• Le Muguet de Rosine / LES PARFUMS DE ROSINE, konvalinka vskutku intimčo
Les Parfums de Rosine založil jako svoji parfémovou pobočku slavný pařížský krejčí Paul Poiret. Šily u něj ty nejkrásnější a nejbohatší dámy Paříže. Šaty od Poireta poznáte snadno: jejich inspirací byly růže: sukně a bolerka ve tvaru složených květů a okvětních lístků a často zdobily oděv jako potisk, výšivka nebo brož. I barvy šatů obvykle odpovídaly paletě květů a listů růží.
V době, kdy se Lalique s Cotym rozhodli, že parfém je věc denní spotřeby (můžete si přečíst ZDE), ne vzácnost, napadlo Poireta, že ke každé róbě patří taky vůně růže. V roce 1911 založil značku Rosininy parfémy, pojmenovanou po své krásné dceři. Hezká slovní hříčka a krásné jméno pro značku parfémů s vůní růže, že? Poiret tím založil tradici “designérských parfémů”, která dnes vzkvétá: dokážete jmenovat jedinou značku oblečení, která nemá svoje parfémy? Pamatujte si, že první byl Poiret!
Bohužel původní Rosinky nepřežily velkou krizi a až v roce 1991 Marie-Hélène Rogeon, potomek slavných parfumérů z Montpelieru, rozhodla zvednout značku ze země. Její předci spolupracovali s Paulem Poiretem na výrobě parfémů a Marie-Hélène chtěla navázat a pokračovat: vyrábět klasické parfémy s vůní růže. Přesněji růží: inspirací jí mimo historie byla její zahrada se 300 druhy růží. A inspirovaly ji i nevonící květy: například růže Ballerina nevoní, a tak jim Marie-Hélène vůní vymyslela. Další hezká slovní hříčka, Rosinky z řady Ballerina sice mají baletní sukýnky, ale nejde o vůni baletek ani pro baletky.
To je to, co na niche milujeme: hravost, vlastní názor, jemná infantilita na úkor byznysu, nedokonalost marketingu, žadné budování značky- ale když mě teď něco napadne, tak si to udělám a žádný markeťák mi nebude říkat, že mám držet linii brand.
Marie-Hélène taky otevřela oldschool butik v Palais Royal v Paříži (můžete si o něm přečíst TADY, najdete tam i video), který tam dodnes (2023) najdete. Já jsem měla to štěstí, že mne tahle odvážná parfémová ženská kdysi ještě obsluhovala. Bohužel zemřela v roce 2021 a značku převzal syn Louis Rogeon, který s ní už 15 let spolupracoval. Věřím tedy, že jedeme dál beze změny…
Jak voní Le Muguet de Rosine?
V roce 2015 uvedli Le Muguet jako limitku. Jenže limitka nelimitka, lidi si ji zamilovali a tak už na pultě zůstala. I já miluju konvalinky!
Soliflor konvalinky, která je sestavená tak, aby poskytovala jednoduchý živý obraz opravdové a veselé květinky v zahradě.
Začátek zaujme módní sladkou hruškou, krásně kontrastující s čistou konvalinkou a svěží, živou jarní růží. Wow, moderní konvalinka a taková výrazná…a pak se stane NĚCO. Pak nastoupí jasmínek.
Lidi říkají, že v ní jasmín necítí. Ale myslím, že tam je a je ho dost, jen trochu převlečený. V kompozici totiž výrazně chytíte ne květy jasmínu, ale INDOLY, svíravý, nahořkle zelený pach zvadlých zelených listů. Indoly voní jako hniloba, pot nebo stará voda ve váze.
Je zajímavé, že zde jsou, protože moderní parfumerie se jim snaží striktně vyhýbat a už se s nimi skoro nesetkáte. Je to škoda, protože dodávají každé vůni živost, živočišnost a to je přesný protipól moderní, syntetické čisté parfumerie. Takže cože? Z roku 2015? V tomto okamžiku vůně zestárla o 60 let. Mnoha lidem se kvůli indolům bude zdát tahle konvalinka OLDSCHOOL. Mladým holkám ji do ruky nedávejte, nepochopí (nabídněte jim nevinnou sterilní Muguet Porcelaine / Hermessence).
No a samozřejmě pro mne je toto přesně ten moment, který mě na Muguet de Rosine zaujal. Do příchodu indolů šlo o obyčejnou hezkou konvalinkovou vůni, ale indoly dodaly něco, kvůli čemu se za tou paní ohlédnete. Nespadly jí kalhotky?
Výdrž a intenzita Le Muguet de Rosine
Bohužel je trvání první, intenzívní fáze dost krátké, desítky minut. Bohužel pro mne, protože já mám ráda, když vůně trhá dlažbu. Pro ženské, které hledají jemnou klasickou konvalinku ale právě nastává jejich éra: Le Muguet de Rosine se položí do pozice jemné sladko-kyselé hrušky s konvalinkou a růžičkou, velmi, ale VELMI, zastřené suchým, prachovým pižmem. Neplést prach a pudr: tohle pižmo voní spíš jako bílo-šedivý semiš. Velmi intimní, tělová, indoly splynuly s vůní vaší kůže do ztracena. Tak tomuto já říkám nevinná postelovka. Pomůže vám se v padesáti zase v ložnici červenat jako osmnáctka.
V této intimní poloze už dojede až do konce. Žádné převraty, které předvádí na začátku, už se nekonají. Takhle způsobně se má chovat niche parfém: ukázat několik nálad, několik tváří… Bohužel pro mne je diskvalifikací ten slabý dojezd, čekala jsem větší výkon. Ale myslím, že pro ženy, které mají rády “intimčo”, může tohle naopak být cesta ke konvalince, které dosud říkaly “bolehlav”.
Kde koupíte Le Muguet de Rosine / LES PARFUMS DE ROSINE
Samozřejmě v butiku v Paříži a v síti jejich prodejen. Já osobně vám ale doporučuju začít tím, že si koupíte SADU VZORKŮ na jejich webu TADY – v sadě jsou podle popisku VZORKY VŠECH VŮNÍ ZNAČKY, stojí pouhých 25€ a poštovné je zdarma.
Kdo by chtěl nějakou podobnou vůni, kde najde jemnou kombinaci konvalinky a hrušky s pižmem, doporučuju moderní Springtime in a park / REPLICA MARTIN MARGIELA na Notinu zde. Pro SLOVENKY má Notino dokonce kabelkovou verzi 10 ml.
Pokud vaše srdce touží po klasické oldschool konvalince, zkuste noblesní Lilly of the Valey / Penhaligons na Vivantisu ZDE (SLOVENKY najdou vůni ZDE) anebo úplně lehounký tělový závoj použijte můj oblíbený výrobek – tělový pudr Lilly of the Valey / YARDLEY, koupíte ZDE (SLOVENKY opět odkaz ZDE). Tedy klidně i Slováci, samozřejmě, pardon! 🙂
Máte už nějakou Rosinku? Nebo byste chtěli zkusit?
A kdo ještě nehlasoval pro nejprotivnější ingredience, tak to určitě udělejte TADY!
Hezký zbytek týdne!
Občas hledám růži pro muže…a vzpomenu na parfémovou moudrost pana Derada…takže od PdR jsem zkoušel Elog du Vert…a lìbila se mi. Jednoduchá, svěžì, přìjemná, pro mě žlutá, nešlechtěná v zelenkavém keřìku na oroseném záhonu kde plìt netřeba. Jako muži mi přijde nevtìravě pohlavně neutrálnì přitom oduševnělá. Mladistvá s přidanou hodnotou.