• Recept na Vánoční parfumérský likér: DARK BOURBON VANILA

Správný fanoušek vůní má na Vánoce vyvoněný byt cukrovím, svíčkami a pečlivě vybranými čistícími prostředky. Ale tím už dnes nikoho neohromíte. Nabídněte návštěvám unikátní Vánoční parfumérský likér! Jemný nápoj s nízkým obsahem alkoholu, který provoní patro zevnitř ingrediencemi, které milujeme v parfémech. Mám jednoduchý recept na parfumérský vánoční likér s intenzívní chutí vanilky a podporujícího koření: DARK BOURBON VANILA.


Parfumér, když vytváří vanilkový parfém, se zamýšlí nad jeho konečným vyzněním a podle toho volí ingredience. Chce mít gurmánský parfém, který připomíná vanilková zmrzlina nebo karamelová zákusek? Pak volí vanilku a syntetickou složku ze “ethylmatlolové” skupiny, které dodávají karamelové aroma. Pro parfém s vůní makronky kombinuje vanilku a tonku. Aby dosáhl letní, veselé vanilkové vůně, přidá k vanilce cistrusy a tóny sladkého ovoce. Ale my si uděláme něco, co najdete například v parfémech Shalimar: vanilku s vanilínem a tonkou.

Pro intenzívní pocit z bourbonské vanilky parfuméři kombinují extrakty z pravé vanilky se syntetickou vanilkou (vanilinem). Z přírodní vanilky se získávají různé ingredience a to, čím se proslavil Guerlain, je vanilkový extrakt v alkoholu, občas ho můžete najít v článcích jako “vanilková tinktura”.

Přírodní vůně vanilky je jemná, květinová, komplexní – skládá se z 200 vonných látek. Ale náš nos je zvyklý, zejména u potravin, na pronikavé, řezavější aroma. Toho se dosáhne kombinací se syntetickým ethylvanilinem, který se s přírodní vanilkou fantasticky doplní a vytvoří hutný obláček.

Abychom podpořili jemnost a něhu vanilky, naboostujeme si likérek suše sladkým kardamomem. Parfémům dodává nadýchanost, likéru dojem našlehanosti.

Tonka vyčaruje dezertní mandlovo – oříškovou chuť.

Přírodní vanilková tinktura bývá mírně fermentovaná. Jako správný parfumér si poradíme přidáním jiné složky, která tento dojem vytvoří: aby byla naše vanilka “dark”, temná, ztmavíme ji silným černým espresem, které dodá hořké, gurmánské tóny i krásnou barvu a medem pro pocit zemitosti. S espresem mějte opatrnou ruku!

Recept na vánoční likér s vanilkou:

Ingredience na 0,7l nápoje:

Med, mléko a cukr zahřejeme v hrnci na 80 stupňů, nevařit! Vypněte teplo, přidejte kardamom, tonku a vyškrábaný lusk. Zbytek těla z lusku nezahazujte!

Nalámejte do mléka čokoládu a každých 5 minut důkladně promíchejte metličkou. Pozor! Určitě chladnutí neurychlujte, nechlaďte v ledu a podobně, a míchejte pravidelně! Čokoláda by se vysrážela do bílých vloček másla bez chuti, není to hezké a nepochutnáte si na nich.

Jakmile směs vychladne na pokojovou teplotu, přilijte rum a je čas na mravenčí parfumérskou dokončovací práci, doladění parfémové báze. Přilejte půlku dávky espressa a ochutnejte. Pokud se vám zdá likér málo sladký, přidejte med. Pak přidávejte kávu po lžičkách, až budete spokojení – pozor, káva nesmí přerazit chuť koření!

Pořiďte si nějakou skleněnou dekorativní lahvičku, já mám TYHLE uzavíratelné, mají je i tady v Tescomě, ale moc se mi líbí tyhle lahve Erik a Clip. Do láhve vhoďte jeden vyškrábnutý lusk a přelejte tekutinu i s kořením. Dejte vychladit do ledničky, nejlepší je tak za tři dny (ale to nechoďte ochutnávat).

Na co si dát pozor:

Určitě nepřidávejte víc koření, je tam toho dost a dost! Je tam toho tolik, že chlapi vám to upíjet nebudou.

Nezapomeňte, že studené potraviny mají horší chuťový přenos, takže i když se vám hned po uvaření bude zdát likér moc voňavý s moc sladký, ve ledničkové teplotě ztratí intenzitu.

TIP na servírování:

Likér můžete nalít na kostky ledu ve sklenici. Nezapomeňte před nalitím protřepat, nemíchat – máte v rukou přírodní vanilku a její zrnička se usazují na dně. Pokud už máte napečeno, položte do skleničky na hladinu vanilkový rohlíček, jestli jste dobře letos pekli a máte ho nadýchaný, bude plavat. Nezapomeňte přidat lžičku.

Indikátor brždění: jak se zjeví vršek lusku v lahvi, tak, dámy, přibrzdit!

Co to je Bourbonská vanilka?

Pokud si chcete přečíst historii bourbonské vanilky, která se pěstuje na ostrově Réunion, dříve Bourbon, kde ale nikdy dřív nerostla, a každičký její lusk musí být ručně opylovaný lidskýma rukama (a proč), tak takový článek tady samozřejmě máme: Co to je….bourbonská vanilka?

3 tipy na nákup nejlepších vanilkových parfémů na Vánoce, které se podobají vašemu likéru

  1. Jemná vanilka Satine /  LALIQUE, nebo tady si vyberte nejlepší cenu Heureka.cz – Satine / LALIQUE (recenzi najdete ZDE)
  2. Tělnatá vanilka s plnou chutí Majestic Vanilla / Alexandre J.
  3. Vanilkový likér s vyšší dávkou espressa Café Chantant / Nobile 1942 (nazpomeňte na kód FRANGIPANI10)
  4. Vanilkový cukr pure v EdT za pár kaček Vanilla Blossom / MONOTHEME (nezapomeňte na kód FRANGIPANI10)

Je nejvyšší čas TEĎ vyzkoušet, zda vám bude likér na vánoce chutnat! Pusťte se do toho, ať si na vánoce můžete dát repete.

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

You may also like...

2 Responses

  1. Magda napsal:

    Tuzemský rum prosím ne, určitě se vyplatí připlatit si za nějaký z cukrové třtiny, stačí nějaký za 200,-, rozdíl v chuti je obrovský. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..