• TOLA: Amaya (vzácná jako šafrán)

Tola je váhová jednotka, která se dodnes v Indii používá k vážení vzácných materiálů, zlata, diamantů a parfémových ingrediencí. Jedna tola odpovídá 11,7g, což, jak vidíte, vypovídá o tom, kolik považují Indové za bohatství. Nejakým gramem nemá cenu se zabývat…ingredience do šafránové Amaya, vlajkové lodi značky Tola, rozhodně na gramy nevážili. Šafránu spíš na deka.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Značka Tola vznikla v roce 2010 a loni se objevila v Evropě. Pro mne jsou arabské kompozice všechno na jedno brdo, jakk to má v sobě ovoce nebo růže, vyhýbám se, přijatelnější je oud a dřevo, arabácké pižmo už mám docela ráda, ale jak se zjeví šafrán, tak jsme jedna ruka. Čím víc, tím líp a to je přesně Amaya. Přesně, jak říká můj manžel, že najdu nejdražší věc v obchodě i se zavřenýma očima, tak tady jsem sáhla neomylně. Na první dobrou ze všech flakonků jsem vytáhla tu nejdražší a nedostupnou. Amaya se nabízí pouze v koncetraci čistý parfém a jako zatím jediná vůně patří do kolekce Heritage.
Amaya / Tola podle složení má nabídnout celou škálu těch běžných složek v arabkách, takže asi byste neočekávali nějaké překvapení – co taky mezi jasmínem, růží, santálem, bergamotem a labdanem hledat za zázrak? Jenže jde o ten tón! První, co vás uhodí do nosu, je ostrý, pichlavý šafrán. Suchý a prášivý, jako ten mletý florentský, co dávám do milánského risotta (chápejte ty spojitosti s arabkou). Vy nevíte, jak voní žlutá Pantone 123? Výstražná barva, která se používá na označení prvního a posledního schodu, ramena jeřábu nebo změnu dopravního značení. Nejvýraznější barva ze všech při jakémkoliv osvětlení. Barva, co nejde ušpinit. Voní jako Amaya.
pantone
Šafrán je naprosto dominantní. Ostatní složky slouží jen k doladění přirozené macaté krásy této úchvatné břišní tanečnice, aniž by zásadně měnily její charakter: na uších drobné blýskavé zlaté filigránské náušnice z jasmínu, ve vlasech růžový olej, voálový závojíček z bergamotu přes obličej a lehké saténové kalhoty z balzámového brokátu. Jak čas v tanci plyne, Arabka se zahřívá, složky pomalu otupují a očas postřehnete tělové pižmo. Celý večer na jeden zátah, Amaya s vámi vydrží dlouhé hodiny ve vysoké intenzitě a na oblečení spoustu dní. Jistě, půvab, ale takový běžný.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Co ale krásku Amayu odlišuje od ostatních, běžných šafránových arabek, je jedna složka, výrazná, ale tu zaznamenáte jen když ji znáte: cypriol / nagarmotha. Cypriol (to co voní jako bambus ve vůních L´Artisan) je zvláštní složka, která má podobné vlastnosti jako Iso-E-super. Sama o sobě vlastně nemá žádnou pořádnou vůni; ale má CHARAKTER. Iso-E-super dodává bublinky a léto, Cypriol podporuje zemitou suchost složek. A charakter cypriolu se senzačně spojuje právě se šafránem a naprosto mistrovsky si porozuměl se šafránem přítomným, nebo spíš tvořícím, Amayu. To, co je na šafránu krásné, plastový tón, dusivá suchost, pichlavý náznak mastnoty, dokáže cypriol vytáhnout, postavit nad ostatní složky a přesvědčit vás, že MILUJETE ŠAFRÁN.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAAmaya / Tola je právem královna sortimentu. Zatímco ostatní vůně můžete mít “levně” (45ml za 225€) i v koncentraci EdP, Amayu koupíte jen jako čistý parfémový olej.  Parfémové vody se prodávají v krásném kubickém flakonu s rozprašovačem (to je přesně pro mne, na hraně orientu a moderny) nebo v cestovním balení: kuličkové ampule ve zlaté kopuli (to už je pro mne moc, nehledě k tomu, že v tom od začátku vidím stupu, indickou hrobku)
OLYMPUS DIGITAL CAMERAtola_voyage_1 (Large)
Tola rozhodně stojí za vyzkoušení, i přes tu šílenou cenu. Znáte moji konstantu slušnosti 1ml=1€, tak tady to vychází 1ml=5€ za EdP (Anbar, Gulbadan, Masha, Misk Begum, Misqaal, Shahzada) a cenu č.p. Amaya neznám a asi ani znát nechci. Nicméně kvalita surovin a zpracování je tak nevídaná, že pokud si chcete utvořit předstagvu o tom, jak má arabská vůně vonět a vsadit si do duše neklid s následným sháněním něčeho aspoń trochu podobného, zajistěte si vzorky. Seznam dealerů je na stránkách Tola.
podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..