberhouse se z googlení vyklubala byla docela jízda: od nadšení přes údiv až po pobavení. S Joshem Lobbem, zakladatelem značky, se člověk asi nenudí.

Slumberhouse

Slumberhouse je malá, nezávislá značka z amerického Portlandu. Jako zakladatel a zároveň i nos se prezentuje Josh Lobb. Když si najdete webovky, nic moc se nedozvíte a ani nic moc nekoupíte. Pokud vás ovšem nenapadne rozkliknout si FAQs (často kladené otázky). Tam už ta jízda začíná:

 • Děláte parfémy na míru? Ne, udělat parfém zabere i roky práce
 • Vyhovují vaše parfémy normám IFRA? Rozhodně ne!

 

Josh Lobb parfumér

Říkám si, to je můj člověk, poctivá práce a nezávislost…. a pokračuju na Instagram. Tam jsem našla Joshův manifest pro začínající parfuméry. Ten stojí za přečtení. Už jen pro ten rozkošný první odstavec. Ale je tam toho mnohem víc, včetně třeba až expresivního popisu, jak pracovat na nové vůni. Ale také věci jako “vykašlete se na falešný bios a rodinné dědictví, přinuťte lidi soustředit se na váš výtvor“. A nebo “nekupujte followery, dejte šanci organickému růstu“.

 

https://www.instagram.com/p/BnqS_9dn_Jb/

 

Ten chlap se mi začínal líbit čím dál víc. Přitom nadšení z jeho vůní, které v kyberprostoru panuje, nasvědčuje tomu, že se sám svými pravidly řídí. Škoda, že nejezdí na akce jako je Esxence.

Našla jsem i pár rozhovorů parfémových blogerů s Joshem. Z nich se dozvíte třeba to, že Josh má rád black metal, že vůbec není školený parfumér a začínal systémem pokus-omyl. Jeho oblíbená složka je tabák a chemii se nevyhýbá, ale třeba Norne je podle jeho slov stoprocentně přírodní. Josh nemá rád a nepoužívá klasickou parfémovou pyramidu a proto jeho vůním chybí hlava, což můžu potvrdit. Zní to logicky, když říká, že je zbytečné mít v parfému, který vás bude provázet mnoho hodin, složky, které zmizí po pár minutách.

Většina rozhovorů je krotká, občas si v nich i Josh odporuje, ale jeden stojí za pozornost. Tam se Josh odvázal a prohlásil, že má rád halucinogeny, že je často a s radostí používá a jedna z jeho vůní vznikla kompletně pod vlivem. Asi v tomto bodě průzkumu jsem se začala zajímat o to, jak Josh vypadá. A tady jsem narazila. Respektive nenarazila na žádnou fotku, která by kolovala po webech.

Až po delším pátrání jsem jednu našla, původně pochází z parfémového blogu Cafleurebon a těžko říct, jestli je to skutečně Josh. I když ji Josh osobně dal šéfredaktorce blogu, Michelyn. Já na ni ale našla odkaz jinde, na jednom diskusním fóru a odtud jsem se ponořila do temných vod blackmetalových hoaxů.

Josh Lobb

Zdroj: Cafleurebon. Použito s laskavým svolením Michelyn Camen

 

Josh muzikant?

Josh Lobb, jak se zdá, je mistr mezi mystifikátory. Josh pravděpodobně založil v devadesátých letech v Portlandu, kde žije, blackmetalovou kapelu Velvet Cacoon o dvou členech, Josh a Angela. Bez příjmení. Kapela vydala jedno docela ceněné CD a vše ostatní je nejasné. V diskografii měla uvedených několik dalších CD, která ale nikdy neexistovala. V rozhovorech Josh z Velvet Cacoon rád vykládal o drogách o smrti bubeníka kapely, spojoval se s ekoterorismem a zříkal se sexu. Ale co z toho je pravda?

Někteří nařkli kapelu dokonce z plagiátorství. Skladby ovšem měly být ukradeny další portlandské kapele, takže je spíš je otázkou, co je za tím. Jestli nešlo jen o další způsob negativní reklamy a mystifikace. Kapela už neexistuje a možná ani nikdy neexistovala. Možná, že ani Angela nikdy neexistovala a celá story vznikla za pomoci mixážního programu v Joshově počítači, kdo ví?

Protože mystifikaci si Josh z Velvet Cacoon vyloženě užívá, jak se zdá:

“…And on the subject of Velvet Cacoon, the band is a total fraud. Nothing about it holds any importance…. We’re utter bastards. We have no respect for anything….”

 

Kiste

Kiste, na rozdíl od kapely stoprocentně existuje. Medově sladká vůně, ze které by se Romaně, coby úchylné svěženkářce, asi zauzloval nos, ale panebože! To.Je.Prostě.Nádhera!

Předně podotýkám, že nemám ráda gurmánské vůně. Nějak nespatřuji pozitivum v tom, že bych mělo vonět jako koláč, kafe, čokoláda (ty jsou nehorší, protože v parfémech prostě nikdy čokoláda nevoní přirozeně a uvěřitelně), nebo, co já vím… jako arašídové máslo.

Ale přece jen ujíždím na jedné gurmánské složce parfémů, zvlášť v zimě, a to jsou marmelády. Když to voní po broskvové, meruňkové marmeládě, sem s tím. A když je v tom i sušené ovoce, tabák a případně alkohol (jak jinak), upadám do extáze. A upadla jsem do ní i právě teď, protože u mě přistál vzorek Kiste.

Půlka března, jaro na krku a většina parfémových maniaků shání voňavky s tématem jarních kytiček. Já ležím doma s chřipkou, na ruce Kiste a sním o broskvové marmeládě. Joshovi se povedla opravdu jako živá. Vůni z ovoce nelze extrahovat, takže je tvořena jedině chemickou cestou, což je často i poznat na výsledku. Ne ale tady. Tady jsou ty broskve přímo hmatatelné, úplně cítím na jazyku medově hutnou chuť a texturu poctivého broskvového džemu zakápnutého amarettem.

Jenom o marmeládě ale samozřejmě Kiste není. Ovocná složka se postupně pomalu mísí se sladce senovým, sušeným tabákem. A to je k vývoji tak asi všechno. Zní to jako nuda, ale není. Zralé ovoce, seno a medová vůně tabáku útočí na všechny smysly a nahodí vás do letní nálady. Je to takový lazy summer day někde v polích za vesnicí. Geniální.

Slumberhouse

Vůně Slumberhouse má v Evropě jen jedna parfumerie – Lulua v Polsku. Ale právě teď nejsou. Když jsem se pídila proč, našla jsem komentář na Instagramu, kde Josh píše o způsobu, jak bude jednotlivé vůně produkovat. Sezónně, ale marmeláda Kiste už se prý vaří a brzy by měla být k dispozici. Ovšem jestli to tak skutečně dopadne…

 

Nejsem novinář, neověřuji své zdroje, jen prostě googlím. Je Josh z Velvet Cacoon ten samý Josh ze Slumberhouse? Tipuju že jo. Dá se mu věřit co píše nebo říká? Nejspíš ne. A plyne z toho něco? Nemyslím, protože

“Do whatever the fuck you want!” hlavně, když to děláš dobře. A vůně Slumberhouse jsou sakra dobrý!

 

 

 

 

Zdroje: 

http://notablescents.net/2012/04/27/interview-with-josh-lobb-slumberhouse/
http://surrealdocuments.blogspot.com/2006/10/velvet-cacoon-tricksters.html
http://www.slumberhouse.com/
https://www.instagram.com/slumberhouse/

You may also like...

3 Responses

 1. Mirka napsal:

  Tady je to samá Mirka! 😀
  Ano, máš to na svědomí! Jen jsem chtěla zrecenzovat voňavku a takhle to dopadlo. Tak teď už jen čekám, až se marmeláda uvaří. Doufejme, že se vaří, teda 🙂

 2. Mirka Josefina napsal:

  Co všechno já nemám na svědomí?:) Pěkně jsem si početla aNorne je fakt taky…boží!!!

 3. Miruša napsal:

  Krásne počítaníčko. Marmeláda ma hooodně zaujala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..