• Velké fialkové defilé 17. AJMAL: Violet Musc (tělovka fialková)

Nikdy by mne nenapadlo, že bych byla ochotná sáhnout po arabských vůních. Západní interpretace oudů, koření, kadidel a růží ano; vůně, co se sem dováží ve zdobených flakoncích a cenách od 50 do 5.000 korun, má tak nevyrovnanou kvalitu, že je ignoruju. Dražší mi přijdou na jedno brko, i když Derad se jimi vážně zabývá a tu krásu v nich najít dokáže; levnější jsou povětšinou syntetickou napodobeninou těch dražších anebo prostě kopií západních bestsellerů. Ostatně můj a Mirčin názor na arabky a na značku Ajmal jsme dostatečně popsali v reportážích z Florencie.

No prostě z nějakého důvodu na mne po půlnoční burze vzorků zbyla Violet Musc. Asi jsem ji chtěla, nevím, na šťastnou náhodu nevěřím, protože ve stejné akci na mne vyšla taky AMANS / V CANTO a ta mi teda radost neudělala.

Konzultovali jsme to s Mirkou a Deradem a došli k tomu, že všechny Ajmaly ze zlaté taštičky z Florencie jsou prima. Jde o stejnou značku, která u nás prodává ty levné desinfekce? Protože to, co jsme dostali, je rozhodně jiný level. Tedy exkluzívní kolekce, čemuž by nasvědčovaly i luxusní křišťálové flakony? Zjišťujeme, stay tuned. Zatím tedy o pižmové fialce Violet Musc / Ajmal.

Byla tam nejen včelka, identifikovali jsme Shalimar nebo Premier Jour od Niny Ricci a další

Byla tam nejen včelka, identifikovali jsme Shalimar nebo Premier Jour od Niny Ricci a další

  • Lihový kahan

Vždycky mne to překvapí: přestože je alkohol v arabských olejích zakázaný, pokaždé mne na začátku ovane závan denaturovaného lihu. První dojem: tinktura z fialkových květů, základ pro dámský likér, zatím bez cukru.

  • Sladké pižmo, zamžené fialky

Fialky v názvu jsou spíš argumentem, který vám Ajamal podsouvá, abyste věděli, co si o vůni máte myslet. Ve skutečnosti je jich tak hrozně málo, že si nejsem jistá, že po čtvrthodině fialky docela neodešly. Z fialek po celou dobu neucítíte žádné listy, stonky, žádnou obvyklou pudrovou zemitost. Já si ten tón pro sebe nazývám “fialkový likérek“; nevím proč mám trvalý dojem tekutosti, prostě tinktura z vyluhovaných fialkových kvítků. A není jí moc. Nejvýraznějším proudem je pižmo, klasické jemné pižmo, hodně sladké a kapka fialkového sirupu jí dodává na ohromné zajímavosti. Intimní, něžná tělovka.

  • Pižmová broskev

Koukám do bloku, po první hodině tady mám poznámku: potěšení. No je to tak! Vůně pokožky maminky a vykoupaného děcka. Pižmo je velmi jemné, sladké, absolutně nemastné, beze stopy hrubého živočicha (a tím myslím i chlapa). Velmi nearabské, pokud tyhle vůně vnímáme jako výrazné, olejovité, těžké a živočišné.

Přidává se tón syntetické perlivé broskve, kterou můřete znát třeba z Yvresse – Champagne / YSL (tady není slovo “syntetické” míněno hanlivě; ale kdybych napsala C14 gama-undecalacton, tak byste něvěděli, že jde o vůni bílé broskve kterou milujete ve sprcháčích a mýdlech). Čili: jemné sladké pižmo, kapička fialkové tinktury, kostička čerstvé broskve. To chce každý!

  • Čistota fialkového mýdla

Výdrž je dobrá, po třech hodinách voním pořád jako čerstvě vymydlená broskev. Z podstaty se vůně drží u těla, nejde moc do protoru, ale v intimní zóně je poměrně výrazná. Velmi civilní a nositelná, milá jako Popelka. Na denní nošení pro mne málo výrazná, na večer ve společnosti neviditelná,

Ale pro večery, kdy si dáte s dětmi krupicovou kaši a pak zalehnete do postele s knížkou o Krakonošovi nic lepšího nemám. To je ta vůně, o které si pak děti říkají “Takhle voněla naše maminka”.

Pro milovníky fialky málo fialková. Pro milovníky pižma to bude originální vykročení z obvyklého pižmového proudu. Doporučuji spíš těm, kdo preferují západní zpracování pižma (třeba MY INNER ISLAND / Muschio Marino e Sale nebo RANCÉ 1795 / Eau de Musc Blanc nebo klasický JÓVAN) před orientálním.

 

Když jsem psala tenhle článěk, vzpomněla jsem si, že v těch několik málo arabských recenzích už jednu fialku mám: Mystique Musk / Al Haramain a dodatečně jsem ji zařadila do seriálu o fialkových parfémech. Je úplně jiná, než ta dnešní, víc arabská, ovocná, víc težká. Nejsem si jistá, jestli bych jednu z nich nosila do práce, tam musím být obezřetnější. Ale jako víkendové vůně jen pro mne úplně klidně.

podpis_ROM

 

You may also like...

1 Response

  1. Radka K. napsal:

    Krásný článek!!! Moc hezky píšeš. Já ani nevím, jak popisovat vůně a chtěla bych napsat o jedné, co jsem dostala v listopadu k narozeninám. Jinak krásné flakonky. Já mám některé arabské vůně ráda, ale mám jen takové malinké, co mi přivezl někdo z dovolených a připadá mi, že jsou cítit jen třeba 3hod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..