Príma parfumerie: Viridis – l’Erboristeria Montanari, Bologna

Otvírám novou rubriku: príma parfumerie v Česku, v Evropě, kdekoliv na jiném kontinentě či planetě. Zajímavé kamenné krámky i nafoukané obchody, které stojí za to navštívit: prodejny niche vůní, mainstreamu, bio parfumerie, kosmetiky, fejků a parfémů “inspired by”, ingrediencí… První představená je boloňská  l’Erboristeria Montanari, nabízející bio kosmetiku a vůně pod vlastní značkou Viridis už od roku 1957.

V klidné uličce rámované podloubím via S. Felice 21/I, v širším centru Bologně, narazíte na malý úhledný krámek. Zvenku vypadá jako tuctová prodejnička čaje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uvnitř najdete ovšem parfémové peklo: přes 50 parfémových vod základní “soli&duoflorní” linie a 3  novinky z roku 2012, fantazijní vícesložkové parfémy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Základní linie v jednoduchých válcovitých flakonech, takové já mám ráda, nabízí jednoduché soliflory a duoflory (to jsem si vymyslela, negoooglete).

V jednosložkových najdete fialku, různé čaje, vetiver, pepř, pižmo, tři druhy růže, broskev, vůně mořské vody…klasika. Nás zaujaly dvojsložkové kompozice, některé vypadaly bezvadně: Pepř&skořice, Rozmarýn&citrusy, Kosatec&Fialka, Mandle&vanilka, Kůže&koření, Kapradí&cedr, Čokoláda&vanilka…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V luxusnějších flakonech  nové řady najdete EdP 04 Ambretta, 05 Sugar Rose a 02 Tredici za 40€. Ambretta je kompilace růže, jasmínu, konvalinky a hrušky s meruňkou na základu abelmošusu. Sugar Rose, ten se mi líbil nejvíc, protože voněl jako cukrová vata, má ve složení dřeva, květiny, pižmo a koření. Tredici, Třináct, s pořadovým číslem 02, obsahuje 13 složek intenzívně dřevitých, pryskyřičných, sladkých květin a ambry. Tahle se, myslím, líbila Deradovi; mně se zamlouvají všechny tři.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajímavé je, že to vůbec nevoní, jak očekáváte – například můj Alloro & Incenso (bobkový list & kadidlo) je klasická pepřovka na ambře a jako takovou mi ji doporučila taky prodavačka. Já jsem původně chtěla Bílý pepř, ale ten voněl zase jako zelená tráva. I ona sama říkala, že v mnoha vůních necítí to, co je na nich napsané, ale že to je básnická licence tvůrce vůní a že je to vlastně jedno. A to je pravda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vůně nesou všechny znaky bio produktů: jsou nevypilované, lineární, složky působí poněkud brutálně a jednoduše. Narozdíl od značek u nás dostupných, kde jsou většinou vůně postavené okolo citronellového základu (citrusově-hořce-dřevitá složka, která se neztrácí, prolíná se celou životností vůně), jsou parfémy Viridis vystavěné na teplém, pryskyřičně sladkém, dřevitém základu (mimo čajů, kolínských a mořských); sázím na abelmošus a cedr. Jednoduché a prosté, ale pěkné, pokud zrovna dnes chcete vonět jako vanilkový lusk nebo cedrový kolíček.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ceny jsou laskavé, v prodejně o maličko levnější, než na webu (ano, opačně, než byste čekali – Taliáni internet nemají rádi). Obsluhovala nás fantastická Valeria, která měla z našeho zájmu viditelně upřímnou radost. Zajímalo nás všechno, ona stíhala náš křížový výslech, se mnou italsky, s Deradem anglicky, odpinkávala odpovědi jako na tenise, my jsme si s Deradem drmolili mezi sebou, zvědavě nás poslouchala, až se odhodlala k patrnému dotazu: “Jakou řečí to mluvíte?” My jsme na ni vykulili oči: “Italsky! Anglicky!”. Paní se smála: “Tomu rozumím, ale mezi sebou?” Myslím, že by to byla hezká scénka do vtipu o Brňákách v Praze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zkusili jsme skoro úplně všecko, vybrat nešlo, postupně nám na pultě každému rostla linie papírků a lahviček, které jsme pak zase na přeskáčku vraceli do regálů, nebo jsme si je navzájem vyměňovali.

Vůně jsou jen část sortimentu. K většině EdP existuje celá řada: mléko, tekuté mýdlo, svíčka, někdy i pevné mýdlo, krém. Komplexní součástí sortimentu je fytokosmetika – pleťová, tělová, opalovací, vlasová, koupelová, holící a intimní. Samostatnou linii má kosmetika bez SLES. No a taky čaje, koření, svíčky, interiérové parfémy, oleje a extrakty z bylin. Vyčerpávající.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co jsme si odnesli: já dvě toaletky, výše zmíněný pepřový Alloro & Incenso, Ylang Ylang & Bergamotto, který voní jako přírodní vanilka se skořicí a teplou švestkou (sic!); perfektní jemný deodorant, kterým jsem na půl roku nahradila antiperspirant (už došel); krém na ruce a tekutý balzámový krém na rty. Já jsem s nákupem spokojena ohromně, a to tak, že jsem rozhodnutá na jaře doplnit zásoby, tentokrát kosmetikou. Oba krémy jsou hypoalergenní, lehké a výborně hydratují, což je přesně to, co na léto vyžaduju. Moje léto bude letos ve znamení Zmije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Derad zůstal v obchodě déle, když jsem odcházela, mělv posledním výběru tři toaletky, Spezie & Legni (koření a dřevo), Cuoio & Spezie (kůže a koření) a Sapore di Sale (moře, kterou mne dodnes týrá, protože já mořské vůně miluju stejně, jako Angela), deodorant a vzhledem k tomu, že si pak nesl vyboulenou tašku, asi u toho neskončil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Derad se mnou sdílí spokojenost s deodorantem, ale u vůní zjistil, že 300ml je víc, než kdy dokáže spotřebovat. Takže nám do giveaway věnoval hezkou, pánskou koženou Cuoio & Spezie. (Ano, pro ty, kdo sledovali minulý díl GA, podařilo se mi ji najít, obkroužila vánoční tržiště v Praze, absolvovala zlatou neděli a pořádně se projela metrem v kabelce kolegyně a včera se zase objevila zpět v mém šuplíku). Sledujte příští týden blog, bude třetí díl GA!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Realizovat se můžete buď v jedné z jejich prodejen na adresách Via Marsala 23 a/b, via S.Felice 21 – Bologna a Via Marconi 21 – Budrio/Bologna, nebo jednodušeji prostřednictvím e-shopu. Zkušenost zatím nemám, poreferuji až na jaře, nicméně na moje dotazy odpověděli, že zaslání do ČR není problém (problém bude asi jen pekelné italské poštovné a nemožnost platit kartou nebo Paypalem).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zařadila jsem do této rubriky také některé starší články, protože sem patří: Des Filles a la Vanille, Petit Eve v Paříži; Galleria All Duomo v Brescii (i když jde o boty); parfémový průlet Bruselem a blešák na Avenue Georges Lafenestre v Paříži.

Myslím, že je důležité vědět, kde se dobře nakupuje, protože si nedokážu představit, že bych si šla někam pustit žilou a ještě se u toho cítila blbě, že? Takže když budete mít pocit, že existuje na světě parfémové místo, kde se dá koupit kus ráje, napište mi – ráda váš tip zveřejním (anebo zajedu vyzkoušet).

podpis_ROM

You may also like...

4 Responses

  1. derad napsal:

    Jo, a skvělý nápad s těmi prodejnami!

  2. derad napsal:

    Ta Viridis kosmetika byla skvělá; po deodorantu pláču. Příště si nasyslím hlavně kosmetiku – je dobrá a voní jako ty jejich vůně, tzn. na kosmetiku nadstandardně dobře a výkonně.

  3. Rena napsal:

    Ježiš, tak tam by se mi líbilo, ono sehnat pěkný lineární soliflor nebo duo (pěkný slovo 🙂 ), není zas tak jednoduchý, já už párkrát skončila u toho, že jsem si raděj pořídila esenciální olej, který jsem si namíchala s nějakým základem a tím se patlala. Já se chystám do té parfumerie na Zámeckých schodech, jak o ní psyly Verunky a taky do Rafaelly na Betlémský náměstí, tam mě moc zajímá ten koncept, vypadá to zajímavě, nebyl jste tam někdo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..