• IFRA, EU a reformulace: změní se parfémový svět? (Část 2.)
Po skoro dvou letech, kvantech přečetných materiálů na téma “reformulace parfémů” a spoustě rozhovorů s tvůrci parfémů, jsem tu s druhým dílem, kde si řekneme, že není všechno tak černobílé, jak to vypadá. On taky ten povyk kolem IFRA regulací v posledním roce docela utichl. Ne, že by se parfémový svět neměnil. Mění se a to radikálně, ale tyto změny pohání spíše zákony trhu, než zákony regulační. Reformulace parfémů a IFRA.
Poté, co jsem přečetla množství článků a komentářů, kloním se dokonce spíše na stranu IFRA! Koukáte? Já taky. Než se pustím do vysvětlení tohoto svého názorového obratu, musím shrnout závěry a otázky z prvního dílu.
- IFRA je samoregulační orgán, založený a financovaný velkými výrobci kosmetiky a především vonných složek, jako jsou Givaudan, Firmenich, IFF, Symrise, Robertet, tzv. velká sedmička. Tento orgán vydává standardy, nebo také restrikce omezující použití alergenních, nebo potenciálně alergenních složek v parfémech.
- I EU má restrikce. Ale je třeba rozlišovat mezi restrikcemi EU, závaznými pro všechny, kdo v EU chtějí prodat své zboží a restrikcemi IFRA, závaznými pouze pro členy IFRA.
- IFRA ale kupodivu omezuje výrazně víc, než dosud EU. EU zakazuje, či omezuje 30 vonných přísad oproti 90-ti přísadám omezovaným orgánem IFRA.
- Regulace neznamenají bezpodmínečné omezení, či zákaz. Inkriminované látky mohou být použity, ale pokud překročí množství dané regulací, musí být uvedeny u výrobku v seznamu alergenů.
Z těchto závěrů nutně vyvstaly otázky:
- ? Proč byla IFRA skutečně založena?
- ? Proč je IFRA papežštější než papež? Proč zakazuje víc, než je podle Evropské Unie nutné?
- ? Proč se restrikcemi IFRA řídí i nezávislé značky, tedy ty, které nejsou členy IFRA?
- ? Proč výrobci dodržují regulace, když je mohou překročit a jen prostě dané složky uvést v seznamu alergenů?
Abychom to pochopili, je třeba si uvědomit, několik věcí. Především to, co je dnešním trendem naší blahobytné společnosti. Je to zdravý životní styl. Modlou se stalo všechno přírodní, bio a organické. Naopak “chemie” se stala novodobým ďáblem, proti kterému je třeba bojovat všemi dostupnými prostředky. Neříkám, že je třeba omezovat karcinogeny a alergeny. Ale to šílené křížové tažení proti chemii je už někdy fakt nezdravé, nehledě na to, že je nesmyslné. Chemie je všude kolem nás, i v přírodě a ne všechno vytvořené v laboratořích je zdraví škodlivé, zatímco ne všechno přírodní je zdraví prospěšné.
Přesto se všude po internetu, ale i v renomovaných mediích, publikují zuřivé a zaslepené články o škodlivosti parfémů, kosmetiky a chemie vůbec. Až mě udivilo, kolik toho je.
A političtí činitelé, závislí na voličích, na trendy samozřejmě slyší.
V USA se poslanec za New Hampshire pokusil prosadit zákon o zákazu používání silných vůní pro státní zaměstnance ve styku s veřejností. Zákon naštěstí neprošel, ale v Portlandu žádají omezení vonění nejen veřejné pracovníky, ale i občany navštěvující veřejné prostory. I v některých nemocnicích v USA jsou parfémy zakázány.
Ale zpátky na starý kontinent. Ve světle těchto trendů se založení samoregulačního orgánu největšími hráči na voňavém trhu zdá logickým krokem. Tím, že budou provádět sami výzkum vlivu parfémových složek na životní prostředí a zdraví a regulovat jejich používání, tím že budou o krok před EU, ochrání své zisky, to především. Dosáhnou regulace tam, kde by nějaká komise EU látku rovnou zakázala.
Buďte si jistí, že kdyby nebyl tlak těchto společností, EU by parfémy prostě zakázala jako zbytečné a zdraví nebezpečné.
Nepopulární opatření IFRA vyvolávají rozruch v parfémovém světě a přispívají k teoriím o tom, že zakládající nadnárodní společnosti zakazují přírodní látky, aby pak mohly draze prodávat své chemické náhražky. Jenže ve skutečnosti je těch “chemických”, tedy spíš v laboratoři vyrobených látek, zakázaných víc, než těch přírodních. Jeden z členů IFRA se dokonce zabývá výhradně extrakcemi přírodních látek. A jiní zase vynaložili obrovské náklady na vytvoření molekul, které byly později omezeny. Takže tato teorie padá, dělali by si do vlastního hnízda.
Důvodem založení a činosti IFRA je tedy samoregulace jako obrana proti restrikcím daleko brutálnějším. Pro nás, parfémové nadšence to znamená, že se tím zároveň chrání drahocenné parfémové dědictví i když za cenu velkých ztrát. Ale nedělejme si iluze. Takových, jako jsme my je hrstka a naše nářky nad “vykostěnými” parfémy jsou nepodstatné.
Běžný uživatel parfému to nevnímá. Jako má kamarádka, dlouholetá uživatelka parfému Opium, která ani nevěděla o čem mluvím, když jsem se jí zeptala, co říká na ty nespočetné reformulace, jimiž Opium prošlo. Ničeho si nevšimla.
Reformulace parfémů a IFRA
A proč se tedy restrikcemi IFRA řídí i firmy, které nemusí, protože nejsou členy? A proč členové omezují složky a provádí nákladné reformulace, aby regulované složky nahradili, když by stačilo uvést inkriminované složky v seznamu alergenů u výrobku?
Jeden z důvodů určitě je strach o to, že by výčtem alergenů při dnešní posedlosti vším “přirodním” mohli přijít o zákazníky. Dalším důvodem je strach z případných soudních sporů. Pokud jste členem IFRA nebo dodržíte standardy IFRA, dostanete certifikaci IFRA a jste chráněni. A i distributoři certifikaci většinou vyžadují, takže prodej bez ní může být problém.
Pro představu: co všechno je třeba doložit, když chcete vyrábět (a prodávat v EU) kosmetický výrobek.
Neochota uvádět seznam složek pramení ze snahy o udržení obchodního tajemství. Seznamem složek rozkryje výrobce skutečné složení a usnadní tak falšování. Parfémy, ač jsou vnímány jako umělecká díla, nejsou chráněny autorským zákonem na rozdíl od děl z jiných oblastí umění. I když tahle obava je možná trochu přemrštěná: když uvedete seznam barev použitých na obraze, nic to nevypovídá o obrazu samotném. A na druhou stranu snad každý výrobce v parfémové branži dnes vlastní chromatograf s hmotnostním spektrometrem, kterým rozloží parfém na molekuly včetně množství a tím získá přesné složení.
Dalším důvodem může být nedostupnost a vysoká cena inkriminovaných složek. Kde není poptávka, není nabídka. Dále pokud nemáte vlastního, nezávislého parfuméra – nos, najímáte si ty, kteří jsou ve valné většině zaměstnaní ve velké sedmičce a tudíž vázáni pravidly IFRA.
Jan Ewoud Vos, majitel značky Puredistance mi řekl, že se o regulace IFRA nestará. Jejich dodržení zajistí právě najatý parfumér.
A kdo s toho všeho má největší užitek? Úředníci, byrokrati, konzultanti a regulační odborníci (soustava regulací je tak spletitá, že to zaměstná běžně člověka na plný úvazek i v menší firmě). A kdo to zaplatí? Spotřebitelé samozřejmě, tedy my.
Takže užívejte si parfémů, dokud to jde. Bude hůř!
První díl REFORMULACE PARFÉMŮ A IFRA najdete ZDE.
Zdroje: frangrantica.com, worldnews.nbcnews.com, volatilefiction.wordpress.com, http://theconversation.com, www.basenotes.net, ec.europa.eu
To je smutné, bez parfémů a vůní by byl svět ještě ohavnější a život hůře snesitelný. Všude samý diktát, a nikomu to nevadí. Tedy jen hrstce, která to nevytrhne.
Ach jo.. 🙁 čekám, co nám zakážou příště…
Zákaz silných parfémů na veřejných místech? To skoro zní, že po cigaretách jsou novým veřejným nepřítelem Shalimary a Poisony.
To jsou. Jsou karcinogenní a ničí ovzduší a životní prostředí přece. To je jasná věc.
Bude hůř? Doufám, že až tady nebudu.
aangie