• Co to je.… Frangipani, frangipán, plumérie, indiánský jasmín
Tak dnes poprvé, podle slibu: zahajuji představování oblíbených parfémových ingrediencí, které do budoucna budete nacházet pod tagem ATLAS INGREDIENCÍ. Úplně náhodně jsem si jako první vybrala FRANGIPANI.
Můžete ji znát pod různými názvy; své latinské jméno dostal stromový sukulent po bratranci Kateřině Medicejské, knížeti Frangipani, který ji pro parfumerii objevil v 16. století na dobyvatelské výpravě v Jižní Americe.
Mlsný kníže, rozmarná parfémová kněžna
Kníže Muzio Frangipani patřil do suity Kateřiny Medicejské, kterou si sebou přivedla do Francie po svém sňatku s Jindřichem II. Ó, Kateřina byla velká parfumérka! A taky fiflena. Určovala módní tón ve francouzské společnosti v oblékání, bytovém designu a samozřejmě kosmetice. Její parfuméři měli za úkol, mimo napouštění rukaviček jedovatými vůněmi, však víme svoje, nacházet nové složky a komponovat nové parfémy. Zlé jazyky sice tvrdí, že vůně byly jen vedlejším produktem při hledání účinných jedů v přírodních látkách, ale vem to čert, historie parfumerie si pamatuje jen to dobré a Francie téhle mrňavé Italce, co vynalezla taky vysoké podpatky, může (musí!) být dodnes vděčná za to, že je povážována za parfumerní velmoc. A mimo vůně poživačný kníže Muzio dal světu slaďoučký mandlovo-vanilkový dezert frangipane, podobný marcipánu (ochutnat!). Takový to byl sekáč, ten don Frangipani!
Havajské vývěsní štíty
Muzio neobjevil plumérii, ta je pevně zakotvená v tradici asijských a jihoamerických národů: nejoblíbenější Budhova rostlina, symbol dlouhověkosti, často na ni narazíte v zahradách chrámů a také na obětních pultech. Na Havaji se dokonce stala heslem ve slovníku lásky: kvítek za pravým uchem značí „lačním po kontaktu“, za levým „dej si pozor na mého milého“, a ve věnci „přijeli turisti, budou se sypat doláče“. Domorodci se vůbec neunavovali extrakcí vonných esencí z frangipánu, protože kvete hojně a celoročně, až na velmi krátké období bezlistého vegetačního klidu, a tak používají voňavku v bio-formě. Muzio se pokusil vůni uchovat lihovou extrakcí a domů do Francie přivezl nevídaně a omamně vonící tinkturu.
Vůně opalování a válení na pláži
Těžká, sladká, lehce mandlová, exotická, málo specifická a univerzální. To je to klíčové slovo: univerzální vůně, snášející se všemi známými složkami, takže se rychle dostala do složení všemožných květinových kompozic, kterým dodává teplou vzdušnost a sluníčko. Nejčastěji ji zastihnete na pláži, protože je oblíbenou složkou opalovacích krémů anebo na večírku v letních šatech. Když se podíváte u vás doma na poličku, určitě ji v něčem objevíte. Mám-li jmenovat jednoho čelního zástupce, tak klasická Escada/Escada, která zpopularizovala nejen frangipán, ale tropické opalovací letní vůně vůbec.
Vždycky pět!
Obvyklá barva u divoce rostoucích plumérií je bílá se žlutým středem; v kultivarech bývají i růžové a růžovožluté. A upozorňuji na jeden velmi častý moderní grafický podvod: grafici často sestavují květ frangipani tak, že namnoží jeden lístek, aby byl kvítek dokonale souměrný. Jenomže často nevědí, že plumérie má jen 5 lístků (vždycky jen pět!) a udělají jich šest. Tak takovou nikdy nikde neuvidíte a pokud je na obrázku, je to podfuk.
Recenze parfémů, které obsahuji plumérii, u nás na blogu najdete TADY: FRANGIPANI
Máte další zvědavé otázky „co to je…v parfumerii?