• VOŇAVÁ HISTÖRIE 2.: STARÁ ASIE

Asie poskytovala prostor a podnebí pro pěstování aromatických rostlin. Základní matérií byla a stále je růže, která se pěstuje na obrovských plantážích. Díky klimatu jsou zde snadno dostupné potřebné a atraktivní suroviny: koření, trávy, tropické a subtropické květiny a ovoce, klejopryskyřice, kvalitní rostlinné oleje.

Zásadní osobností pro budoucí parfumerii byl filosof Avicenna (Ibn Síná), který se zabýval destilací esencí a jeho prvním úspěchem se stala dodnes vysoce ceněná růžová voda. Avicennovy destilační přístroje se v nezměněné podobě používají dodnes.

alambic

Paris, La Vilette. Vodní destilace.

Centrem obchodu s parfémy byl Bagdád, kam se sjížděli kupci z celé Asie k nákupu surovin i hotových parfémových olejů. Obliby vonných látek si povšimnul i korán: v období ramadánu je dodnes mimo jiných potěšení těla (jídlo, pití, sex, kouření, drogy) zapovězeno i používání parfémů.

(Turecko, Didyma) Kněžky v asijských věštírnách znaly kouzlo kouře, ale nastupující islám jim ho vzal a s tím skončily i jejich extatické vize a předpovídání budoucnosti.

 

 

VOŇAVÁ HISTÖRIE Všechny díly seriálu:

  1. díl: Pravěk, Egypt a Řecko
  2. díl: Stará Asie
  3. díl: Středověká Evropa
  4. díl: Nepřerušená tradice Indie, Číny a Japonska
  5. díl: Zpět do Evropy
  6. díl: Konečně Paříž
  7. díl: Molekula vůně štěstí

 

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..