• Co to je… sillage parfému?

Francouzské slovo “sillage” označuje stopu, trať. Jedoucí člun nechává na hladině stopu, která se rozptyluje do šířky, postupně slábne a po nějaké době zmizí. To je sillage parfému: stopa, kterou po sobě necháváte, když se hezky navoníte. Nezaměňujte s vlastností jménem projekce parfému. Co to tedy je?

CO TO JE sillage parfemu projekce

Takže: co je to sillage parfému?

Technicky vzato: parfém je směs chemikálií, které mají různou schopnost rozptýlení, tzv. difúze parfému, a síly jednotlivých ingrediencí. Složky při odpařování z vaší kůže nebo oblečení vytvoří oblak, který vás obklopí a následuje vás, stejně jako vlna za lodí. A to, jak je vlna krásná, bublavá, bohatá a členitá – to je sillage.

Ve stručnosti takto:

 

Ale pozor: V jednom parfému se sejdou jak složky s velkou i malou difúzí. Pižmo, mandarinka, bazalka a kosatec se drží u těla, dřevo, růže, ambra, karamel jdou do prostoru. Takže to, co cítíte u vašeho těla, je úplně něco jiného, než co se táhne metr za vámi. Vy můžete parfém nejen vnímat jinak, jako váš soused v kanceláři – ale on opravdu cítí něco jiného, jiný mix ingrediencí.

Obvykle čím dále od vás jsou víc cítit složky tzv. základu vůně (jaká je pravda o parfémové pyramidě si přečtěte zde), u těla ucítíte více složky hlavy. Dá se říct, že čím dál od vás bude parfém, tedy jeho siláž, sladší.

Ale ještě jednou pozor: všechny složky se neodpařují stejně rychle. Parfém, zejména kvalitní, se v průběhu času mění. Nejprve odchází hlava, pak srdce, nakonec báze, která pouští molekuly vůně jen pomalu. To znáte. A s tím se taky mění siláž vůně. Takže zase obecně: čím delší dobu od navonění, siláž voňavky bude sladší.

CO TO JE sillage parfemu projekce

Je síla sillage známkou kvality parfému?

NE, i když se to někdy říká. To, že parfém je hodně výrazně cítit v okolí, nevyhovuje všem. Někdo chce vonět intimně, tedy preferuje slabou sillage. Takže parfémy se tvoří tak, aby měly různou siláž a lidi si mohli vybrat. Sillage je velmi důležitá vlastnost, a je škoda, že se v popisech vůní často ignoruje – musíte se spolehnout na recenze. Třeba na ty naše: seznam více, než tisíc recenzí niche i mainstream parfémů najdete TADY.

Proč je důležité vnímat siláž parfému?

Navoněli jste si v parfumerii zápěstí a jste z parfému unešení, udělali jste rozhodnutí o koupit? Chyba!

O tom, jak parfém doopravdy voní, mluví právě siláž. Voňavý oblak, se kterým strávíte několik hodin, v lepším případě celý den. Je potřeba se navonět ze vzorku a “posedět si” ve vůni, zjistit, jestli se v siláži neobjeví po hodině tón, z kterého vás nebo vašeho partnera rozbolí hlava nebo zvedne žaludek.

Na ruce můžete mít krásnou mořskou vůni s meruňkou… a v siláži se projeví kadidlo a vanilka.

CO TO JE sillage parfemu projekce

Sillage, projekce parfému? A co longevity parfému?

To jsou často zaměňované termíny, jsou si totiž hodně podobné a vždycky je nutné je vnímat spolu: siláž mluví o složení a kráse oblaku, projekce o jeho síle, dosahu. To, jak je vlna za lodí mohutná a jde do široka a do daleka, aniž bychom dávali pozornost její kráse, to je projekce.

Pak tady máme ještě longevity, výdrž parfému, a to je prostě jen čas, po který je vůně cítit. Jak si spočítat výdrž parfému se naučíte v článku “Výdrž parfému? Spočítejte se si ji sami!

Jak posílit sillage parfému?

Posílit sillage parfému znamená zpomalit jeho odpařování, abyste prodloužili jeho odpařování a taky komplexnost, aby co nejvíce složek vonělo najednou. Moc to nejde, ale dá se tomu maličko pomoci.

Samozřejmě: nastříkat se více. Ale to byste taky nemuseli přežít ve zdraví vy, ani vaši sousedi v divadle. Tak jinak.

Pokud se voníte přímo na kůži, namažte si před navoněním pokožku mastným tělovým mlékem bez vůně nebo olejem. Mastné složky “uzamykají” molekuly a zpomalují jejich difúzi. A navíc tím sami sebe “čichově oslepíte”, takže lidi okolo vás budou omámení, ale vy neucítíte nic.

Dobrá rada taky je stříknout si dodatečnou dávku do oblasti kotníků: tím, jak se pohybujete, rozptylujete vůni pěkně po okolí s “spodní proud” posílí to, co jste si dali za ouška. Neoslepíte si nos a budete sami sobě vonět déle.

Asi nejlepší způsob (a taky nejzdravější pro vás) je navonět se ne na kůži, ale na oblečení. Přírodní vlákna dokážou vůni nasáknout a udržet velmi dlouho (u moderních parfémů nezáleží na teplotě ani na chemii těla).  Bavlněné tričko, vlněný svetr, viskózový šátek, vlněná čepice či šála… pozor na barvu parfému! Rozptylujte! Funguje to potom jako tyčinky v room fragrance: pomalu pouští molekuly okolo vás a dokážou významně posílit siláž parfému(i výdrž).

CO TO JE sillage parfemu projekce

Má na parfém vliv “chemie těla”?

NE! Pokud by měla, byl by to průšvih, velký průšvih: znamenalo by to, že se chemikálie v parfému na vaší pokožce mění v nějaké neznámé látky a tomu se snaží parfumerie ze všech sil zabránit. Hrozí vznik alergenů, patogenů…takže: ne. Váš pot ani složení mikrobiomu pokožky nemá vliv na vyznění parfému. Jestli vám parfém “na kamarádce voní a na mne ne”, tak je na vině právě siláž: vy na své kůži, blízko nosu cítíte prostě něco jiného, než metr a půl od kamarádky.

Všechny moderní (evropské) parfémy jsou chemicky stabilní!

Co to je “dobrá sillage parfému?”

Takže: to záleží na vás! Chcete vonět sami sobě, nebo i pro ostatní? Má o vás být vědět až za rohem?

 

Jak vyzkoušíte, zda má váš parfém dobrou sillage?

Zkouška na vlastním těle je důležitá, abyste věděli, jak se s vůní snesete. Ale jak to udělat, abyste si vyzkoušeli, jak silně, dobře a dlouho budete vonět ostatním, tedy jakou sillage a projekci má váš parfém? Pokus!

Vyvětrejte místnost, zavřete okna a dveře. Nastříkejte parfém na nějaký savý materiál: papírový kapesník, šátek, polštářek, bavlněné tričko… a odejděte z místnosti a zavřete za sebou dveře. Vraťte se za deset minut, za půl hodiny, za hodinu…a pokaždé ucítíte směs složek, tak jak budete vonět pro okolí v tom čase po navonění.

A jak poznáte, že je sillage kvalitní: měli byste cítit bohatou směs různých složek (ne jen jednu dominantní ingredinci), a ta směs v čase mění své vyznění: parfém se tzv. rozvíjí. To jsou známky kvality parfému.

Které parfémy mají dobrou sillage?

Obecně se dá říci, že parfémové vody (EdP) mají bohatší sillage a větší projekci, než toaletky (EdP). Je dobrým zvykem, že EdP nejsou jen “zředěné” parfémovky, ale mají jiné složení, právě proto, aby měly třeba výdrž i projekci, ale aby v siláži poskytovaly jiný, svěžejší zážitek.

Z parfémů, které mají hezkou sillage doporučuji zkusit například tento  Baccarat Rouge 540/ KURKDJIAN s gurmánsko-dřevitou siláží, nebo 1888 / Xerjoff se santálově-mléčnou stopou, či Mon / GUERLAIN, který je známý právě pěknou zaoblenou stopou růže.

Skvělou sillage s moderovaným dosahem (nízkou projekcí) má Nivea EdT – krásná vůně pokožky, která je velmi intenzívní, ale taky velmi intimní.

Čisté parfémy jsou pak udělané tak, aby měly ohromující siláž (často se do nich používají pravé, přírodní, intenzívní ingredience), ale jejich projekce byla moderovaná, aby se držely u těla (proto se často říká, že č. p. je “dobrý do postele”).

I ohromující siláž čistého parfém u nás můžete zkusit, například No. 5 parfum / CHANEL anebo nový J´adore L´Eau / DIOR, který má vysokou koncentraci a ohromující sillage i projekci.

Naopak vůně se slabou sillage, ale dobrou projekcí (voní slabě, ale jdou do daleka) jsou typicky kolínské – například moje oblíbené 4711 cologne.

Hezky voňavý zbytek týdne!

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. Zdroj úvodního videa a fotky lodi: Canva.

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..