• Jak rozchodit nos

Už to máte za sebou, nebo jste v pořadníku?

Vypadá to tak, že většině z nás se nevyhne infekce, spojená se ztrátou čichu. Jak se máte bránit, to víte. Jak se máte léčit, snad vědí nebo budou vědět doktoři.

A jak pak trénovat nos? To ví Frangipani. Logicky.

Čichový trénink – proč jen po covidu?

S čichovým tréninkem nemusíte čekat, až se budete se snažiz o obnovení čichu po covidu. Můžete začít trénovat s cílem lépe rozeznávat tóny vůní okolo nás a tím si vychutnávat dřív neidentifikované tóny. Obohatí vás to.

Co se děje s nosem při infekci

Zatím (mi) není známo, jaký mechanismus způsobí ztrátu čichu. Jeden z nejpravděpodobnějších výzkumů říká, že koronavirus vstupuje do těla přes čichový nerv a přitom zablokuje funkci podpůrných enzymů čichových neuronů.

Dobrá zpráva je, že při tom nejsou poškozeny samotné neurony, ani není příčina mozková, jako se stává třeba při horečkách a úrazech (ta ztráta bývá i nevratná). Další dobrá zpráva je, že čich se vrací do několika týdnů až měsíců po uzdravení, a jestli chcete i korona bonus: skoro polovina vyléčených říká, že se jim vrátil v mnohem lepší a ostřejší formě. Pro ty, kdo se přece jen obávají, nebo chtějí renovaci urychlit, přináším pár tipů.

Nejsem lékař ani terapeut, ani lékárník (přestože babička byla zklamaná, že jsem po ukončení školy nenastoupila do lékárny, když jsem vystudovaná magistra), takže následující rady nejsou návody jak léčit anosmii. Jde o cviky a kroky, jak cvičit čich k vyšší dokonalosti, nebo jak ho obnovit čich po obvyklé rýmě a nastydnutí. Nespoléhejte na zázraky a babku kořenářku, jestli vám něco je, mazejte k doktorovi!

1. Posilovna pro nos 4×4

Receptory je třeba trénovat: stejně jako ve fitku. Ostatně i parfumérka Viktori Minya říká, že nos je sval. Když trénujete nějaký sval pravidelně, zesílí, zbytní, zkrásní a je připravený fungovat. S nosem je to podobné. Navíc je dobře si ho pořád kalibrovat “na normál”: víte, jak se vám zdá, že už ty voňavky vašeho mládí nevodí, jak zamlada? Ani ne. Spíš jste si překalibrovali nos (a mozek).

Cvičení: vyberte si 4 oblíbené aromatické potraviny. Třeba pomeranč, citron, mátu, med, sypaný čaj, bylinkový čaj, zrající sýr, perníkové koření, kmín, čerstvý chleba, kakao… ale hlavně kávu. Mletou nebo presso, to je na vás. Káva je jednou z nejvýraznějších vůní a bývá prý často první, kterou po ztrátě čichu lidi ucítí. Podmínkou je, aby všechny 4 potraviny měly variabilitu – tedy ne vyrobený prefabrikát s jedinou syntetickou vůní (bonbony, paštika, salám, ovocný čaj, tavený sýr…). Tuto čtveřici čichejte 4x denně podobu 30 sekund každou, vždy ve stejném pořadí a snažte se při tom rozeznat tóny: sladký, kyselý, svěží…

S tréninkem při ztrátě čichu začněte okamžitě, když přestanete cítit. A skončete, kdy chcete, až se vám bude zdát, že cítíte dostatečně.

Při tréninku zlepšování čichu je správný okamžik ten, až začnete rozlišovat v jedné vůni více tónů, anebo rozeznáte se zavřenýma očima dvě mandarinky od sebe – poznáte nuance ve vůni. Váš nos bude v tu chvíli nadržený k poznávání a vychutnávání nových nádherných vůní.

Pozor! Pokud fakt necítíte, věnujte se opravdu jen potravinám, nepoužívejte silné a agresívní látky! Jako třeba parfémy, odlakovač, chemikálie, desinfekci, vřelé nápoje… že je necítíte, neznamená, že je nečicháte! Hrozí poškození sliznice, otrava atp. Jste dospělí, tak víte...

2. Obnovení paměťové stopy

Ano, ano, je to tak, vůně máte spojené s emocemi, vůni dětského pokoje, matčiny kosmetiky, babičky zahrady, benzínky nebo deště v létě… nezapomenete. V mozku vám to dělá pěknou paseku, protože vám známý pach může v nanosekundě změnit náladu a vy ani nevíte, proč jste se nad laskonkou rozplakala dojetím, než vám dojde, že jste si vzpomněla na první randění.

Selektivně si pamatujeme lépe emocionálně příjemné pachy – vůně spojené s příjemnými zážitky. Je to důležité pro identitu naší osobnosti, stejně jako dobré vychování. Při ztrátě čichu nehrozí, že se ztratíme hodnotový žebříček a stane se z nás vyvrhel bez zásad – naopak, můžete svou duši kultivovat tím, že si budete z paměti navozovat příjemné emotivní stavy a rozpomínat se na jejich vůně.

V případě ztráty čichu tedy máme šanci díky paměťové stopě v mozku vyprovokovat nos k tomu, aby hledal k vizuálnímu vjemu vůni, rozpohybovat ho a opět kalibrovat: růže voní pořád jako růže. Jako maminčin záhon.

Pokud nacvičujete dokonalý čich, je důležité si svoji stupnici stále pilovat, jako ji piluje celý život špičkový klavírista.

Cvičení: kdykoliv můžete, přivoňte si k věcem, o kterých dobře víte, jak voní a snažte se vybavit si jejich uloženou vůní. Teď čtěte pomalu: váš nejmilejší parfém………. podrážky gumáků………. mokrý kašmírový svetr………. upečený chleba z trouby………. štrůdl………. dětský šampon………. noční krém………. prášek na praní………. mýdlo s jelenem………. zubní pasta………. lilie ve váze………. whisky………. list muškátu………. kmín………. nová kabelka……….vanilkový pudink…… skořice………. jablko………. jahoda………. maďarský salám.

Vybavují se vám ty vůně, jen když to čtete? Stejně tak to bude fungovat, až ty věci uvidíte. Obnovujete pachovou vzpomínku a mozek vyzývá nos, aby se probral a začal zase plnit své povinnosti.

3. Regenerace nosní sliznice

Přestože podle té teorie z úvodu není třeba nosní čiva po kovidu regenerovat, protože nejsou poškozena, já vám doporučuju, abyste nosní dutinu hydratovali. S kovidem bývá spojené nastydnutí a rýma, takže vysušený nos asi mít budete. Pokud cvičíte za účelem zlepšení čichu, měli byste si nos udržovat ve formě trvale, hlavně v sezónách klimatizace a rýmy. Hydratovaný nos je šťastný nos.

Cvičení: kupte si Vincentku v nosním spreji (nekupujte Vincentku s rozprašovačem, ten se rychle ucpává kvůli vysokému obsahu minerálů – pořiďte si takovou tu gumovou násoskou, jako bývá na nosních kapkách). Vincentka je hydratační zázrak: jednak má podobnou hustotu jako krev, dokáže prostupovat membránami buněk a přinášet do nich vodu a minerály (čau doktoři 😉), ale taky díky obsahu hořčíkových solí váže na povrchu vzdušnou vlhkost. Používejte podle návodu, několikrát denně a klidně si s tím přestříkněte tvář nebo makeup pro viditělné i pocítitelné osvěžení.

Pozor: Vincentka v nosním spreji je upravená a neměla by se doplňovat Vincentkou z lahve nebo pramene. Tu použijte k napařování nebo na čištění pleti. Skvělá věc je stříknout si pořádnou dávku minerálky nad sebe, nechat dopadnout na tvář a nadechnout se.

4. Neiritujte nos

Nechte ho odpočinout a soustředit se na krásu. To platí pořád, ať už jste po nemoci nebo zdraví.

  • přestaňte hulit
  • nepalte svíčky a kadidla
  • vyhýbejte se prašnému prostředí
  • nečichejte benzín, odlakovač, ředidla, Savo..

Ne, že by při regeneraci vadil přímo zápach, je to jen forma vůně (však si vzpomeňte na váš první zážitek s oudem). Ale hodně těch nelibých pachů je toxických (kouře, čistítící prostředky) – a vy s ucpaným nosem nejste schopni posoudit, kolik toho do sebe dostáváte. A nebo jsou dráždivé a hrozí, že vaše snaha bude zabitá jednou mentolovou cigaretkou (i když to už se asi neprodává, že?)

 

5. Vitamín B12

Zmiňuje se i v souvislosti s regenerací organismu po covidu, ale v tomhle seznamu je z jiného důvodu. Nedostatek B12 způsobuje oslabení až ztrátu čichu. Neberte pilulky, opravte si životosprávu.

Jezte živočišné bílkoviny: mléčné výrobky, hovězí a kuřecí maso, játra, ryby, škeble, vejce a droždí…

 

 

6. Věnujte pozornost chuti

Říká se, že při kovidu ztrácí lidi čich a chuť. Ale pozorní čtenáři blogu vědí, že chuť je vlastně asi z 85% čich. Jen na ten zbytek připadá: jedna ze čtyř základních chutí (sladká, slaná, hořká, kyselá), struktura jídla (měkké, hladké, drsné, křupavé, tekuté..), teplota a další faktory (třeba “chuť umami”, vnímavost na glutaman) atd. Vůně jídla přichází do nosu vnitřkem z úst (tomu říkáme aroma).

Cvičení: vybírejte si aromatická jídla a nápoje. Před tím, než vložíte sousto do úst, pořádně zblízka a zhluboka si přivoňte. Pořádně znamená: zblízka, zhluboka a dlouho, abyste získali do nosu co nejvíc molekul vůně a vystavili ho co nejsilnější projekci. Nejen, že tím obnovujete propojení vůně a chuti, ale pomáháte prohloubit pamětové stopy (viz níže).

A proč je to důležité v tréninku po kovidu? Protože když se urputně soustředíte na nos, můžete přehlédnout první slabé úspěchy. Vnímání aromatu je mnohem komplexnější, takže vás může na návrat čichu upozornit daleko dřív (trkne vás to nosu, doslova) – zkrátka: jakmile se vám začne vracet chuť, znamená to, že je čich nazpátek.

Pokud čich tréninkem zlepšujete v normálním režimu, odmění se vám vás nos i zlepšením chuti: vaše gurmánské zážitky stanou mnohem záživnějšími.

 7.Voňavky!

Takže hlavně nezapomeňte na sedmý tréninkový krok: vyberte si nějakou krásnou vůni z našich recenzí a zkoušejte…

 

Obnovení čichu po covidu

Provonět si prostor okolo sebe je fajn, ale nezapomínejte, že pachy, které přijímáme pasivně (vůně druhého člověka, osvěžovač vzduchu, zpocený kolega…), nejsou dost silné na cvičení nosu. Navíc nejsou nikdy stejné – kolegyně je sice navoněná každý den stejně, ale někdy se umyla jasmínovým mýdlem a jindy levandulovým, změnila kondicionér, vyprabné oblečení, další různě navoněné kolegyně, vytepovaný koberec v kanceláři, vyteklá propiska, smog, lidi namazaní opalovákem, zapálená cigareta, aromatické jídlo…vždy přijímáte různý mix pachů a vůní. Je to příjemné, žít v barevném světě voňavých molekul.

Přeju všem zasaženým brzké zotavení a těm dosud šťastnějším aby u toho zůstalo a trénink jim posloužil k lepšímu vychutnání krásných vůní.

 

 

 

Použité zdroje:

https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/103355/denik-nakazeneho-ztratil-jsem-cich-a-chut-sbohem-smysly-mel-jsem-vas-rad-proc-a-jak-se-to-pri-covidu-stava.html; www.wikipedia.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..