• VOŇAVÁ HISTÖRIE 6.: KONEČNĚ PAŘÍŽ + Promenade Plantée / Viaduc des arts, Paris (galerie)
Vzduch ve Versailles byl prosycen těžkými a dráždivými vůněmi. Obrovská spotřeba vůní v období problematické hygieny (voda v městech byla otrávená morem a mýt se či nemýt bylo fatální rozhodnutí) vyvolala poptávku, která vykrystalizovala v rozvoji největší parfumerské oblasti světa: Grasse v Jižní Francii. Místní výrobci dodnes odolávají konkurenčním vlivům a dodávají na světový trh nejkvalitnější suroviny i hotové parfémy.

Grasse: Rozmařilost je vůní ládovat nejen na sebe a kolam sebe, ale i do sebe. Růžové lístky a fialky v cukru, levandulový med, růže v medovém sirupu…
Konec 18. století a rozvoj vědy ukázal na původ nemocí v nedostatečné hygieně. Umytý člověk již nepotřeboval na tělo nanášet těžké, dusivé parfémy k zakrytí tělesného pachu a v Paříži založili dva mladí parfuméři v letech 1774 a 1775 specializované ochody s lehkými, květinovými parfémy: L. T. Piver a Houbigant.

Pohled z Île de la Cité. Opulentní, luxusní čtvrť na ostrově uprostřed Seiny, která dala mnohem později jméno parfému z řady Chanel Les Exclusifs : Bois de Iles
Bouřlivý rozvoj grasského parfumernictví je spojen s Napoleonem Bonaparte a jeho ženou Josefínou. Marnivá Josefína udávala tón v módě a francouzská šlechta, dychtící ji dostihnout, požadovala po parfumérech nové vůně ve velkých objemech. Poptávka po novinkách dala vzniknout typu vůní, který byl do té doby považován za extravaganci: složité květinové kompozice. V Grasse se zpracovávaly nejen místní suroviny, ale také velké množství vonných látek dovezených z francouzských kolonií. Díky levnému dovozu se stávaly parfémy dostupnější širšímu okruhu zájemců.
V 2. polovině 19. století byla objevena ropa a začalo se rozvíjet její chemické zpracování. Pro parfumerní průmysl se tím otevřela obrovská nová oblast umělých složek, které dál zlevnily vonné složky. Vedle parfumérů, kteří zpracovávají vlastní či nakoupené složky, vznikly nové subjekty na parfumerním trhu: výrobci složek a parfémové velkoobchody, i výrobci kompozic, které je dále nabízejí komerčním firmám, například výrobcům oděvů, sportovních potřeb, obuvi, pro prodej pod jejich komerční značkou.

Kdo četl Parfém od Patrika Süskinda, tak ví, že do nich nemá ani kopat, ani pohrdat: možná je to příští Jean Paul Guerlain a Thierry Wasser
Od počátku vzniku francouzské komory módních návrhářů Haute Couture na konci 19. století, která produkuje elitní zboží pouze pro vyvolené osoby, se její členové snažili rozšířit svoji produkci o masový produkt, který by jim zvyšoval zisky a budoval image i mimo extrémně bohatou klientelu, aniž by došlo k devalvaci značky; tímto produktem se staly parfémy.
Začátek 20. století zpřístupnil parfémy širokým vrstvám obyvatelstva a nastartoval moderní parfumerii i marketing.
(A to je všechno, co jste potřebovali o historii vědět, abyste si mohli přečíst seriál o parfémovém marketingu )
- díl: Pravěk, Egypt a Řecko
- díl: Stará Asie
- díl: Středověká Evropa
- díl: Nepřerušená tradice Indie, Číny a Japonska
- díl: Zpět do Evropy
- díl: Konečně Paříž
- díl: Molekula vůně štěstí
Volba tématu pro galerii byla jasná jen zdánlivě. Ukazovat vám Eifelovku, La Maison Guerlain? Mám hezké fotky…non! Do Paříže jezdíme každý rok a hned při první návštěvě jsme si řekli, že se budeme vyhýbat turisktickým místům, ale užijeme si atmosféru a lidi (a místa, která známe z knížek – víte, kde visí Foucaltovo kyvadlo?). Že výlety s průvodcem si necháme na důchod (abychom se neztratili). Tak jsme za ty roky neviděli: Monu Lisu, Trocadero stříkat, Orsay, sýrový krámek, pralinkový krámek…v Louvru akorát nakupuju kabelky a indické tyčinky a navštěvuju tu luxusní barevnou toaletu za 2€. Nebyli jsme na nahoře Vítežném oblouku, ale zato jsem si pro radost zadrandila po Étoile ve vlastním autě jako jeptiška v Četníkovi. Je to tak. Jsme ignoranti turistických slušností.
V roce těhotenství jsme zvolili téma “parky a zahrady”. Věděli jste, že pařížská radnice zaměstnává stovky zahradníků, kteří se trvale starají o to, aby se v Příži lidem dobře žilo? A že přes různé finanční revoluce na radnici v zájmu šetření (předvolební sliby!) si na ně nikdy nikdo nedovolil sáhnout? Často se na ně ukazuje, vyčíslují náklady… je to jasný tah, jak projet volby. V Paříži je parků a veřejných zahrad na 450 a každý z nich je něčím zajímavý. Moc se mi líbí třeba Jitzchak Rabin Jardin u Mitterandovy knihovny, která má vlastní vinici (viničku) a ekologický statek (stateček), oranžerii a stanici mladých zahradníčků. Těžké rozhodování! Vybrala jsem nakonec jeden nový a vzdálenější od centra, trošku zapomenutý, tím víc atraktivní: Promenade Plantée /Viaduc des Arts ve 13 arrondismentu.
Abyste věděli, do čeho jdete, než to otevřete: s postupujícím věkem mne přepadá neschopnost myšlenku uchopit, ale hlavně opustit…
- Promenade plantée: jen pro pěšáky. (“Ja guljáju v párke.”) Místo, kde nechcete uhýbat sportovcům, ani se koukat na kakající pejsánky, bez obav si můžete sednout do trávy i vypustit dětičky. Tak jest ve všech pařížských parcích.
- Promenade Plantée. Najděte si schodiště z Avenue Daumesnil a pojďte nahoru.
- Promenade Plantée. V roce 1860 začaala stavba viaduktu, po jehož vrcholu jezdil příměstský vlak z nádraží Bastille do Marne la Valée (Vincennes).
- Promenade Plantée. O sto deset let později spojila tyto dvě místa rychlodráha RER, navazující na metro. A pařížská radnice měla problém.
- Promenade Plantée. Zbourat? Zrekonstruovat – ale co s tím?
- Promenade Plantée. V roce 1986 po bouřlivých diskusích byl přijat projekt na parkovou úpravu.
- Promenade Plantée. Mezi roky 1988 a 1993 vznikla na místě bývalého kolejiště zahrada, obklopující pěší zónu, dlouhou bezmála 5 kilometrů.
- Promenade Plantée. Po délce protíná tři další, starší, parky a končí v obrovském sídlištním Jardin de Reuilly.
- Promenade Plantée. Promenáda je součástí Coulée Verte, zeleného pásu okolo Paříže. Ekologiký projekt má zajistit dostatek zeleně pro všechny Pařížany.
- Promenade Plantée. Zahrnuje pěší zóny, cyklistické stezky, lesy, parky, zahrady…
- Promenade Plantée.
- Pche. Už ho tam dávno máte!
- Promenade Plantée. Park vede nad rušnou ulicí, a tak mu chodci dávají přednost před proplétáním se mezi auty. (Rušná je… když zrovna není víkend před státním svátkem).
- Promenade Plantée. Občas mne napadlo, jak se asi cítí obyvatelé bytů, když jim před okny proudí davy…a jak se asi cítili, když jim tam jezdil vlak. Jednoznačně si polepšili, tedy.
- Promenade Plantée. Kanceláře s okny do parku.
- Promenade Plantée. Plíce Paříže – Sdružení komínů.
- Promenade Plantée. Domy moderní, secesní, nové, zrekonstruované a tak. Atlase na balkóně by chtěl ale každý.
- Promenade Plantée. Některými domy se prochází jako tunelem a vchod je přímo z promenády. Závist.
- Promenade Plantée. Křižovatky jsou přemostěny.
- Promenade Plantée..
- Promenade Plantée.
- Promenade Plantée.
- Promenade Plantée. Nově vysázené levandule.
- Promenade Plantée. Zarostlý břeh – musí být nádherný v plném květu. A vonět!
- Promenade Plantée. Levandulový rybníček. Bohužel, byli jsme tam moc brzy na jaře – studené Velikoce bez vody.
- Promenade Plantée. Jestli se vám zdá, že jste ji už někdy viděli, tak jo, ve filmu: Před soumrakem Before Sunset http://www.imdb.com/title/tt0381681/
- Promenade Plantée. Vzrostlé stromy, nejen keře a květiny.
- Promenade Plantée. Růžové podloubí.
- Promenade Plantée
- Promenade Plantée. A jsme na konci cesty, na konci vzdáleném od centra.
- Promenade Plantée. Růžové schodiště na ulici Daumesnil.
- Promenade Plantée.
- Promenade Plantée.
- Promenade Plantée. Sakurový hájek.
- Promenade Plantée.
- Promenade Plantée. Vchod do připojeného parku Jardin de Reuilly.
- Promenade Plantée
- Promenade Plantée Rue Daumesnil.
- Viaduc des Arts. No a co je vlastně pod parkem?
- Viaduc des Arts. V roce 1990 začala rekonstrukce oblouků viaduktu.
- Viaduc des Arts. Do oblouků byly vestavěny provozovny, které jsou na základě konkursů pronajímány začínajícím umělcům a uměleckým dílnám.
- Viaduc des Arts. Tvorba nájemců musí být originální, lehce renomovaná (ne masová, ale aby tam chvíli vydrželi) a skladba výběr rozmanitá.
- Viaduc des Arts. A samozřejmě kavárničky se zahrádkami.
- Viaduc des Arts. Kde nám typický francouzský číšník řekl, že u stolu, kde sedíme, jako jediní hosté, se podává pouze jídlo a kafe nedostaneme, jestli si nepřesedneme. Tak jsme řekli, že jdeme pryč a on na to: “Oui, au revoir.”
- Viaduc des Arts. To není vyloupený obchod.
- Viaduc des Arts. Potřebujete…………..deštníček od řemeslníka?
- Viaduc des Arts. Zlaté šampaňské?
- Viaduc des Arts. Je OPRAVDU plné zlata.
- Viaduc des Arts. Anebo zlato na vaření? Pro chudáky stříbro.
- Viaduc des Arts. Chlupatou lampičku?
- Viaduc des Arts. Milence do betonové postele?
- Viaduc des Arts. Jídelnu pro medvěda, medvědici a medvídě?
- Akvárko?
- Elegantního milence?
- Antikoncepci?
- Zrekonstruovaný filmový plakát?
- Lampu od mořského umělce?
- Trochu přírody v městském stylu?
- Zrcadlo se mnou a mým mužem v těhotenství?
- Vílu bez hlavy?
- Šaty z ranního slunce a mlhy?
- Tonetku z roku 2000?
- Lesní chajdu do města (nenechte se rozptylovat, je to uvnitř oblouku). A spoustu dalších kravin…..
- Viaduc des Arts. Oblíbená květina pařížských uměleckých fleuristů: mák.
- Viaduc des Arts.
- Viaduc des Arts. Nikdy jsem tak krásné květy neviděla.
- Viaduc des Arts.
- Viaduc des Arts.
- Viaduc des Arts. A pryskyřníky. Výběr květů u nás ne úplně obvyklý.
- Viaduc des Arts.
- Viaduc des Arts. Alternativní parfuméři.
- Stokholmský syndrom.
- Île de la Cité. Opulentní, luxusní čtvrť na ostrově uprostřed Seiny, která dala mnohem později jméno parfému z řady Chanel Les Exclusifs : Bois de Iles
- Grasse: Rozmařilost je vůní ládovat nejen na sebe a kolam sebe, ale i do sebe. Růžové lístky a levandule v cukru.
- Ta si to pamatuje (tak aspoň jednu turistickou ať tady mám, ať to lidi poznají)
- Kdo četl Parfém od Patrika Süskinda, tak ví, že do nich nemá ani kopat, ani pohrdat: možná je to příští Jean Paul Guerlain a Thierry Wasser
V seriálu jsou použity informace ze zdrojů: TISSERAND, R.: Umění aromaterapie; TREPKOVÁ, E., VONÁŠEK, F.: Vůně a parfémy; GROOM, Nigel: Průvodce parfémy; MURRAY, Margaret A.: Saqqara Mastabas
Jééé, sice takřak nevím o čem je tu řeč, ale maďarský voňafkování mi připomnělo jednu spolužačku. Vždycky hrozně smrděla (potem), ale furt zdůrazňovala, že používá 8×4 a BAC. Tak silná vzpomínak to je a teď nevím zda na ni nebo ten BAC. 😯
No díky! 😀
Ale připomnělas mi tím jeden moravský (vizovický…ehm :D):
“Já už s mojú vůbec nemožu křápat…ona hrozně smrdí potem!”
“Co máš z teho, ta moja smrdí aj před tým!”
Jo, dyť jsem ti ani nepoděkovala. Jsem hnusný sobec! Díííky…
Feminite zní dost dobře… Na Lutense mám zálusk už dlouho…
Nemáš za co, ještě jsi nic nedostala….
Já nemyslela hmotné výdobytky, ale RADU!!!
Jo, to je on!!!
Popsat? Těžko a blbě… Působí na mě opravdu hnědě, sametově, výrazně žensky a sexy, ještě kousek a mohla by se překlopit na orientální stranu (je to deodorant, takže je vůně málo komplikovaná, proto bych chtěla něco rafinovanějšího…) No, velmi rámcově bych ji přirovnala k Hypnoticu nebo Amour od Kenza. Jasně že pižmo, snad tonka, kapka santalu, vanilka, určitě tam budou nějaké kytky, ale nerozeznám je (třešně???) … Je sladká, ale ne protivně jako třeba Angel…
Pro orientaci: miluju Hypnotic, Iris Ganache, Habanitu, Sacré, Modrou hodinu, může být Gucciho Rush 1, Coco Chanel, Opium (klasika) Mahora, Teraccota, Chanel 19 poudré. Nesnáším pačuli, přílišnou sladkost a oud…
Před chvílí jsem měla jednání s ženskou, co byla slitá něčím hrozným! Jasně jsem cítila bulharský růžový olej. Ptala jsem se, co to je a ona řekla že Chloe. Nic strašnějšího jsem nikdy necítila, zlatý oud! Převrací se mi žaludek!!! Nemůžu to dostat z nosu…
To mi zní povědomě…znáš Feminite du Bois? Já bohužel nemám ani vzoreček, ale je jí hodě podobná jak Aziaydé, tak Aroma Allegoria Exaltant/Guerlain a taky Diane Brill, ta je z nich nejmíň urputná, jemná (tu mám, ale je špatně dostupná)…zítra mi končí domáci vězení (paragraf), tak ti pošlu ty vzorečky a uvidíš.
FdB bude mít na 98% jedna z Verunek.
Mám ráda těžké kalibry! Jdi to lustrovat…
Užívej si ještě doma… Já stále větrám kancl po Chloe…
Super fotky… a ty komentáře…
Mám na tebe – jako na odbornou čichačku – prosbu. Pokud si pamatuješ hnědý deodorant Impulse (a já myslím, že pamatuješ…Magic moschus), nevíš o nějakém parfému, jehož vůně by byla aspoň trošku podobná???
Bohužel, nepamatuju…v době, kdy se tohle prodávalo, jsem používala maďarský 8×4 anebo východoněmecký Action. Impulsy mne úúúúplně minuly…to bylo pro velké holky. 🙂 Takže vím, že existují, nebo existovaly, ale neznám je. No ale “Magic moschus” – to nemůže být nic jiného, než nějaká květinovo-pižmovitá kompozice, ne? dokážeš trochu popsat tu vůni? Něco najdeme, to by bylo, aby ne!
Jé, to je tohle? http://www.lekarna.cz/impulse-magic-moschus-deo-100ml/