• L´ARTISAN PARFUMEUR: boutique v Rue de l’Amiral v novém a příběh značky

Když v roce 1976 zakládal chemik a parfumér Monsieur Laporte značku L´Artisan Parfumeur jako protest proti komerci a degradaci parfumerie, návrat ke kořenům a umění 17. a 18.století ve Francii, ve snaze zachovat parfumerii jako mistrovské řemeslo, uměleckou formu, nemohl tušit, jak mu bude doba nakloněna. Jean-François Laporte se považuje za zakladatele niche parfumerie. Za prvné nezávislou značku se považuje Diptyque, ale ten se zabýval především bytovou parfumerií. Laporte se vrhnul na vývoj a výrobu vůní poté, co v roce 1972 založil veleúspěšnou kosmetickou značku Sisley. Se stejnými nároky tvořil své vůně, zezačátku soliflorní kompozice. Značka měla obrovský úspěch, což znamenalo vliv zákazníků na produkci a zákonitou modernizaci vůní.

L´Artisan Caligna romana granatova

Koncept značky se změnil, a po deseti letech Laporte firmu prodal dámám z vedení. Tvůrci vůní se stali zkušení  parfuméři, absolventi klasických francouzských parfumérských škol, s praxí a vizí. Monsieur Laporte otočil svůj zájem k ještě hluběji do minulosti, k vyšší formě parfumerie: v roce 1976 otevřel dům Maître Parfumeur et Gantier, jehož programem bylo zpracovávat suroviny klasickými cestami tak, aby vyzdvihl jejich přirozené vlastnosti, aby dosáhl u lidí dojmu prožitku ze skutečné vůně ingrediencí. Do sortimentu patří nejen samotné parfémy, ale i předměty adorované dvorními dámami Ludvíků: jemné kožené parfémované rukavičky, pot-pouri, bytové vůně… V roce 1988 Laporte zemřel, ale jeho značky prosperují.

Pařížský butik L´ARTISAN PARFUMEUR

Přináším vám pár fotek z prvního butiku, který Monsieur Laporte pro L´Artisan otevřel. Letos na podzim proběhla rekonstrukce a modernizace, která je velmi citlivá, přestože je interiér moderní (předešlý vzhled najdete tady), zachovává si přívětivost a je protikladem nabubřelosti a chladu nového La Maison Guerlain. Butik najdete hned za Louvrem, v 2 Rue de l’Amiral de Coligny.

l artisan parfumeur paris

Nové trio Bertranda Duchafoura je úžasné: recenze Déliria a Amour Nocturne již tady najdete, Skin on skin chystá kolegyně Blackmola. K němu vám řeknu jednu věc (kterou Mola neví, protože nezná Traversee): je to rozšíření Traversee du Bosphore. Bertrand použil stejný základ a vystavěl na něm poměrně složitou a pohyblivou nadstavbu z kůže a likérů. Skin on skin se mi zdá zajímavější a bohatší; cenově vycházejí v podstatě stejně, Traversee patří k těmm dražším v linii. Já bych je řadila tak, že Skin na večer a Traversee na den a nemusíte si ani do kina převlíkat tričko. Prostě do práce spíš v Bosphoru.

l artisan paris

Dobrá zpráva! Do L´Artisana jsem šla s úmyslem zachránit něco z končících vůní: Traversee, Timbuktu, Dzing!, Coeur de Vetiver Sacré…a tam jsem zjistila, že vůně nekončí, ale přesouvají se do “perfumers library” (to je ten úl v čele butiku), ve které už jsou uloženy všechny číslované toaletky, a budou navždy dostupné ve všech francouzských buticích. Ukončení se týká jen jejich prodeje mimo libraries, tedy u dealerů a přes net.

l artisan paris

BTW: věděli jste, že flakon L´Artisan je sedmihran, heptagonal, což má zcela mystiské poselství, spojené se smysly a živly, anebo jste si jako já dlouho mysleli, že je to osmihran, he?

L´Artisan

L´ARTISAN PARFUMEUR

podpis_ROM

Galerie z boutique ve vánočním provedení. Vkusné, že ano?

Navštívíli jste někdy L´ARTISAN PARFUMEUR?

Romana

You may also like...