• ESCENTRIC MOLECULES: Escentric 01 (empatická vůně)

Znáte povídku Marťan z knížky Marťanská kronika Raye Bradburyho? Bradbury byl vizionář, psal o budoucnosti, modernizaci společnosti, demokracii, kolonizaci vesmíru a taky o parfumerii 21. století. Já jsem našla vůni, o které píše v téhle povídce: jmenuje se Escentric 01 / Escentric Molecules a tady je její recenze.

Originální niche parfémy XERJOFF koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10%.

 

On to tedy asi nevěděl, stejně jako nevěděl Leonardo že jednou budeme lítat v tryskáčích, ale vzpomeňte, o co šlo v povídce (najdete tady v Knihovně zdarma) (str. 121): starší pár, manželé LaFargeovi, se po smrti syna Toma odstěhovali na Mars, aby tam začali nový život. Jednoho dne je navštíví podivná postava, v níž LaFargeovi poznají mrtvého syna.

Tom s nimi žije na farmě, matka se tváří, že Tom nezemřel. Otec po rozhovoru pozná, že jde o Marťana s nevídanou empatickou schopností, díky které se může přeměnit v toho, na koho člověk, se kterým je v kontaktu, právě myslí. Matka chce navštívit město, aby navrátilce ukázala přátelům, Marťan se tomu usilovně brání. Nakonec ho LaFargeovi přemluví, když otec slíbí, že bude Tomovi pořád nablízku.

Jenže Tom se ve městě ztratí, LaFarge ho usilovně hledá, když se doslechne, že jejich známým se vrátila zemřelá dcera. Otec ví, co se stalo, přemluví dívku Toma k útěku z města. Všichni, koho cestou potkají, ale v Tomovi vidí své zmizelé, lidi, kteří dávno zemřeli nebo je opustili. Tom se neustále přeměňuje v jiné a jiné lidi, podle toho, co cítí lidé, kteří s ním přidjou do kontaktu… zbytek neřeknu, nechci vám pokazit zážitek z povídky, pokud jste ji nečetli – a hlavně o charakteru Escentric 01 už bylo řečeno vše: každý v ní cítí, co chce. Každý si v ní najde, co má rád, a někdo ji necítí vůbec.

recenze escentric_molecules

Recenze Escentric 01 / Escentric Molecules

Asi víte, o co jde: podivín Geza Schoen vytvořil kolekci vůní, jejichž základem jsou moderní syntetické molekuly, které se proslavily v moderní parfumerii. Nabízí je buď samotné, anebo v lehkém mixu se složkami, se kterými je obvykle potkáte. Excentric 02 je látka IsoEsuper v kombinaci s kosatcem, pepřem ze Srí Lanky (což je TADY) a citronem z Amalfi.

Citron přímo v Amalfi

Lacinou chemikálii Iso E super proslavila Light Blue / Dolce&Gabbana v roce 2001. Flakonek s modrým víčkem byl první, který odvážní Domenico a Stefano dovolili naplnit tímhle novým super-dryjákem. Ona to nebyla tak úplná novinka, do té body se Iso E Super používala jako přísada čistících prostředků, deodorantů, osvěžovačů vzduchu a kosmetiky, které měly vonět svěže, mořsky nebo citrusově, takže D&G jen využili její oblíbenosti a všeobecné přijatelnosti. Ona sama (prý) nevoní; jen zvýrazňuje svěžest a vzdušnost jiných složek. Vzpomínáte si, co jste si mysleli, když jste si poprvé čichli k Light Blue? Já ano. Moje sestra ji dostala od dovozce vůní do ČR, když ještě neležela na pultě našich parfumerií. Nic jsem o ní nevěděla, byla jsem zvědavá a první, co mi blesklo hlavou “To přece dobře znám to je TA krásná vůně….čeho?” Jo, všichni ji známe. A dokonce i ti, kdo si myslí že v žádném případě, protože je kosmetika nezajímá: Iso E Super se přidává jako tvrdidlo do těsnící polyuretanové pěny.

Dalším faktorem, proč vám bude připadat povědomá, je že se dnes vráží do lecčeho, nebo spíš do všeho. Ve věku módy svěženek, mořských vodních a pepřových vůní to jinak nejde. Vůně se pak nejen sjednocují na společném bodě, takže vám připadá, že je všechny znáte a je to nuda (to je pravda), ale Iso E Super pak na vás působí jako starý kámoš, na jehož jméno si nemůžete vzpomenout.

recenze escentric_molecules

A jak je to s “nevoňavostí“: prý sama nevoní. Píšu prý, protože já ji citím a řekla bych, že jsem na ni citlivá, možná ISO-E-super-citlivá. Vyčenichám ji na míle, stejně jako durian, na rozdíl od něj z ní ale neblinkám. Její pověst o ní ale říká, že ji lidé necítí, nýbrž vnímají a že bez jiných složek je neviditelná, že je pouze kondicionér, zvýrazňovač, dodává vzdušnost, perlivost, svěžest, vlhkost, ale také dřevitost a cedrový tón (tohle já necítím, místo toho mám hořkou mízu). Geza jako první vyrobil vůni Molecule 01, o které říkal, že nevoní, že jen ovlivňuje čichová centra v mozku. Proto k ní později přidal složky, aby vznikla Escentric 01 a lidi si to užili. Považuju to za marketing: já-ji-cítím.

Takže – jak voní Escentric 01 s obsahem 65% Iso E Super? Je jasné, že charakterem je to super-svěženka. Ale o čem to je? Každý z mých známých, kdo si čichnul, cítil něco jiného, stejně jako viděli lidé v Marťanovi svoje příbuzné. Někdo tedy dokonce nic. Sebrala jsem pro vás dojmy manžela, kolegů, přátel a moje, protože vůni komplexně popsat neumím:

 • pepř: pálivý silný pepř s feferonkou, neustávající, řezavý, který donutil (jinak otrlou) kolegyni k pláči
 • ráno, léto, horko, otevřené okno do zahrady s rosou, vstanu, osprchuju se a dám si na terase citronádu s ledem
 • Light Blue, Light Blue, Light Blue, prdlačky jabko, tohle to bylo
 • nemáš na sobě tu Pradu?
 • tyjo, to znám, to smrdí jako moje nové potápěčské boty
 • to je strašně hezké, to voní jako větřík v Chorvatsku
 • nic necítím, nevoní to
 • něco po holení?
 • to je strašně chlapské, jak to můžeš nosit!
 • celé roky si lámu hlavu, co za hořkou složku voní v Light Blue – myslela jsem si na kadidlo…na bergamot…na mandarinkovou kůru…a konečně bingo!
 • to voní jako můj Eclat d´Arpege /Lanvin…ne, jako Light Blue, co jsem nosila před tím…vlastně bych ušetřila, kdybych místo těch všech nosila tohle?
 • tablety do myčky
 • ty na sebe stříkáš vodku? Neředěnou vodku?
 • už chápu, co Jean-Claude Ellena myslí tím, že chemie je mnohem bohatší, než příroda
 • máš ten krásný pepř na sobě zase? (Poivre Samarcand)
 • nooo, takový obyčejný…laciný
 • fermež! co? lak na rakve! cože? fernet!
 • guma na gumování ve škole…taková ta voňavá s obrázkem…čínská…školní guma prostě
 • pepř s něčím kyselým, citron to není, s octem? s bílým vinným octem! moc dobrý dressing

Tož tak.

Našli jste se?

Popisovanou vůni Escentric Molecule / Escentric 01 koupíte ZDE.

podpis_ROM

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

You may also like...

3 Responses

 1. derad napsal:

  Má to úžasnou výdrž. Více než den, dvě sprchy a pořád to cítím na kůži.

 2. dzona napsal:

  Jistého času jsem se pomocí těch iso-vysokoprocentních parfémů pokoušela tuhle složku vyčuchat. To, co jsem tam našla společného, opravdu spíš vytvářelo pocit, že to zabírá prostor než voní. Tak trochu jako pižmo. Bylo to jako poslepu se blížit nosem k suchému vyhlazenému dřevu, takové ty první šimravé signály, že tam je. Za tím byla i ta svěžest, ale pro mě už zůstlo typické tím šimráním.

  P.S.: Miluju Bradburyho. Jako psycholog byl geniální, všechny jeho sci-fi jsou o lidské psychice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..