• VERONA: last gallery from Italy

Fakt poslední a jen a jen na vše přání. Verona je trochu mimo hlavní tahy k Jadranu nebo k severoitalským velkoměstům a tak je turisty trochu opomíjená. Což nám vyhovuje, my taková místa vyhledáváme. Takže nás ani nenapadlo dát si bacha na pusu, když jsme začali s manželem u aperitiva na náměstí nahlas drbat vedle nás stojící ženu, že má stejný kočár, jako my, že ho má pěkně špinavý a ojetý kolečka, dokud jsme si nevšimli, že paní měla v košíku Rajec a na sobě gatě Rejoice.

Kdo se rozhodne jet do Verony, má obvykle hlavní cíl: Julii. Tak my taky. Bydleli jsme v ulici, kde má (asi) Julie hrob. Pak jsme se vydali k Juliinu balkonu. V dvoře nenápadného domu v nákupní ulici u náměstí jsme narazili na celkem tuctový balkon. OK, tak ty legendy nemusejí být velkolepé, jde o genius loci. Proč nechali správcové počmárat celý průchod voskovkami ve snaze zachytit “vzkazy pro Julii” ještě chápu. OK.

julie1 (Medium)Hloupý zvyk připnout tisíce zámečků se jmény zamilovaných na cokoliv, na mosty, ploty, brány i bezvýznamnou branku ve dvoře Juliina domu taky dokážu pochopit, je to trendy a turisty to táhne a hlavně prodejce zámečků za 6 až 15€ ve dvoře z toho má určitě radost. OK. Ale proč je celá jedna zeď dvora polepená desetitisíci různobarevných žvýkaček, to nechápu a jeví se mi to krajně nevkusné a nechutné. Stejně jako to, že u sochy Julie stojí zástupy chlápků, toužících se vyfotit s rukou na jejím ňadru či rozkroku, z čehož má chudák děvče pravou kozu vyleštěnou do vysokého lesku a na říze zlaté bikiny. Jaký to má dopad na mravní výchovu mládeže nám ukázal Pinocchio…

julie2 (Medium)Tak tahle pověst mne velmi zklamala a bez Julie bych mohla nadále žít (ale vidět jsem to musela, jinak bych nevěřila, no). Já jsem si svou krásnou Julii nakonec ve Veroně našla.

julie3 (Medium)Čili: kvůli Julii tam nejezděte, pokud nejste mladý, zamilovaný milovník žvýkaček. Jeďte tam kvůli starému městu, které vás ohromí renesančními paláci, hrobkami vyzvednutými na subtilních gotických sloupkách vysoko nad hlavy lidí, zachovalým divoce barevným freskám podobným středověkému grafitti, krásnému náměstí, hradu nad velkolepou řekou, skvělému nakupování, pěknému tržišti na centrálním náměstí, pěkně zrekonstruovanému funkčnímu amfiteátru a fantasticky romantické procházce pod vysokými městskými branami se sochami básníků (jaktože to nespadne?). Jeďte tam kvůli poflakování, aperitivům, nákupům kosmetiky, bot, kabelek a bižuterie. Je tam klid a teplo.

Můj tip: chcete-li obětovat zlaťáky jen na jedno vstupné do kostela, dejte přednost Sant’Anastasii před Dómem. Je velkolepá, bohatší a důstojnější než Il Duomo, dostanete pěkného průvodce a nezapomeňte si dobře prohlédnout utrpení v obličejích dvou hrbáčů, nesoucích kropenky se svěcenou vodou,

A taky se vám může stát, že vás bude balit Ital, nebyl už nejmladší, vlasů taky moc neměl, ale vypadal, že v létě tančí a v zimě nepracuje, vyloženě můj typ.

balic (Medium)Škoda, že při pohledu na manžela utek. Hezkej, ne?

podpis_ROM

You may also like...

5 Responses

 1. kaschika napsal:

  :-))))
  Sdělení má určitě hlubší význam, ale já se hezky pokoukala a pobavila (víc myšlení nevyprodukuji, a teď si nejsem jista, zda je to již věkem, nebo tomu tak bylo pořád); stručná charakteristika italského seladona nemá chybu!!!

 2. Vera napsal:

  Krása, díky za fotky, ve Veroně jsem nikdy nebyla, asi to budu muset napravi. Mám velmi ráda operu, takové operní představení v amfiteatru musí být bomba. Koukám, že žaba jedl šmoulí zmrzlinu a má ve stejné barvě i čepici. Mimochodem – krásné boty a kabelka na jedné z fotek, co to je?

  • Romana napsal:

   No maminka by mu zmrzlinu nekoupila, natož chemicky modrou! Ale taky mne pobavila ta shoda barev…

   Myslíš to černobílé, že? Nádhera…je to z jarní kolekce Pollni, říkají jí “Chanel”. Nemít dítě na studiích a manžela, co furt chce jíst…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..