• Co to je… PŘÍRODNÍ parfém?
Přírodní parfémy a kosmetika jsou především životní styl. Člověku, který lpí na nesobeckém přístupu k okolnímu světu, prostě nic z parfumerky nevnutíte. Přesto už nejsou odsouzení vonět se růžovou vodou z Bulharska nebo ráno vyběhnout pro trochu toho lučního kvítí na voňavý věneček. Máme tady fenomén jménem BIO parfém, nebo přírodní, eko, sustainability… jak chcete.
Co to je “bio parfém” či “přírodní parfém”?
Přírodní parfémy, bio vůně, fair trade ingredience, udržitelná výroba, ekologické a plnitelné obaly, suchý parfém…
Parfémových disciplín, kterým se říká souhrnně “bio parfém”, je hodně a v podstatě jejich jediná souvislost je, že se prodávají ve stejném obchodě s racionální potravou a zdravou kosmetikou, třeba moje oblíbené BIOOO. Bylo by to na dlouhý článek, ale pokusila jsem se to aspoň s maximální stručností, Frangipani vlastní :D, shrnout do několika skupin.
1. Parfém s přírodními ingrediencemi, 100% natural perfume
Přírodní složky vůbec nemusí být “bio kvalitě”. Vlastně spíš nebudou, než budou, protože země, kde se většina vzácných složek získává, jsou nejzaostalejší na světě a něco jako bio certifikace, bio hnojiva, permakultura, no GMO… je záležitost rozmazleného západu. Což ale neznamená, že jsou škodlivé a samozřejmě jsou PERFEKTNÍ. Bohaté, barevné, neopakovatelné v laborce… a drahé. Takové složky používá třeba niche parfumér Hiram Green, pan Karafiat.
Domnívéte se, že skvělý přírodní parfém lze namíchat z pravých esenciálních olejíčků ? Nejde. Kdyby jo, nevznikla by parfumerie.
Pozor! Přírodní složky NEJSOU hypoalergenní (naopak!) a pravděpodobně jich v parfému nebude 100%. I kdyby všechny ingredinece v parfumému byly přírodní, pomocné látky (konzervanty, anti-pěniče…) nebudou. Takové složky jsou povinně uváděné na konci složení INCI.
Ptejte se vždy: jsou hlavní složky parfému (srdce a báze) přírodní? Když zní odpověď “ano”, dostanete krásné bohaté složky a jestli bude dobrý i parfém, záleží na parfumérovi.
2. Parfém s BIO složkami
To je vyšší kvalita přírodních složek. Takový parfém bude mít certifikát, ALE: dejte pozor na % obsah BIO složek. Nedejte se zmást – to % není obsahem BIO složek v “parfumu”, ale počítá se z obsahu celé lahvičky. Počítejte se mnou:
- 100 ml EdP se skládá například:
- 80 ml lihu (80 % VOL – povinně uvedeno na lahvičce)
- 5 ml vody
- 15 ml čistého parfému (parfémového oleje)
Na lahvičce je často uvedeno, že 90% obsahu je z BIO zdrojů (organické, natural, i přírodní může být). Takže líh je BIO (většinou z BIO odpadu – slupky brambor, zeleniny), voda se započítá jako neutrální (minerály nemůžou být BIO, vzpomeňte si na falešný BIO hliník) a jsme na 85% obsahu. Ze zbylých 15 ml – ten vlastní “parfum“, olejový základ, směs ingrediencí – obsahuje tedy 5 ml bio složek.. a zbytek? Těch posledních 10 ml je zase ta stejná syntetická chemie, jako v mainstreamu. To jsme si moc nepomohli, že?
Snad je to srozumitelné, snad pomůže obrázek:
Dokud legislativa nepřikáže uvádět na flakonech složení, stejně jako na kosmetice, nikdy se tuhle informaci nedozvíme (ale buďme rádi za status quo, než za další legislativní aparát a regulaci oboru).
Nespoléhejte na svoji znalost složek: že je tam uvedena “bulharská růže”, neznamená, že to není syntetika; a naopak třeba “konvalinka”, ketrou nejde z přírody získat, může být “poskládaná” z různých přírodních složek. Takže i když ji najdete ve složení, tak může být přírodní. Celkem s jistotou v levnějších parfémech nenajdete pravý OUD – ale zase: může být přírodní, poskládaný z pravého vetiveru, pačuli, cedru… navíc v každému parfému je tak 5x víc složek, než je uvedeno ve Složení.
Parfémy, které IMHO používají průhlednou komunikaci v tomto směru a mají slušný mix přírody a “hodné” syntetiky, jsou například francouzské PLANTES&PARFUMS (recenzi povedeného Nuit d´Iris najdete TADY)
Ptejte se vždy: kolik je % VOL a jaké je tedy % bio ingrediencí. Pokud je to procento stejné, což se občas dělá v mainstreamu, tak je BIO složka pouze líh, začněte se nahlas smát a běžte pryč…
3. Zdravotně neškodný parfém
Sem bude patřit drtivá většina “bio vůní”. Většina přírodních ingrediencí už byla nahrazená syntetikou, nebo laboratorně upravenými přírodníma složkaia (např. se z přírodního extraktu chemicky odstraní nějaké konfliktní molekula). Důvody jsou především zdravotní, přírodní látky jsou alergeny, drogy a bývají nestálé na světle – mění své složení a můžou lidem škodit. Kdežto syntetika už se rovnou dělá tak, aby lidem neubližovala.
BIO značky volí rozumný přístup “to nejlepší z chemie + co jde, to z přírody”. Obvykle ve vůni najdete složky linal, linaool, geraniol, farnesol, eugenol + zbytek skrytý pod “parfum”.
Ptejte se na alergeny (najdete je ve složení INCI na konci) a na rizika přítomných syntetických látek.
4. Udržitelný – odpovědný parfém
Nejvyšší kategorie bio parfumerie (a měla by být nejdražší). Cílem je co nejnižší uhlíková stopa parfému.
Parfumér dbá např. nejen na to, aby obsah byl z fair trade trhu, ale aby i syntetické složky pocházely z odpovědných laborek. Například musí řešit dilema, zda santál, který doveze loď nebo letadlo přes půl světa (ze zemí bez dodržování lidských práv), vs. syntetický santál, vyrobený v EU laboratoři pod kontrolou ekologů a Úřadu práce. Dilema se obvykle řeší výpočtem uhlíkové stopy všech ingrediencí – tzv. “cradle to grave”, od kolébky do hrobu.
A tento výpočet je šíleně složitý a zohledňuje třeba tyhle položky:
- původ matriálu (legálnost, doprava, náklad na těžbu, lidská práva, sociální podmínky pracovníků),
- odpad a znečištění přírody při zpracování,
- nároky na skladování (musí se třeba chladit sklad?),
- náročnost dopravy (tisíc těžkých flakonů vs. tisích lehkých flakonů na korbě náklaďáku má úplně jiné nároky na spotřebu nafty),
- obal (buď se na korbu náklaďáku vejde 500 velkých krabiček, anebo 1000 malých krabiček),
- odpad při vybalení,
- údržba (třeba je potřeba čistit kabelkový flakon benzinem? Musíte si k odlehčenému eko-skleněnému flakonu dokoupit plastový obal, aby přežil kabelku?
- likvidace obalu (spálit, reckylovat?)
- životnost (spotřebuješ 10 parfémů za rok nebo 1?)
- ….
Bohužel se nezapočítávají letáky, vzorky, billboardy a elektronické zněčištění (digi reklama)… to už si musí zákazník odfiltrovat sám.
Součet těch dílčích stop pak dá celkovou uhlíkovou stopu parfému. Toto je podle mne nejlepší a nejracionálnější přístup k bio-parfému, protože dokáže spravedlivě započítat i syntetické ingredience, které jsou třeba ekologicky nenáročné, ale na první pohled by člověk řekl: fuj, chemie!
Mojí představě jsou nejblíže parfémy opatřené německým certifikátem DEMETER, a ten najdete například u parfémů TAOASIS (mimochodem VIER je perfektní jemná citrusová kolínská, kterou můžete klidně koupit nějakému bio chlápkovi pod stromeček na slepo, protože ta se prostě nemůže nelíbit).
Ptejte se: na uhlíkovou stopu “od kolébky do hrobu” (cradle to grave). Odpovědný parfumér ji bude mít spočítanou, nebo ji dokáže odhadnout.
5. 100% natural parfém
Ano, už jsem jich pár viděla. Například sympatická česká značka ALMA, jejíž parfémy jsou směsi přírodních olejů. Jenomže. Parfuméři za posledních 200 let přišli na to, že prostě bez chemie se vůně neobejde. A teď nemluvím o samotné vůni složek, ale o triu vlastností projekce+sillage+longevity (vysvětlení ZDE) a taky o struktuře vůně.
Složky mají různou funkci, ne jen “vonět”, ale načechrat, rozjasnit, prohloubit, ohřát… znáte třeba broskvový aldehyd, který dokáže do každé vůně přilít šampaňské, mýdlové aldehydy, které vyčistí jasmín až do bělostného pracího prášku nebo kašmeran, jenž ohřeje ingredinece do teploty čaje, no a samozřejmě fixátory… Je mi líto, tohle příroda neumí.
Přírodní parfumerie má jen omezený počet složek a přestože jsou krásně barevné a bohaté, komplexní zážitek neposkytnou.
Neptejte se, zkoušejte: vyžadujte po svém parfému, aby voněl alespoň 5 hodin. Jinak nejen, že vyhazujete svoje peníze, ale zaneřádíte přírodu zbytečným množstvím prázdných lahviček.
Problém umělecké kvality přírodní parfumerie
Malý výběr složek zavinil málo parfumérů. Parfuméři chtějí pracovat s bohatými parfumérskými varhanami. Špičkoví parfuméři skončí prostě u chemie, s několika málo výjimkami. Myslím, že hlavním problémem je nedostupnost, nebo spíš neexistence složek báze. Dřív to byly živočišné oleje a tuky. Po zákaze jejich dovozu je plně nahradila syntetika. Rostlinná říše nemá alternativy. Ano, vím, uvařit perfektní palačinky z mléka, mouky a vajíčka je taky umění. Ale proč se omezovat, když chce parfumér vytvořit čtyřpatrový dort s cukrovým andělíčkem nahoře?
Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.