SHISEIDO: Zen, další dupe Coco Mademoiselle?

Vůbec netuším, jak jsem přišla k miniatuře vůně ZEN, současné vlajkové lodi Shiseido, té žluté kostky, která musí být náramně fajn pro nošení v kabelce. Okamžitě se mi nelíbil, ale ten kabelkový je elegantní a skladný, tak jsem si ho minulý týden při příležitosti malé kabelky šoupla do boční kapsičky. Čímž jsem si vytvořila deja-vu den v zaměstnání.

Celý den jsem přemýšlela, CO mi připomíná. KOHO jsem věděla okamžitě: vůně slečen z výtahu v práci. Každá druhá upravená dívka zavání ZENem. Což je nesmysl, Shideido je výběrová a drahá značka, nic masového. Ale směr pátrání byl správný, tak co vlastně ty holky nosí?

Koriandrově zabarvené pačuli, sladké kytičky a skoro gurmánský tón čerstvého ovoce. Ale ten sladký tón jde ještě dál a docvaklo mi to: další brácha od Coco Mademoiselle / Chanel a její rodinky. Vlastně se mi ani nechce sledovat vývoj vůně a psát recenzi, protože je to nuda. Ti, kdo neví, jak voní CM si tedy dnes na své nepřijdou, sorry.

idx_000[1]

Takže: základ jemné pačuli+sladké květiny+svěží ovoce je stejný co do složení i vyznění, stejná je výdrž i velmi slušná projekce. Oba hodně pracují, jejích vývoj je podobný.

Mezi ZENem a Coco M. jsou jen nepatrné rozdíly: třeba v ovoci. Ananas v ZENu je míň svěží, než citrusy v Chanelu, ale zase je ho tam víc. Zatímco v Chanelu citrusy působí jako doplněk, v ZENu je na začátku sladký šťavnatý ananas dominantní a kdo má rád tohle ovoce, tak se mu asi bude líbit; mně se taky celkem líbí.

Pak cítím jasný rozdíl v pačuli. V ZENu je sušší, klidnější, pro mne přijatelnější verze. Navíc funguje s anansem trochu jinak, než s citrusy, hnilobná složka nedostává tolik prostoru pro kontrast a vyznívá čistěji, sterilněji. Takovou salónní verzi pačuli můžu nosit i já.

No a pak cedr. Ve střední fázi ZEN nabídne dřevitost, kterou Coco Mademoiselle nemá. CM jde vzdušným směrem, bylinným, vetiverovým. V té chvíli se rozejdou, Coco Mademoiselle je slečnovská, roztomilá; ZEN klidnější, usedlejší, starší.

zen_obr

Shrnuji: přestože jde o téměř shodné vůně, za mne vede ZEN. Je hlubší, zajímavější, má víc vrstev, dospělejší. Nevím, jestli se zkušený Michel Almairac inspiroval u Chanelu, ať tak či tak, ZEN je povedený velký denní parfém, který můžete s klidem vzít na večerní událost.

Na flakony je to 1:1, oba jsou krásné a povedené, u ZENu ale rohodně neodpovídá barva vůni, ta je růžová.

No a co se týká ceny: nenašla jsem oba v jednom CZ shopu, tak jsem si při srovnání pomohla v německém Douglasu. Maloobchodní cena se liší celkem výrazně: když srovnám 100 ml balení EdP, pořídíte ZEN / Shiseido za 98€, Coco Mademoiselle / Chanel za 120€. Ještě větší rozdíl je při nákupu na netu, Chanely obecně nejde koupit na netu za nižší cenu, než v maloobchodě, přísně si kontrolují distribuci. Zato stovku ZENu pořídíte za cenu okolo 1.200,- Kč. Ten se ale nedá nosit sebou, takže já bych sáhla po roztomilé třicítce za šest stovek.

Za mne je vítěz ZEN / Shiseido.

podpis_ROM

 

 

 

You may also like...

6 Responses

  1. Sedmi napsal:

    hurá, konečně nějaká vůně, kterou dokonce vlastním 😀 A ZEN teda je můj hodně oblíbený… CM mi voní víc sladce a tak nějak dívčeji…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..